Nový český elektromotorický zámek se jednoduše vymění za původní vložku

  • 23
Ovládání zámku mobilem není novinka, ale většinou bývá doménou internetových platforem pro crowdfundingové financování projektů. Česká značka FAB však přináší hotové řešení, kdy jen místo původní vložky namontujete elektromotorický zámek ovládaný například otiskem prstu nebo mobilem.

Dálkově ovládaný zámek je jmenuje Entr a vyvinuli ho v továrně v Rychnově nad Kněžnou. Jelikož FAB patří do koncernu Assa Abloy, bude se prodávat v celé Evropě, některé trhy už dokonce „kolébku narození“ předběhly a začaly ho nabízet už před koncem loňského roku.

Zámek umožňuje ovládání několika způsoby, například otiskem prstu, mobilním telefonem, dálkovým ovládáním nebo PIN klávesnicí (různé situace jsou dobře vidět na videu). Umožňuje navolit přístupy různým lidem a po zabouchnutí umí automaticky zamknout na dva západy.

Entr funguje na jednoduchém principu. Jeho základem je cylindrická vložka ve čtvrté, tedy nejvyšší třídě zabezpečení, ale je na ní navíc nainstalovaný bezdrátový motorický zámek. „Zámek tak vlastně odemyká za vás. Vy si jen vyberete, který způsob ovládání je pro vás nejpohodlnější,“ říká bezpečnostní odborník ze společnosti AssaAbloy Jan Hrnčíř.

Oproti zahraničním systémům, které většinou počítají s výměnou za americké systémy zavírání, je Entr plně přizpůsobený pro naše domácí normy, a umožňuje tak jednoduchou výměnu vložky za vložku.

Jakým způsobem odemykat

Dveře otevřete několika způsoby. Buď dálkovým ovládáním, klasickým pinem, jaké známe například z bezpečnostních systémů, nebo čtečkou otisku prstů.

Využít lze i chytrý telefon. Výrobce udává, že telefony s operačním systémem Android musí mít verzi 4.4 a vyšší, s iOS verzi 7 a vyšší. Pro obě platformy si stačí stáhnout jednoduchou aplikaci, kterou budete dveře odemykat (hledejte pod názvem ENTR). Zvenčí můžete zámek odemknout i klasicky pomocí klíče.

Jaké výhody to může přinést

V podstatě stejné jako všechny podobné systémy. Když potřebujete, aby k vám domů třeba někdo přišel zalít kytky, nemusíte řešit předávání klíčů, vybranému člověku přidělíte PIN nebo mu do mobilu pošlete přístupové údaje k mobilní aplikaci. Obojí pak po dovolené můžete smazat. Přístupové údaje z mobilu ani nejdou přeposílat dál, takže nehrozí žádné zneužití.

Další výhodou motorického zámku FAB Entr je fakt, že pokud dveře zabouchnete, už se nemusíte obtěžovat se zamykáním, lze jej totiž nastavit tak, že zamkne sám. „To je výhoda pro ty, co třeba zamykat zapomínají. Také se vám nestane, že si klíče zabouchnete doma. Stačí zmáčknout dálkové ovládání nebo použít jiný způsob a dveře jsou rázem odemčené. Pak do nich stačí jen strčit a jste zase doma,“ vysvětluje Hrnčíř.

Zámek se bude prodávat v několika verzích. Půjde vlastně o takovou skládačku, kdy si sami vyberete, co budete chtít. Nejlepší je se domluvit u certifikovaného zámečníka, který s vámi probere, jak dlouhou vložku budete potřebovat a zda pro vás bude vhodnější dálkové ovládání, PIN klávesnice nebo třeba jen mobilní aplikace. Entr funguje na 12V baterii a v balení je i nabíječka. Zámek má jednoduchý displej s kontrolkou stavu baterie. Pokud baterie dochází, upozorní vás i zvukové znamení.

Jednotlivé balíčky se liší cenou. Například základní jednotka elektromotorického zámku stojí kolem 12 tisíc korun (podle varianty vložky). Ta už rovnou funguje společně s telefonní aplikací. Za další komfort si připlatíte – za čtečku otisků prstů, dálkové ovládání zámku, za ovládání pomocí PINu. Nebo můžete rovnou pořídit rodinný kit za 24 tisíc korun, kde je klávesnice, čtečka otisků, bezdrátová nabíječka a dvě dálková ovládání.