Pavla Holcová, zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku (na archivním snímku z roku 2008). | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Češi v Panama Papers? Podnikatel Benda či advokát Monsport, říká novinářka

  • 311
Je jich celkem 283 - jmen Češek a Čechů, která figurují v obří kauze Panama Papers. Do měsíce se lidé doví všechna, řekla v rozhovoru pro iDNES.cz Pavla Holcová, zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které má nyní jako jediné v Česku seznam všech těchto jmen k dispozici. Investigativní novinářka zároveň prozradila další jméno známého podnikatele ze seznamu.

Téměř tři stovky Čechů a Češek podle vás figurují v kauze Panama Papers. Dozvíme se někdy jména jich všech?
Rozhodně. Během pár týdnů budete znát všechna jména.

Pavla Holcová

Pavla Holcová - koordinátorka kubánských projektů ve společnosti Člověk v tísni

Pracovala pro Člověka v tísni, později založila České centrum pro investigativní žurnalistiku. Podílela se na kauzách týkajících se srbského organizovaného zločinu, podezřelých ruských investicích v Černé Hoře, praní špinavých peněz nebo mapování offshore firem.

Zdroj: ČCIŽ/investigace.cz

Ve finále tedy vydáte kompletní seznam? Předpokládám, že není ve vašich silách sepsat o každém celý příběh, jak to s těmi nejvýznamnějšími jmény zamýšlíte udělat v příštích dnech.
Přesně tak. My teď pojedeme během dubna ty jednotlivé kauzy, ale plánujeme, že koncem měsíce bychom my - nebo přímo ICIJ, což je ten hlavní mezinárodní koordinátor - zveřejnili celé seznamy.

Zazněla už řada známých jmen - Petr Kellner, Daniel Křetínský, Petr Speychal (více čtěte zde). Jaké další podnikatelské „celebrity“ jsou na seznamu?
Nechci je všechny nyní prozrazovat, ale třeba Martin Benda (podnikatel známý z kauzy vytunelovaných fondů Trend, prodeje obchodního domu Kotva a údajně stojí i za společností, která nyní prodává stadion Ďolíček, pozn. red.).

V jaké souvislosti?
To zatím neřeknu.

Už jste v jednom z rozhovorů neurčitě zmínila, že vás zaujala také jména advokátů. Kdo konkrétně?
Ano, například Josef Monsport. Ten figuruje jako akcionář dvou firem (Monsport působí např. jako správce konkurzní podstaty v kauze podvedených klientů H-Systemu, pozn. red.).

Jména politiků podle vás na seznamu naopak nejsou. Řekla jste ale, že máte adresy, které budete dále prověřovat a mohly by k politikům vést. Jak tomu rozumět?
Bohužel k tomu zatím nemůžu více říct. Já bych nerada do světa pustila informaci, která nebude úplně správně. Mohu ale potvrdit, že prověřujeme akcie na doručitele, které mají adresu v Ústí nad Labem. A prověřujeme, na kolik tam bude propojení na nějaké politiky, nebo ne. Ale to budeme vědět, až k tomu přečteme všechny dokumenty, což jsme ještě nestihli.

Panama Papers

V Panama Papers se Česka týká 250 tisíc dokumentů. Vy jste dostali přístup pouze k nim?
Ne, my máme přístup úplně ke všem dokumentům s tím, že všichni novináři, co na tom projektu pracují, respektují, že jsme si nějak rozdělili teritoria. My píšeme o Česku a o Slovensku. A všech těch 250 tisíc dokumentů se pokusíme do nějaké povrchnější míry zmapovat.

A jak fungovalo to „vyzobávání“ materiálů, které se týkají Česka, z té hromady dat?
Máme on-line platformu, kam všichni novináři píšou komentáře k tomu, na co zajímavého narazili. A když se to týká Česka, tak zadají klíčové slovo Česká republika. A my tak víme, že se tím máme zabývat.

Co nejdříve chcete vydat text, který bude mapovat Slováky v Panama Papers. Kdo se v článku objeví?
Ten slovenský seznam je dost krátký - mnohem kratší, než ten český. A vlastně v něm není na první pohled žádné skandální odhalení. Je tam ale jedna velmi zajímavá firma, ale tu bych nerada prozrazovala takto dopředu.

Už dnes ale zaznělo jméno, které je se Slovenskem spojené - Jana Lütken (více čtěte zde).
Bude se jí to také týkat. S tím, že Jana Lütken je velmi speciální osoba, takže jí zřejmě budeme věnovat ještě zvláštní článek - víc prostoru než jeden odstavec v obecném článku.

Obrátili se na vás už policisté nebo daňoví správci?
Ano, obojí.

A jak u vás pochodili?
My máme v podmínkách, které jsme domlouvali s koordinátorem ICIJ, že ty dokumenty nebudeme předávat nikomu dál. Že to oprávnění máme my a že ho nemůžeme sdílet. Takže jsem jim toto odepsala. Ale samozřejmě pokud budou sledovat náš web, můžou se ledacos dozvědět...

Jsme obětí krádeže dat

Advokátní kancelář, jejíž dokumenty unikly, se ohradila proti tvrzením, že jednala nezákonně. „Fakta jsou taková: můžeme být obětí krádeže dat a nic z těchto ilegálně získaných dokumentů nenasvědčuje, že jsme dělali něco nezákonného,“ sdělila firma (prohlášení Mossack Fonseca čtěte zde).

Je tedy důvod všechna ta jména, která v souvislosti s Panama Papers zazní, spojovat automaticky s nějakou nekalou činností?
Vůbec. To, že se někdo objeví na tom seznamu, neznamená, že byl náchylný k trestné činnosti, něco spáchal a podobně. Proto jsme tak opatrní a postupujeme tak pomalu. Nechceme pustit informaci, která není ověřená. Nechceme vrhnout špatné světlo na lidi jen proto. že se ocitli na těch seznamech. Nicméně naše zkušenost nám říká, že firmy v daňových rájích si nezakládají úplně obyčejní lidé, a velká část těch firem má nějaký postranní důvod pro své založení - ať už je to snižování daní, nebo praní špinavých peněz.

Budou všechny ty materiály v necenzurované podobě k dispozici lidem jako v případě WikiLeaks?
Myslím si, že v nejbližší době se to nestane.

A to z důvodu?
Je to jednak kvůli citlivosti těch dat - člověk, který se tím nezabýval delší dobu, je může klidně interpretovat špatně. A není ani jasné, co by to znamenalo právně, když bychom zveřejnili e-mailovou korespondenci, která není veřejná. Nicméně některé dokumenty jsou už ale on-line - což může být jeden ze způsobů obrany firmy Mossack Fonseca, že začne internet zahlcovat nerelevantními nudnými dokumenty.

Do kauzy je zapletený i islandský premiér. Před otázkami utekl:

Podívejte se na grafiku osobností zapletených do Panama Papers:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video