Ze seriálu Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory)

Ze seriálu Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory) | foto: archiv televize

Proč v Teorii velkého třesku jí jen asijské jídlo? Hollywood prozrazuje

  • 110
Los Angeles (od reportérky iDNES.cz) - Všímaví fanoušci už si zajisté všimli, že Sheldon, Leonard a další hrdinové série Teorii velkého třesku si téměř neustále objednávají jen asijskou kuchyni. Proč? Protože asijské restaurace neinzerují v hlavních vysílacích časech, ukázalo se během návštěvy hollywoodských studií Warner Bros.

Z pohledu producentů nepřichází v úvahu, aby se Sheldonovi nebo Penny udělalo špatně z pizzy nebo hamburgeru. V reklamních přestávkách během seriálu jsou totiž právě řetězce rychlého občerstvení typu Pizza Hut nebo McDonald’s nejčastějšími a zároveň největšími inzerenty.

Prohlídka jedněch z nejstarších a nejznámějších filmových studií na světě ovšem odhaluje mnohem více. Třeba to, jak jeden z nejpopulárnějších sitcomů současnosti vzniká. „Pokud pominu tvůrčí proces, tak přichystat jednu epizodu Teorie velkého třesku trvá celkem pět dnů,“ prozrazuje průvodce návštěvníkům, zatímco si prohlížejí Sheldonův a Leonardův obývací pokoj - hlavní dějiště seriálu.

První den se kontrolují lokace a rekvizity. Druhý den si herci zkoušejí jednotlivé scény a dostávají rady od režisérů či scenáristů. Nejzásadnější den přichází jako třetí v pořadí. To na řadu přichází producenti seriálu z televize CBS, kterým herci musí celou epizodu přehrát, aby zhodnotili, jestli její obsah není urážlivý, vulgární nebo jednoduše není v konfliktu se zájmy televize.

Pokud vše dopadne dobře, přichází na řadu už jen technické záležitosti a může se točit naostro. Natáčení seriálu trvá v průměru tři až pět hodin a přímo na místě jej sleduje několik desítek diváků, jejichž reakce si tvůrci živě nahrávají.

„Povedlo se mi už dvakrát dostat na natáčení. Ale je to skoro sedm let zpátky, kdy ještě seriál nebyl až tak populární. Získat lístky teď je téměř nemožné,“ říká třicetiletá Lucy, která bydlí v seriálovém domově hlavních hrdinů, kalifornské Pasadeně.

Publikum je během natáčení důležité kromě herců také pro scenáristy, kteří jsou vždy přítomni na place a podle reakcí diváků některé scény v případě potřeby přepisují.

Kvůli přítomnosti obecenstva na natáčení, trendu, který se poprvé objevil v americkém sitcomu I Love Lucy, se seriál natáčí pouze směrem dovnitř. Nejde tady, aby si kamera stoupla třeba za záda Jima Parsonse, představitele Sheldona, když právě stojí u lednice ve své kuchyni a dívala se na prostor za počítačem. V jedné z epizod už ale tvůrci toto pravidlo porušili.

Teorie velkého třesku se natáčí na tzv. multiple-camera setup, což ve zkratce znamená, že během natáčení je záběr snímán z několika úhlů, aby měli tvůrci při postprodukci k dispozici nejen více materiálu, ale také reakce více postav.

Jeden z dalších klamů, kterého tvůrci Teorie velkého třesku využívají a diváci si jej nejsou vědomi, přichází při scénách, kdy hlavní hrdinové stoupají po schodech do čtvrtého patra kolem nefungujícího výtahu. Vždy je to totiž jedna a ta samá dekorace, která je díky stejně daným prostřihům a solidní práci scénografů vždy trochu jiná.

Ale další tajemství už Teorie velkého třesku neprozradí. Čas prohlídky je striktně vymezen, aby si diváci mohli užít návštěvu dalších atrakcí. Jednou z nich je i dekorace městečka Starshollow, ve kterém se odehrával seriál Gilmorova děvčata.

Ten se nyní díky streamovací službě Netflix vrátí na televizní obrazovky, a právě proto zůstává prostor návštěvníkům uzavřen. Známá newyorská kavárna Central Perk z Přátel je však otevřena a návštěvníci si na stejném gauči jako Monica nebo Chandler mohou vychutnat šálek kávy. Ale prázdný. Je to přece Hollywood, všechno být reálné nemůže.