K Národnímu muzeu dorazil obří jeřáb. Přenese do dvorany další jeřáb

  • 35
Jeden z největších mobilních jeřábů o hmotnosti 96 tun v noci na sobotu krátce zastavil provoz na pražské magistrále. Do dvorany Národního muzea totiž bude stěhovat stožárový jeřáb, který pomůže s rekonstrukcí budovy.

Druhý největší mobilní jeřáb v České republice, stroj Liebherr LTM 1500 bude až do neděle „parkovat“ u parku vedle Národního muzea. Aby mohl svým ramenem postupně přenést do dvorany historické budovy části stožárového jeřábu, musely kamiony na místo navést celkem 165 tun závaží. Dorazit musel i druhý pomocný jeřáb, který pomohl s vykládkou betonového podloží pro hlavní jeřáb. To bylo nutné kvůli svažujícímu se terénu. Na fotografiích je zřetelně vidět, že Liebherr se musel nadzdvednout a technici jej betonovými panely podložili.

Fotogalerie

Jedna várka závaží na kamionu měla vždy 30 tun (dvě patnáctitunová závaží). Dalších 18 tun dorazilo na místo v podobě navíjecího mechanismu jeřábu, který zároveň funguje jako fixace všech naložených závaží.

Liebherr LMT 1500 dokáže zdvihnout břemeno až do hmotnosti 500 tun. Jen jeho výložník (rameno jeřábu), umí i v krajních polohách (až na vzdálenost 61 metrů) uzvednout břemeno vážící 20 tun. Oněch zmiňovaných 500 tun uzvedne jeřáb „jen“ na třímetrovém poloměru. Po silnici uhání rychlostí až 80 km/h.

Stejný jeřáb společnosti Hanyš nedávno pomáhal s rekonstrukcí lanové dráhy na Nebozízku. Tam se musel navíc vyšplhat úzkými cestičkami po zamrzlé půdě. Reportáž najdete zde.

Liebherr LTM 1500
Liebherr LTM 1500
Liebherr LTM 1500
Liebherr LTM 1500

Zatímco na Petříně jeřáb manipuloval s prefabrikovanými předpjatými nosníky, ze kterých bude těleso dráhy, přes střechu Národního muzea musí přenášet jednotlivé díly stožárového jeřábu. V neděli pak přijde na řadu kabina jeřábníka a celé smontované rameno jeřábu. Aby jeřáb dosáhl až na místo,musí být jeho rameno vysunuto na 75 % maximální délky.

,