Soud znovu potvrdil vinu Lukáše Nečesaného, uložil mu 13 let vězení

  • 1300
Hradecký krajský soud potvrdil svůj předchozí verdikt a napodruhé uznal Lukáše Nečesaného vinným z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Uložil mu trest 13 let vězení. Obhájci se na místě odvolali. Státní zástupkyně navrhla vazbu, ale soud ji odmítl.

Kromě třináctiletého trestu musí Nečesaný navíc jako náhradu škody poškozené zaplatit 80 tisíc korun.

„Stěžejní důkaz je výpověď poškozené. Zpočátku byla chápána - a obhajobou stále je - jako nevěrohodná. Podle našeho názoru však věrohodná je. Není důvodu jí nevěřit,“ uvedl předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek.

Byly to smyšlenky a lži, říká Nečesaný o rozsudku nad svým synem

Podle něho soudní znalci, kteří zkoumali paměť napadené kadeřnice, nevyloučili návrat paměti poškozené. Dalšími důkazy svědčícími proti obžalovanému jsou třeba pachové stopy na místě činu.

Motivem k činu byly podle senátu hradeckého soudu peníze. A to i přesto, že rodina obžalovaného finanční nouzí netrpí. Obžalovaný tehdy žil v Hořicích u babičky.

„Je to finanční motiv, dlužil kam se podíval. Byl v situaci, kdy rozhodně neměl na rozhazování,“ řekl Vacek. Kadeřnici pachatel ukradl asi 10 tisíc korun.

Případ, který nemá v dějinách českého soudnictví a kriminalistiky obdoby, však nekončí. Obhájci Nečesaného se na místě odvolali.

„Navrhuji, aby byl vzat obžalovaný do vazby. Vazební důvody trvají,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová. Podle ní v médiích uvedl, že kdyby se měl vrátit do vězení, utekl by do zahraničí.

Po tomto návrhu se více než deset lidí v jednací síni zvedlo a na protest místnost opustilo. „Je to šaškárna,“ znělo soudní síní. V čele šel otec obžalovaného Luděk Nečesaný.

„Trest je nepřiměřený. Rozsudek nepovažuji za odůvodněný, ani pro vazbu nejsou důvody. Považuji to za brutální zásah do práv mého klienta,“ uvedl obhájce Oldřich Chudoba.

„Chci vás na závěr poprosit: Alespoň mi dovolte dodělat maturitu. Nemám důvod utíkat. Je mi 23 a nemám ani maturitu. Doma mám malé dítě,“ řekl Lukáš Nečesaný, který jakoby ztratil nervy.

Na dotaz soudu, aby vysvětlil své vyjádření pro média o útěku do zahraničí, uvedl, že to tak nemyslel. Krajský soud poté jednání přerušil, aby se mohl senát poradit o vzetí obžalovaného do vazby. Předseda senátu Jiří Vacek před jejím vyhlášením vyzval justiční stráž, aby zamezila odchodu Nečesaného z budovy soudu.

Nakonec to nebylo zapotřebí. „Žádost státní zástupkyně (o vazbu) se zamítá,“ rozhodl Vacek, podle kterého nehrozí, že by se obžalovaný skrýval či utekl do zahraničí.

Obhajoba podala námitky na podjatost soudu

Poslední díl hlavního líčení začal ráno čtením námitek obhajoby. Podle ní je soud podjatý a jeden z posledních provedených důkazů, výslech bývalého Nečesaného spoluvězně Jiřího Fundy, je účelový.

Obhajoba navrhla vypracování posudku z oboru zdravotnictví na zdravotní stav svědka Fundy, který v minulém líčení uvedl, že se mu Nečesaný v cele přiznal (o nečekaném svědkovi čtete zde).

Lukáš Nečesaný s obhájci u Krajského soudu v Hradci Králové (1.4.2016).

„Je tu řada nejasností o jeho zdravotním stavu. Je evidentní, že obžaloba hodlá stavět na tomto svědkovi svoji závěrečnou řeč. Obžaloba předložila pouze úřední záznam,“ uvedl obhájce Oldřich Chudoba.

Podle něj Funda užívá antiepileptika, která způsobují jeho útlum. „Proto jeho výpověď nelze považovat za spontánní,“ zdůvodnil Chudoba.

Soud návrhy nových důkazů zamítl pro nadbytečnost. Poté se v síni ozvalo nesouhlasné hučení. „Jestli se vám to nelíbí, můžete jednací síň opustit,“ řekl Vacek.

Vzápětí začala svou závěrečnou řeč státní zástupkyně Lenka Faltusová: „Jsem přesvědčena o tom, že obžaloba je důvodná a jediným pachatelem je právě Lukáš Nečesaný,“ řekla Faltusová.

Za jeden z klíčových důkazů považuje výpověď kadeřnice, která 2. září 2015 při výslechu u krajského soudu Nečesaného jednoznačně označila za pachatele (psali jsme zde). Podle Faltusové znalecký posudek vypracovaný na zdravotní stav poškozené nevyloučil, že se jí paměť mohla vrátit.

„Posudek je jedním z důkazů, který lze hodnotit ve prospěch podané obžaloby,“ uvedla Faltusová. Její závěrečná řeč trvala asi půl hodiny. Faltusová navrhla, aby soud Nečesaného potrestal za pokus vraždy a udělil mu trest ve výši 13 let vězení.

Důkazy musejí být nezpochybnitelné, hřímal obhájce

Obhajoba na začátek své závěrečné řeči upozornila, že je v první řadě třeba ctít zásadu In dubio pro reo, tedy v pochybnostech ve prospěch obžalovaného.

„Musí být nezpochybnitelné, že se skutek stal, že se toho dopustila konkrétní osoba. O tom nesmí být pochyb,“ uvedl Chudoba, podle kterého ani po provedení dalších důkazů před krajským soudem nebyly odstraněny závažné pochybnosti, nepodařilo se prokázat, že je pachatelem Lukáš Nečesaný.

Proces se zapíše do historie justice

Proces s Lukášem Nečesaným nemá v novodobé české historii obdoby. Případ byl znovuotevřený poté, co předchozí pravomocný rozsudek na podnět tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové zrušil Nejvyšší soud. V Česku předtím nebyl znám případ, ve kterém by byl člověk pravomocně odsouzený za pokus o vraždu a uvězněný propuštěn na svobodu. „Nikdo si nevzpomíná na případ, který by byl kauze Nečesaný podobný,“ uvedl loni Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti (více čtěte zde). Hradecký krajský soud se tak kauzou zabývá už podruhé. Původně poslal Lukáše Nečesaného do vězení na 16 let, vrchní odvolací soud poté trest o tři roky snížil.

Ve své závěrečné řeči obhajoba krok po kroku cupovala důkazy, které vyzdvihla žalobkyně. Například závěry znaleckých posudků obhájce Oldřich Chudoba interpretoval tak, že paměť se poškozené nevrátila a obžalovaného označila za viníka pod vlivem médií a policie. Kritizoval i ohledání místa činu.

„S fakty bylo opět manipulováno. Ohledání místa činu je podle obžaloby zcela v pořádku. Mám o tom minimálně hluboké pochybnosti,“ uvedl obhájce Chudoba, který několikrát zmínil, že obžaloba manipuluje do poslední chvíle.

„Nikdy jsem se nesetkal s takovou arogancí vůči Nejvyššímu soudu. Jsem konsternován, když obžaloba postupuje proti nejvyšší soudní autoritě,“ kritizoval Chudoba postup obžaloby a navrhl zproštění Lukáše Nečesaného v plném rozsahu. Jeho závěrečná řeč trvala bezmála hodinu. Poté navázal druhý obhájce Petr Dítě.

„Podal jsem námitku na podjatost tohoto senátu krajského soudu, protože mám pocit, že práva mého klienta ve vztahu k řádnému procesu byla v mnoha ohledech zkrácena,“ uvedl Dítě, který také upozornil na nulovou hodnotu důkazu vězně Jiřího Fundy, kterému se měl Nečesaný přiznat.

Svou závěrečnou řeč přednesl také Lukáš Nečesaný. Zopakoval, že je nevinný a skutečný pachatel je na svobodě, zatímco on je popotahován roky po soudech.

„Od začátku tvrdím, že jsem nevinný a na tom nebudu nic měnit. Neudělal jsem to. Paní Brantovou upřímně lituji. Pravému pachateli, který někde běhá, přeji, aby byla učiněna spravedlnost,“ uvedl Nečesaný.

Za jeho nevinu bojuje především jeho rodina, která na obhajobu syna najala špičkové právníky. Otec obžalovaného Luděk Nečesaný, který je ředitelem liberecké nemocnice, přitom čelí obvinění z korupce (podrobnosti zde) a policie stíhá i jeho ženu za legalizaci výnosů z trestné činnosti (psali jsme tady).

Ani Lukáš Nečesaný neměl před napadením kadeřnice v Hořicích dobrou pověst. Bral drogy, půjčoval si a nevracel peníze a měl i násilné konflikty. Někdejší student obchodní akademie v Hořicích bydlel u prarodičů, protože měl podle svědků problémy s rodiči kvůli domácím krádežím peněz či elektroniky, kterou prodával. Podle rodičů se však ve vězení změnil (více čtěte zde), po návratu se dokonce oženil a založil rodinu.

30. března 2016

,