Z vítězství Philadelphie se raduje i Jakub Voráček (uprostřed).

Z vítězství Philadelphie se raduje i Jakub Voráček (uprostřed). | foto: AP

Philadelphia zdolala lídra NHL a upevnila si pozici s divokou kartou

• 48
Hokejisté Philadelphie ve středu porazili těsně 2:1 po samostatných nájezdech lídra soutěže z Washingtonu a upevnili si tak divokou kartu zajišťující postup do play-off Východní konference. Útočník Jakub Voráček byl s pěti střeleckými pokusy nejaktivnějším hráčem vítězů, do statistik se ale nezapsal.

V pondělí Philadelphia v klíčové fázi sezony udolala Winnipeg 3:2 po prodloužení a ve středu přidala další důležité dva body pro změnu po výsledku 2:1 po nájezdech proti již jasnému vítězi základní části - Washingtonu.

Flyers se tak zlepšili na 89 bodů (76 zápasů) a na posledním postupovém místě Východní konference se přiblížili dalšímu držiteli divoké karty newyorským Islanders (75 zápasů - 91 bodů). Hlavně ale odskočili pronásledovatelům z Detroitu, první tým pod čarou postupu má 87 bodů a jeden zápas odehrán navíc.

1. Jaromír Jágr (FLA), 73z.- 59b.(25+34)
2. David Krejčí (BOS), 67z.- 56b.(15+41)
3. T. Plekanec (MTL), 77z.- 50b.(13+37)
4. Jakub Voráček (PHI), 67z. - 50b.(10+40)
5. Tomáš Hertl (SJS), 76z. - 43b.(19+24)
6. Jiří Hudler (FLA), 66z.- 42b.(15+27)
7. Martin Hanzal (ARI), 63z.- 40b.(12+28)
8. Ondřej Palát (TBL), 56z. - 36b.(15+21)
9. Aleš Hemský (DAL), 70z.- 35b.(13+22)
10. M. Frolík (CGY), 64z. - 32b.(15+17)

Stav utkání byl dlouho bezbrankový. Jako první jej zlomil až v 42. minutě stylově nejlepší ligový střelec Alex Ovečkin. Ruský kapitán Washingtonu v přesilovce trefil ranou švihem z pravého kruhu prostor nad ramenem Steva Masona a zaznamenal svůj 44. zásah ročníku.

Domácím se podařilo vyrovnat v 55. minutě, když v přesilovce tečí rány kapitána Clauda Girouxe uspěl Brayden Schenn. Po bezbrankovém prodloužení přišly na řadu nájezdy, v nichž za Flyers uspěli oba úvodní exekutoři Nick Cousins a Sam Gagner. V dresu Washingtonu si naopak na Masona nepřišli specialista T.J. Oshie ani ruský technik Jevgenij Kuzněcov.

S pěti střeleckými pokusy byl jasně nejaktivnějším hráčem Philadelphie Jakub Voráček (18:50, +/-: 0, 5 střel), potřetí za sebou však vyšel bodově naprázdno. I vinou zranění český reprezentant na gól v NHL čeká už od 20. února. Bez bodu byl i obránce Radko Gudas (22:49, -1, 3 střely).

Provokace hostujícího Jasona Chimery proti vycházející hvězdě obrany Philadelphie Shaynu Gostisbehereovi:

V souboji dvou zklamaných kanadských celků (poprvé od sezony 1969/70 se play-off NHL odbude bez kanadské účasti, když všech sedm celků z kolébky hokeje letos nepostupuje) ve středu Winnipeg na domácím ledě podlehl 1:2 Ottawě.

Jets, kteří tentokrát dali před Ondřejem Pavelcem přednost brankáři Michaelu Hutchinsonovi, padli už potřetí v řadě. Hosty poslal do vedení už ve 4. minutě Zack Smith a stav 0:1 vydržel až do 47. minuty, kdy srovnal Mark Scheifele. Vyrovnaný výsledek ale fanoušky Winnipegu dlouho netěšil, v čase 48:51 totiž vrátil Senators vedení Alex Chiasson.

Po tvrdém bodyčeku Dustina Byfugliena proti ottawskému Marku Stoneovi se rozzuřila hromadná potyčka:

Zmar kanadských celků v letošní sezoně NHL podtrhla i středeční partie mezi Anaheimem a Calgary, která skončila jednoznačným triumfem domácích v poměru 8:3. Statistiky si v zápase vylepšily hlavně útočné hvězdy Ducks Ryan Kesler (1+3) a Jakob Silfverberg (2+0).

V sestavě hostů chyběl zraněný Michael Frolík, jenž odstoupil už z pondělní partie proti Arizoně. Jediným českým zástupcem v utkání tak byl obránce Flames Jakub Nakládal (20:41, -1, 3 střely).

Winnipeg - Ottawa 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
47. Scheifele - 4. Smith, 49. Chiasson. Střely na branku: 21:19. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Chiasson, 2. Smith (oba Ottawa), 3. Byfuglien (Winnipeg).

Philadelphia - Washington 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
55. B. Schenn, rozhodující sam. nájezd Cousins - 42. Ovečkin. Střely na branku: 34:30. Diváci: 19 850. Hvězdy zápasu: 1. Holtby (Washington), 2. Gagner, 3. Mason (oba Philadelphia).

Anaheim - Calgary 8:3 (3:0, 4:3, 1:0)
4. a 54. Silfverberg, 1. Perry, 7. Pirri, 21. McGinn, 26. Theodore, 35. Thompson, 39. Kesler - 34. Shinkaruk, 36. Giordano, 40. Brodie. Střely na branku: 27:26. Diváci: 16 004. Hvězdy zápasu: 1. Kesler, 2. Silfverberg, 3. Theodore (všichni Anaheim).