Řidiči autobusů vítali ráno cestující v Královéhradeckém kraji ve žlutých či...

Řidiči autobusů vítali ráno cestující v Královéhradeckém kraji ve žlutých či oranžových reflexních vestách (5.1.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Autobus by musel jet obcí devadesátkou, kritizují odbory dopravní tendr

  • 16
Devadesátkou v obci by museli jezdit řidiči některých autobusů, pokud by se měli řídit návrhem jízdního řádu v plánu krajské dopravy pro následujících deset let. Taková čísla přinesla analýza, kterou si nechali zpracovat nespokojení odboráři.

Podle analýzy odborářů, kteří protestují proti zadávacím podmínkám tendru na zajištění autobusové dopravy v kraji pro roky 2017 až 2026, má totiž řada linek nereálné dojezdové časy, kvůli jejichž dodržení by museli šoféři ohrožovat na životech cestující.

Za volantem by seděli unavení a vystresovaní řidiči a naštvaní by byli i cestující, jejichž spoje by kvůli špatným výpočtům měly zpoždění. Odboráři proto nyní žádají hlavu krajského radního pro dopravu Karla Janečka (ČSSD).

„Analýzou jsme dokázali, že fyzikální zákony platí pro všechny. Například na lince z Janských Lázní do Trutnova řidič musí jet rychlostí 90 kilometrů v hodině, jinak nestíhá,“ vypíchl jeden příklad autor studie Pavel Beneš z firmy B&C dopravní systémy, která se organizací hromadné dopravy zabývá.

Takových chyb, kdy by bylo nemožné linku bezpečně odjet, našel Beneš v krajem předložené zadávací dokumentaci více.

„Existuje množství spojů, které jsou nejezditelné. Například u těch, kde již nyní existuje pravidelné zpoždění, se zadavatel rozhodl čas jízdy zkrátit ještě o další 3 minuty. Trasu jsem si zadal i do běžného plánovače a čas mi rovněž nevyšel. Bylo mi však řečeno, že se to nějak udělá,“ upozornil Beneš, jehož firma pomáhala zpracovávat jízdní řády v Libereckém, Olomouckém či Zlínském kraji.

Do oka bijícím příkladem je třeba plánovaná linka z hradeckého terminálu hromadné dopravy do Káranic. Podle běžného internetového plánovače tras projede trasu o délce 25,5 kilometru osobní auto bez zastavení za 31 minut. Podle jízdního řádu by měl autobus tuto trasu překonat za 22 minut. A také desetkrát zastavit.

Zpoždění odskáčou šoféři

„Pokud zavedeme dobu odbavení v hodnotě jedné minuty na zastávku, plánovanou dobu 22 minut zkrátíme o 10 minut a průměrná rychlost bude 90 kilometrů v hodině. Tato průměrná rychlost je na uvedené trase trvale nemožná, protože vozidlo projíždí obcemi a městem Hradec Králové,“ upozornil Beneš.

Podobně nereálná očekávání našel i na dalších linkách. Trasu ze Dvora Králové nad Labem do Trutnova, kterou internetový plánovač spočítal osobnímu autu na 25 minut, má kraj v návrhu jízdního řádu na 21 minut.

Sporná soutěž

Tendr na zajištění autobusové dopravy na 10 let je v hodnotě 5,5 miliard korun. Kraj chtěl obálky s nabídkami dopravců otevírat 18. prosince, termín však kvůli protestům šoférů několikrát odsunul.

V lednu také úředníci do dokumentace zapracovali některé změny. Odboráři však stále žádají úplné zrušení tendru a vypsání nového. Nejnovějším termínem je 5. duben.

„Profil trati ukazuje nutnost překonat nadmořskou výšku 544 metry. Je více než pravděpodobné, že v zimním období bude těžko sjízdná,“ upozorňuje dopravní expert.

Zpoždění, která budou autobusy nabírat, by měli odskákat šoféři, kterým hrozí penalizace za nedodržení řádu.

„Už teď jezdíme za cenu porušování předpisů a dlouhých přesčasů. Předložené návrhy denních oběhů vozidel nesplňují kritéria bezpečnosti práce řidičů. Žádáme proto odstoupení radního pro dopravu Karla Janečka, který jako jediný je v této kauze neviditelným mužem stojícím za touto zakázkou,“ uvedl šéf odborářů Jiří Kuchynka.

Radní Janeček na dotaz MF DNES uvedl, že o rezignaci vůbec neuvažuje. „Za současnými zadávacími podmínkami si stojíme. Další vyjádření mohu poskytnout až poté, co se s analýzou seznámíme,“ řekl.

Odboráři kritizují další podmínky tendru, například zajištění nového vozového parku, který by měl být mladší pěti let (více o kritice odborů čtěte zde).

„Tímto nešťastným rozhodnutím kraj zlikviduje malé a středně velké dopravce v kraji,“ míní zástupce šoférů společnosti Audis Bus Jiří Král.

Řidiči se obávají, že s nákupem nových vozů firmám nezbydou peníze na výplaty, které jsou už nyní velmi nízké. Průměrný plat bez příplatků je něco málo přes 12 tisíc. Podle odborů zadávací podmínky jen zakonzervují nynější úroveň odměňování, která se pohybuje mezi 75 až 78 Kč na hodinu, což je mnohdy nižší než v supermarketech, kde zaměstnanci nemají odpovědnost za zdraví a životy dalších lidí.

„Už nyní chybí na trhu pět až šest tisíc řidičů. Takhle však nepřesvědčíme další, aby šli k dopravcům pracovat,“ posteskl si odborář Kuchynka.

Řidiči v lednu na protest vyjeli v reflexních vestách:

5. ledna 2016