Prezidenti šli na pivo. Každé krásné setkání musí jednou skončit, řekl Zeman

  • 2179
Čínský vládce Si Ťin-pching nastoupil na letišti Václava Havla do prezidentského speciálu a zamířil do USA. Prezident Miloš Zeman ho před odletem pozval na pivo do Strahovského kláštera, kam se přesunuli z ekonomického fóra na Žofíně. Tam museli policisté během dne řešit hned několik potyček.

Zástupci Česka a Číny podepsali na Žofíně na 30 obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Jedna z nich se týká i analytické spolupráce na přípravách kanálu Dunaj-Odra-Labe, uvedl český prezident Miloš Zeman (více čtěte zde).

Prezidenti se z žofínského fóra později přesunuli do Strahovského kláštera, kde se Zeman na terase se svým čínským protějškem rozloučil. U sklenice piva mu řekl, že každé krásné setkání musí jednou skončit. Čínský vůdce odletěl z Prahy kolem patnácté hodiny, zamířil na summit o jaderné bezpečnosti do Washingtonu.

Zeman řekl, že se těší, až se s čínským prezidentem znovu potká. Příležitost budou mít podle Zemana v září na Valném shromáždění OSN. Český prezident tam chce vystoupit s projevem proti mezinárodnímu terorismu. Zeman doufá, že Čína se rovněž zapojí do boje s terorismem, protože ohrožuje společnou civilizaci, do níž Česko i Čína patří.

30.března 2016 v 12:26, příspěvek archivován: 30.března 2016 v 14:01

Pavel Nedvěd se stává po Davidu Beckhamovi tváří fotbalové superligy ČLR. Ocenění převzal ve Strahovském klášteře. pic.twitter.com/MUAoczQ296

Prohlídka Strahovského kláštera byla posledním bodem programu návštěvy. Čínský prezident během ní předal českému fotbalistovi Pavlu Nedvědovi ocenění, na jehož základě se Nedvěd stal tváří čínské fotbalové superligy. Na twitterovém účtu vytvořeném speciálně kvůli návštěvě o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Ženu chtěli Číňané zabalit do vlajky

Čínský prezident přiletěl do České republiky v pondělí. Ve středu dopoledne se společně se Zemanem zúčastnil ekonomického fóra na Žofíně. Policie zde musela dopoledne klidnit situaci, okolí paláce bylo kvůli probíhajícímu ekonomickému fóru uzavřené. Zátarasy komplikovaly dopravu u Mánesa i Národního divadla. Tramvaje po nábřeží kolem ostrova nejezdily. Na pořádek tam dohlíželi policisté v reflexních vestách.

U Národního divadla na prezidentskou kolonu čekalo podle zpravodaje ČTK asi pět desítek Číňanů s čínskými a českými vlajkami. K paláci se snažilo dostat i zhruba 15 odpůrců čínské návštěvy. Přinesli si s sebou tibetské vlajky a transparenty. Stálo na nich mimo jiné: Free Tibet.

Přímo před kavárnou Slavia se strhla drobnější potyčka. Zasáhli těžkooděnci a oba tábory od sebe oddělili. Atmosféra ale byla dál napjatá. Podle policie napadla u kavárny dvojice cizinců s trvalým pobytem ženu a přes její nesouhlas se ji pokusili zabalit do čínské vlajky. Oba cizinci skončili na policejní služebně.

Problém řešila policie i na Petřínské rozhledně, kam vnikl člověk bez platné vstupenky. Poté, co ho policisté vyvedli, vyšlo najevo, že chtěl na rozhledně vyvěsit tibetskou vlajku. „Muž skončil na policejní služebně pro podezření z přestupku proti majetku,“ uvedla mluvčí policie Andrea Zoulová.

Vláda policii chválí, sporné připady prověří GIBS

Návštěvu čínského prezidenta řešila na svém středečním zasedání také vláda. Provázela ji přísná bezpečnostní opatření a nezvyklé chování demonstrantů, kteří nevybíravým způsobem napadali protestující proti lidskoprávní politice Číny. Vláda nicméně policii chválí, přísná opatření podle ní zvládla dobře.

Hrad v noci osvítily protičínské nápisy. Aktivistický spektákl, reagoval mluvčí

Incidenty, v nichž figurovali příznivci čínského prezidenta vyzbrojení tyčemi praporů, například v úterý v Chotkových sadech nebo v pondělí u Evropské třídy, se bude zabývat i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Na práci policie se na zasedání vlády ptal ministr kultury Daniel Herman, který se na Twitteru několikrát vyhranil proti spolupráci ČR s Čínou.

„Byla o tom vedena na vládě debata, shodli jsme se na tom, že policie ten nelehký úkol zvládla,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr obrany Martin Stropnický. „Samozřejmě vždycky může dojít k nějakým dílčím sporným momentům, ale v tom celku a s tím určitým potenciálem rizika, který to mělo, to dopadlo dobře,“ uvedl.

Podívejte se na potyčku na Evropské třídě v Praze:

28. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue