Detroitský gólman Petr Mrázek čelí za pomoci spoluhráčů šanci Paula Byrona z...

Detroitský gólman Petr Mrázek čelí za pomoci spoluhráčů šanci Paula Byrona z Montrealu. | foto: AP

Mrázek byl podruhé za sebou střídán, Faksa a Hemský bodovali za Dallas

• 105
Hokejový gólman Petr Mrázek si vybírá slabší formu v nejhorší možnou chvíli. Detroit v boji o play-off v úterý padl na ledě Montrealu 3:4 a český brankář byl podruhé za sebou předčasně střídán. Za vítěze si jednu asistenci připsal Tomáš Plekanec. V dalších zápasech Radek Faksa (1+0) a Aleš Hemský (0+1) bodovali za Dallas a ve vzájemném souboji si po asistenci připsali Jaromír Jágr a Milan Michálek.

V sobotu Petr Mrázek opustil scénu ve 36. minutě domácího duelu proti Pittsburghu po čtvrtém inkasovaném gólu. Detroit nakonec utkání prohrál vysoko 2:7 a do dalšího duelu naskočil Jimmy Howard, jenž v pondělí přispěl k výhře 3:2 nad Buffalem.

O den později se v Montrealu vrátil do akce český reprezentant, ale opět předčasně střídal. Podepsali se pod to v 9. minutě otevírací brankou Max Pacioretty a v čase 11:25 dorážející Paul Byron, jenž poslal za Mrázka vyražený puk po předchozím pokusu Alexe Jemelina.

1. Jaromír Jágr (FLA), 73z.- 59b.(25+34)
2. David Krejčí (BOS), 67z.- 56b.(15+41)
3. T. Plekanec (MTL), 77z.- 50b.(13+37)
4. Jakub Voráček (PHI), 66z. - 50b.(10+40)
5. Tomáš Hertl (SJS), 76z. - 44b.(19+25)
6. Jiří Hudler (FLA), 66z.- 42b.(15+27)
7. Martin Hanzal (ARI), 63z.- 40b.(12+28)
8. Ondřej Palát (TBL), 56z. - 36b.(15+21)
9. Aleš Hemský (DAL), 70z.- 35b.(13+22)
10. M. Frolík (CGY), 64z. - 32b.(15+17)

Ostravský rodák tak z úvodních sedmi střel dvakrát inkasoval a přepustil místo Howardovi, ve druhé dvacetiminutovce ale zabrali v útoku pro změnu hosté. Obrat skóre z 0:2 na 3:2 zařídily využité přesilovky v podání Gustava Nyquista, Anthony Manthy a Mika Greena.

Přestože v závěrečné třetině Red Wings měli jasnou střeleckou převahu 23:10, dokázali Canadiens nepříznivý stav otočit. Za asistence Tomáše Plekance (19:16, +/-: 0, 3 střely, 0+1) nejprve v přesilovce srovnal na 3:3 Sven Andrighetto a rozdílový gól si svou druhou trefou večera schoval na 52. minutu kapitán Pacioretty.

Detroit (77 zápasů - 87 bodů) tak po těsné prohře nevyužil možnost přeskočit jednoho ze svých konkurentů na postupových pozicích. Poslední postupové místo s divokou kartou tak stále drží Philadelphia (75 zápasů - 87 bodů) a třetím týmem Atlantické divize zůstává i přes další prohru Boston (77 zápasů - 88 bodů).

Tak jako Montreal má ještě delší dobu jistotu, že se už neprobojuje do play-off i v tabulce Východní konference jasně poslední Toronto. Přesto v úterý rovněž dokázalo obrat tým s nejvyššími ambicemi. Maple Leafs totiž zaskočili domácí Floridu a odvezli si dva body za triumf 5:2.

Kanadský tým těžil z produktivity svých speciálních formací, když jednou skóroval v oslabení a třikrát za početní převahy. V 27. minutě za asistence Jaromíra Jágra (16:40, -1, 3 střely, 0+1) ještě vyrovnával průběžné skóre na 1:1 Jonathan Huberdeau. Pak ale přišly na řadu potrestané fauly domácích.

Nejprve se v prostřední třetině dvakrát prosadil Nazem Kadri, u jeho první trefy si asistenci připsal i Milan Michálek (15:45, +/-: 0, 0+1), a na startu třetí dvacetiminutovky trhák Toronta pojistil P.A. Parenteau. V 52. minutě ztrátu Panthers alespoň zmírnil Gregg McKegg, poslední slovo však patřilo hostujícímu Kadrimu. V čase 57:21 završil ranou do prázdné klece svůj třetí hattrick kariéry v NHL.

Obránce Jakub Kindl (15:13, +1, 3 střely) a útočník Jiří Hudler (12:56, +1, 2 střely) vyšli v dresu Floridy bodově naprázdno.

V souboji týmů z postupových pozic tabulky Západní konference Dallas na domácím ledě naplnil roli mírného favorita proti rovněž silnému Nashvillu. Stars i díky bodovému příspěvku českých útočníků Radka Faksy (14:05, +1, 2 střely, 1+0) a Aleše Hemského (13:59, +/-: 0, 1 střela, 0+1) uspěli 5:2 a uhájili průběžné vedení v tabulce Centrální divize před St. Louis, které v daný hrací den rovněž uspělo výsledkem 3:1 nad Coloradem.

22letý český centr svůj třetí gól premiérové sezony v NHL vstřelil v 32. minutě, když z prostoru před bránou dorazil za záda finského reprezentanta Pekky Rinneho volný puk po předchozím pokusu Antoina Roussela. Asistence putovala i na konto zkušeného Hemského.

Hlavní oporou vítězů byl kapitán Jamie Benn, jenž se dvakrát střelecky prosadil a kromě dlouhodobé druhé příčky v produktivitě (85 zápisů za vedoucím Patrickem Kanem z Chicaga s 94 body) se tak dostal na sdílenou druhou pozici i mezi střelci. S 39 góly se vyrovnal právě chicágskému Kanovi, lídrem je se 43 zásahy Alex Ovečkin z Washingtonu.

Parádní trefa domácího Spezzy:

San Jose si odvezlo oba body z ledu nevýrazného Vancouveru po výsledku 4:1. Čeští zástupci v dresu vítězů, útočník Tomáš Hertl (15:40, +1, 2 střely) a obránce Roman Polák (20:18, +/-: 0), zůstali bez bodu. Druhý jmenovaný se na startu druhé třetiny stal terčem nebezpečného zákroku Jaka Virtanena, za což byl domácí forvard rozhodčími předčasně vykázán do kabin.

Český reprezentant, jenž je v tabulce bodyčeků na druhém místě v celé lize (1. Matt Martin z Islanders s 349 bodyčeky, 2. Polák - 283, 3. Leo Komarov z Toronta - 281, 4. Radko Gudas z Philadelphie - 280) a mnoha soupeřům se tak uložil do paměti, naštěstí neutrpěl žádné vážnější zranění a utkání dohrál.

Výsledky NHL

New Jersey - Boston 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
17. Zajac, 45. Boucher - 25. Marchand. Střely na branku: 15:40. Diváci: 15 486. Hvězdy zápasu: 1. Kinkaid, 2. Boucher, 3. Zajac (všichni New Jersey).

NY Islanders - Carolina 2:1 po nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
53. Lee, rozhodující sam. nájezd Okposo - 39. Ryan. Střely na branku: 31:27. Diváci: 13 733. Hvězdy zápasu: 1. Greiss, 2. Lee (oba NY Islanders), 3. Ward (Carolina).

Pittsburgh - Buffalo 5:4 po nájezdech (0:3, 4:0, 0:1 - 0:0)
22. Lovejoy, 26. Sheary, 39. Kühnhackl, 40. Bonino, rozhodující sam. nájezd Letang - 10. Moulson, 15. O ́Reilly, 19. McCabe, 43. Bogosian. Střely na branku: 46:30. Diváci: 18 513. Hvězdy zápasu: 1. Letang, 2. Kühnhackl (oba Pittsburgh), 3. O ́Reilly (Buffalo).

Montreal - Detroit 4:3 (2:0, 0:3, 2:0)
9. a 52. Pacioretty, 12. Byron, 47. Andrighetto (Plekanec) - 33. Nyquist, 34. Mantha, 37. Green. Střely na branku: 27:42. Petr Mrázek odchytal za Detroit 11:25 minuty, inkasoval dvě branky ze 7 střel a úspěšnost zásahů měl 71,43 procenta. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Andrighetto (oba Montreal), 3. Dacjuk (Detroit).

Florida - Toronto 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
27. Huberdeau (Jágr), 52. McKegg - 31., 39. a 58. Kadri (na první M. Michálek), 16. Grabner, 47. Parenteau. Střely na branku: 34:29. Diváci: 16 724. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Brown, 3. Bernier (všichni Toronto).

Minnesota - Chicago 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
3. Stoll, 45. Spurgeon, 52. Haula, 59. Niederreiter - 12. Hossa (Rozsíval). Střely na branku: 18:19. Diváci: 19 190. Hvězdy zápasu: 1. Spurgeon, 2. Stoll, 3. Haula (všichni Minnesota).

St. Louis - Colorado 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
2. Backes, 30. Brouwer, 33. Tarasenko - 19. Grigorenko. Střely na branku: 27:31. Diváci: 19 263. Hvězdy zápasu: 1. Steen, 2. Elliott, 3. Backes (všichni St. Louis).

Dallas - Nashville 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
11. a 59. Jamie Benn, 32. Faksa (Hemský), 32. Spezza, 59. Sharp - 7. Ellis, 35. Arvidsson. Střely na branku: 25:30. Diváci: 18 265. Hvězdy zápasu: 1. Lehtonen, 2. Jamie Benn, 3. Goligoski (všichni Dallas).

Vancouver - San Jose 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
27. Higgins - 40., 55. a 60. Couture, 21. Pavelski. Střely na branku: 24:30. Diváci: 18 315. Hvězdy zápasu: 1. Couture (San Jose), 2. Higgins (Vancouver), 3. Pavelski (San Jose).