Plzeň převálcovala Spartu 7:3 a ujala se vedení v semifinálové sérii

• 210
První semifinálové utkání hokejového play-off ovládla Plzeň, která převálcovala Spartu na jejím ledě 7:3. Tříbrankový náskok si plzeňští hokejisté vybojovali už v první třetině a utkání kontrolovali až do jeho závěru. V sérii tak vedou 1:0 na zápasy.

Plzeň byla od prvních vteřin semifinále lepším týmem. Sparta se nedokázala výrazněji prosadit a nefungovala ani spolupráce jejich elitních útočníků okolo kapitána Jaroslava Hlinky. Naopak dařilo se útoku hostujícího kapitána Ondřeje Kratěny. Odveta je na programu ve středu od 18:20 opět na ledě O2 areny.

Sparta – Plzeň 3:7 (0:1 na zápasy)

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Úvodní třetina celé semifinálové série se odehrála nečekaně jasně pod taktovkou Plzně. Indiáni přestříleli Spartu 14:4 a svou převahu dokázali promítnout i do skóre. Na konci třetí minuty se postarali o nebezpečný závar před Pöpperlem Poletín se Suchým, chvilku nato našel Hollweg rozjetého Preisingera, ten však ztroskotal na domácím brankáři.

Favorizovaná Sparta jako by tato varování nebrala vážně a dál se prezentovala mdlým výkonem. Do toho zapadl i Pöpperleho zákrok z osmé minuty, kdy puk po Indrákově nepříliš nebezpečné ráně zvedl vlastní holí přes své rameno a hosté vedli. Na druhé straně sebral Pechovi radost Machovský.

Hrňa pálil z mezikruží nad, ale v polovině 16. minuty si na Pöpperlem smlsnul Johnson, jenž měl dost času se před brankovištěm otočit a zakončit forhendem. Třetinu hrůzy z pohledu sparťanů dokonal Hrbas, když puk ve snaze odklidit ho z předbrankového prostoru poslal za Pöpperleho. Sám ho ještě v pádu odpálil z branky, ale sudí u videa potvrdil, že ten již dávno přešel brankovou čáru. Gól byl přiznán Johnsonovi.

Od druhého dějství hájil domácí branku Taylor místo Pöpperleho. Ve 22. minutě si Sparta zahrála první dnešní přesilovku po přestupku Skleničky a kapitán Hlinka měl při snaze nahrát od zadního hrazení spoluhráči velké štěstí - kotouč trefil Pulpánovu brusli a skončil za zády překvapeného Machovského.

Sparta po snížení ožila. Další možnost měl Polášek, z dobré pozice však minul. Plzeň sice následně nevyužila početní výhodu, ale Hlinku při další přesilovce poslal zpátky na led už po 27 vteřinách ranou z kruhu pro vhazování Lev, při jehož gólovém zápisu neměl Taylor čisté svědomí. Vrátit Pražany do hry mohli brzy Hlinka a Hlaváč, jenže oba minuli branku. Ve 36. minutě se nechal vyloučit Hollweg a Polášek korigoval na 2:4.

Rozhodnout mohl ve 47. minutě Kratěna, nezacílil však přesně. Plzeň pozorně střežila dvoubrankový náskok, ale když se jí naskytla další přesilovka po Hlinkově faulu, úspěšnou dorážkou vlastního zakončení rozjásal skupinku plzeňských fandů Hrňa. Ten se brzy prosadil znovu, Kudrna sice ještě snížil, jenže poslední slovo měl Kracík a zařídil tak nejvyšší porážku Sparty v této sezoně.

ČTĚTE: Dvougólový Hrňa po výhře na Spartě: Je dobře, že šlapou všechny lajny

Josef Jandač (Sparta):„První třetina, z naší strany absolutně nepovedená, určila ráz utkání. Vyrobili jsme chyby, které soupeř potrestal a myslím si, že jsme mu vítězství dnes sami nabídli. Tím nesnižuji jejich výkon, protože hráli dobře a zaslouženě vedli 3:0. Chyby, které jsme udělali, potrestali. I když jsme se poté trošku nadechli, tak soupeř odskočil a tím nám sebral možnost utkání zdramatizovat. Střídáním brankářů jsme chtěli dát týmu impulz, Tomáše Pöpperleho z inkasovaných gólů v žádném případě neviním, sami jsme je soupeři nabídli.“

Michal Straka (Plzeň): „Z naší strany to byl dnes velmi dobrý výkon. Rozhodla první třetina, ve které jsme dali dva góly a třetí přidali z přesilovky. Vedli jsme 3:0, což bylo pro vývoj zápasu rozhodující. Pak bylo důležité, že Sparta se nedostala na kontaktní gól. Vždy, když dali na 3:1 nebo 4:2, tak jsme dokázali opět odskočit. Ve třetí třetině už jsme stáhli hru na tři lajny a v závěru nám to tam napadalo. Získali jsme důležitý bod.“

Branky a nahrávky: 23. J. Hlinka, 37. Polášek (Přibyl, Čajkovský), 57. A. Kudrna - 8. Indrák (Kracík, Kubalík), 16. Johnson (Kratěna, Lev), 19. Johnson (Kadlec), 33. Lev (Kratěna, Kadlec), 48. Hrňa (Kadlec, Lev), 55. Hrňa (Přikryl), 58. Kracík (Kubalík, Indrák). Rozhodčí: Šír, Hejduk - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:3. Diváci: 8860. Třetiny: 0:3, 2:1, 1:3.

Sparta: Pöpperle (21. Taylor) - Eminger, Polášek, Čajkovský, Piskáček, Hrbas, J. Mikuš, od 41. navíc Kalina - Přibyl, J. Hlinka, Dragoun - Hamilton, Cingel, Sabolič - Forman, Pech, Kumstát - Netík, A. Kudrna, Hlaváč - od 41. navíc Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Kudroč, Pulpán, Kubka, D. Sklenička - Hollweg, Preisinger, Hrňa - Kratěna, Lev, Johnson - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Suchý, Přikryl, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.