Krajská policie bude jezdit s defibrilátory, zvýší tím šance na přežití

  • 2
Už šestnáct policejních hlídek v Královéhradeckém kraji vozí v autě automatizovaný externí defibrilátor. Zařízení jim půjčili záchranáři, aby zvýšili šance na přežití u pacientů se selháním srdce. Na venkově jsou policisté u případů až dvakrát rychleji než sanity.

První defibrilátory dostali policisté do vozidel už v loňském roce. Teď získali další čtyři jednotky, které poputují do míst, kam mají záchranáři nejdelší dojezdové časy. Sanity se sice vejdou do zákonného limitu, avšak při srdeční zástavě hraje roli každá minuta.

Průměrný dojezdový čas záchranky je na venkově 11 minut, policisté bývají podle statistik o dvě minuty rychlejší. Díky tomu, že mají služebny i v menších městech, se k pacientům často dostanou daleko dříve.

Jen za první rok zasahovali policisté u dvaceti takových případů. V polovině března například zachránili život sedmapadesátiletému muži v Hostinném. Ještě před příjezdem záchranářů ze stanice Vrchlabí se jim díky defibrilátoru podařilo obnovit muži srdeční činnost.

„Byli jsme zrovna asi 300 metrů od pacienta. Dorazili jsme na místo během minuty, svědci už mu poskytovali srdeční masáž. My jsme muže napojili na defibrilátor a ten nás naváděl k výboji. Během pěti minut pak dorazila i záchranka,“ popsal situaci policista Petr Drápal.

Muž začal dýchat, naskočil mu puls

„Byla to pro nás úplně nová zkušenost, ale jsme rádi, že jsme mohli pomoci. Přístroj nás navedl ke dvěma výbojům, pak muž začal dýchat, naskočil mu puls a reagoval na nás,“ doplnil jeho kolega Filip Dostál.

Záchranáři poté muže transportovali do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde mu na specializovaném katetrizačním pracovišti odstranili krevní sraženinu, která zástavu způsobila. Díky včasnému zákroku pacient nepociťuje žádné následky příhody.

„Při srdeční zástavě jsme měli na venkově úspěšnost jen 18 procent. Ve městech, kde máme dojezdové časy do pěti minut, je to 50 procent. Na tuto hodnotu bychom se chtěli dostat v celém kraji. Odhadujeme, že tak ročně zachráníme asi 30 životů,“ řekl ředitel krajské záchranky Jiří Mašek.

Zdravotníci policisty pravidelně školí, aby uměli automatizované externí defibrilátory používat. Přístroj po nalepení elektrod na pacienta sám vyhodnotí jeho srdeční rytmus a doporučí, nebo naopak zabrání elektrickému výboji.

Stejné zařízení mají také některé jednotky sboru dobrovolných hasičů, profesionální hasiči, horská služba nebo vybrané hlídky městských policistů. O pomoc je v případě potřeby požádá operační pracoviště záchranné služby.