Lidé vítající čínského prezidenta (28. březen 2016)

Lidé vítající čínského prezidenta (28. březen 2016) | foto: Yan Renelt, MF DNES

Číňané zopakovali akci z Londýna. Hlavu státu zdravili organizovaní vítači

  • 790
Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na jeho cestě Prahou provázely stovky dobře organizovaných lidí s vlajkami, mávátky, bubny a dalšími proprietami. Kromě nadšeného vítání se Číňané v některých případech pouštěli i do potyček s protestujícími aktivisty. S organizací pomáhala čínská ambasáda podobně jako loni při návštěvě Si Ťin-pchinga v Londýně.

Jak organizovaní vítači fungují, se ukázalo hned v pondělí po příletu čínského prezidenta. Shluky jich postávaly v Evropské ulici, která vede od letiště do centra hlavního města.

V kontrastu s desítkami českých a čínských vlajek zde na sloupech veřejného osvětlení byl také ojedinělý billboard zobrazující tibetského dalajlamu s někdejším prezidentem Václavem Havlem. Jakmile se kolem 14:00 blížila kolona s čínským vládcem, před billboard nastoupilo několik desítek lidí, převážně Číňanů, aby pomocí velkých českých a čínských vlajek pojízdnou reklamní plochu s dalajlamou zakryly.

Číňané se přitom střetli s několika Čechy, kteří zde demonstrovali na podporu Tibetu. Číňané se pustili také do koledníků, kteří místem procházeli s pomlázkami (více o střetech čtěte zde).

Další ukázka čínského uvítání se odehrála před hotelem Hilton. Na Hlávkově mostě čekalo na Si Ťin-pchinga na 150 Číňanů s vlajkami, transparenty a bubny. Výjimkou nebyla ani maska čínského draka. A i v úterý postávali Číňané všude tam, kde se proti režimu v Číně demonstrovalo. Odolávali například přesile na pražské Kampě, kam nesouhlas s poměry v Číně přišlo vyjádřit na 500 lidí (více čtěte zde).

Chceme ukázat, že si vážíme našeho moudrého prezidenta

Podle informací MF DNES pomáhala s organizací čínská ambasáda v Praze, která kontaktovala čínské spolky v České republice. Potvrdila to Li Chang Hong, prezidentka Česko-čínské kulturní a umělecké asociace. Samotné velvyslanectví na dotaz redakce iDNES.cz nereagovalo.

Fotogalerie

„Tady v Česku je zhruba dvacet krajanských spolků, máme svou unii a domluvili jsme se před týdnem, že zorganizujeme uvítání. Ambasáda pomohla, kontaktovala spolky, ale my za to nemáme žádné peníze, chceme jen ukázat, že si vážíme našeho prezidenta, který je moc dobrý, moc moudrý a dělá spoustu dobrých věcí pro náš lid,“ říká oddaně paní Li při čekání na průjezd kolony s čínským prezidentem v jedné z pražských ulic.

Vše se domlouvalo na sociální síti WeChat, pro Číňany obdobě facebooku. „Ten mají v telefonu všichni, máme svoje skupiny a držíme pohromadě,“ ukazuje aplikaci v telefonu i se zprávami o ‚vítání’ prezidenta v Praze další z Číňanů Chun Cheng. Vstřícně vysvětlují, proč jsou v ulicích. Evidentně jsou na akci z přesvědčení a prezident je pro ně modla. „Komunismus je špatný? Kapitalismus lepší? Kdo nebyl v Číně, nemůže porovnávat,“ uvádí další z Číňanek naučenou frázi, kterou opakuje každému, s kým se pustí do debaty.

A popisuje, odkud mají všechny ty vlajky, transparenty či bubínky a velké bubny. „Bubínky a velké bubny jsme nechali poslat z Číny, ty se tady nekoupí, ale vlajky ty vyráběli tady v Česku, stejně jako trička, které všichni máme,“ popisuje a Li, která se živí vyučováním čínštiny a angličtiny, přikyvuje.

Účastníků vítání bylo nahlášeno zhruba 600. Za odměnu měli po tři dny jídlo zdarma. V úterý měli dokonce na výběr: nudle, masovou směs s bambusem a houbami s rýží nebo masové kuličky s rýží. Vše rozdával z černé dodávky Mercedes jeden z organizátorů. Počet porcí byl vypočítaný přesně na osobu.

„Je vcelku běžné, že při podobné státní návštěvě někdo za čínskou stranu pronajme exponovaná místa, kde pak Číňané vítají prezidenta,“ uvedl pro iDNES.cz analytik Václav Kopecký z Výzkumného centra AMO, který se specializuje na Čínu.

Sinolog Martin Kříž v rozhovoru pro iDNES.cz poukázal na to, že patřičné uvítání návštěv je v Číně chápáno jako projev státní pohostinnosti. Poukázal naopak na to, že poškozování státních symbolů si „běžný Číňan nedokáže představit“ (celý rozhovor zde).

Trička i mávátka posílali diplomatickou poštou

Že se organizované vítání čínského vůdce při státních návštěvách děje běžně, potvrzují i informace britského listu The Independent, které se objevily v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve Velké Británii loni v říjnu. Deník uveřejnil fotografie diplomatické zásilky, která byla plná triček, vlajek a dalšího zboží určeného pro čínskou ambasádu v Londýně.

„Zdá se že čínská ambasáda pomocí diplomatických zásilek dováží vlajky, čepice, trička a další propagační předměty, aby prezidentovi ukázala svou sílu a podporu,“ uvedla tehdy mluvčí britské Amnesty International, které se podařilo získat fotografie balíků určených pro velvyslanectví v Londýně.

Si Ťin-pchinga pak v ulicích britské metropole vítaly tisíce lidí. Velká část z nich byli čínští studenti z britských univerzit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video