Parazitují na cizí práci, vydělají si i 30 milionů za rok

  • 23
Pro některé lidi je zdrojem obživy tvorba programů poskytujících hráčům nefér výhody. V některých případech se jeden kus prodává i za pět set dolarů (12,5 tisíce korun) či měsíční předplatné ve výši zhruba 625 korun.

Programům se přezdívá cheaty a zájem o ně má početná skupina hráčů. Jejich autoři si díky tomu mohou vydělat i 1,25 milionu dolarů za rok, tedy více než třicet milionů korun. Na akci Game Developers Conference to odhalil Eugen Harton, producent v Česku vznikající hry DayZ.

Aplikace za 500 dolarů například umožňuje aktivovat vývojářskou konzoli, do které můžete zadávat jinak nepřístupné příkazy. Existují však i cheaty, se kterými lze díky jednomu kliku myší shazovat herní servery.

Takové programy tedy autory her ohrožují. Pokud s nimi totiž nevedou úspěšný boj, poctivé hráče to odpuzuje a komunita řídne. V případě projektů hraných po síti to pak pro titul může znamenat i rozsudek smrti.

DayZ
DayZ
DayZ
DayZ

DayZ není zdaleka jedinou hrou, která se s problematickými cheatery potýká.

Tvůrci cheatů jsou si situace dobře vědomi, a snaží se tak své produkty před autory her schovávat. Často tak nejsou veřejně dostupné a vývojáři musejí vynakládat značné úsilí, aby podvodný program získali a mohli zkoumat jeho funkčnost.

„Nákup cheatů není jednoduchý. Existují sice veřejné služby, ale spousta privátních prodejců vážně komplikuje šanci dostat cheaty do rukou. Doufají, že když o nich nebudete vědět, nevšimnete si jich. Když jste ostražití, mohou (oproti tomu) veřejné weby rychle skončit,“ řekl Harton.

„Činí řadu opatření, aby zabránili úniku kódu mimo cheaterskou scénu. Zpravidla programy svážou s konkrétním hardwarem. Museli jsme kvůli tomu vytvářet falešné občanky pro čínské a ruské komunity, abychom si program mohli prohlédnout,“ dodává Harton.

Boj s cheaty proto vyžaduje častou komunikaci s lidmi z Číny a Ruska, aby se podařilo získat k podvodným aplikacím přístup.

DayZ

Vzhledem k tomu, že je tvorba cheatů profitabilní obchod, pojí se s jejich potíráním i obavy o zdraví a život. „Cheateři mě strašili, našli si mě a vyhrožovali mi smrtí,“ upozorňuje Harton.

Někdo prý dokonce založil i komunitní financování, ve kterém se snažil vybrat deset tisíc dolarů. Cílem bylo získat rozpočet na cestu na Game Developers Conference, kde chtěl situaci s Hartonem vyřešit osobně. „Naštěstí se mu podařilo vybrat jen okolo 300 dolarů,“ uzavřel Harton.

Informace o přednášce přinesl web PC Games N.