Omlouvám se, že nemám zlatý kočár ani Bílý dům, řekl Zeman vládci Číny

  • 1683
Čínský prezident Si Ťin-pching přijel v úterý dopoledne na Pražský hrad. Po uvítání s vojenskými poctami, kdy ceremoniál komplikoval silný vítr, jednal s hlavou českého státu Milošem Zemanem. Po poledni podepsali zástupci obou zemí hned několik dokumentů o vzájemné spolupráci.

Uvítání Si Ťin-pchinga, který přijel na Pražský hrad přesně v 10 hodin, se konalo výjimečně na třetím hradním nádvoří namísto obvyklého prvního nádvoří. V uvítací delegaci byla řada členů vlády včetně vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO).

Během ceremoniálu bylo na počest čínského prezidenta vypáleno 21 dělostřeleckých salv, naposledy byl takto cizí státník vítán v 50. či 60. letech v tehdejším Československu.

Přípravy komplikoval silný vítr. Před příjezdem čínského prezidenta převrátil květináč, během ceremoniálu odvál červený koberec. Čínský prezident pozdravil vojáky česky slovy: „Vojáci, nazdar!“

Salv bylo podle ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta 21 podle zvyklosti námořnictva. Válečná loď při přiblížení do cizího přístavu vypálila salvu ze všech svých děl, aby dala najevo, že jsou děla prázdná. Protože lodě mívaly na každé straně deset děl, společně se signálním dělem jich bylo 21.

Omluva úvodem

Krátce po poledni podepsali prezidenti Číny a Česka smlouvu o strategické spolupráci. Ministři české vlády se svými čínskými protějšky pak podpisem stvrdili také memoranda o porozumění v oblasti průmyslu, dopravy, zdravotnictví nebo školství.

Zeman poté slovy ještě jednou přivítal čínského vládce na Hradě. „Chtěl bych se vám omluvit za to, že nemám funkční zlatý kočár, kterým bych vás svezl tak, jako vás svezla královna Alžběta II. Chtěl bych se omluvit i za to, že nevlastním Bílý dům, kde jste se nedávno setkal s prezidentem Obamou. Chtěl bych jenom poznamenat, že Praze se říká Zlatá Praha, a zlaté město je více než zlatý kočár. A Bílý dům byl postaven 450 let poté, co tady v Praze vznikala katedrála, kterou jste viděl, takže se není za co stydět,“ uvedl český prezident.

Dodal, že si váží skvělých obchodních vztahů mezi ČLR a Českem. Objem čínských investic v tuzemsku bude podle něj tento rok 95 miliard korun. „Ale samozřejmě, že investice jdou i opačným směrem,“ připomněl. Například Škoda Auto bude podle Zemana v průběhu příštích pěti let investovat 60 miliard do výstavby svých závodů v Číně.

„Závěrem bych popřál, aby - slovy našeho premiéra Bohuslava Sobotky - se Česká republika stala vstupní branou pro ČLR do EU. A sám bych dodal, aby byla klidným přístavem, do kterého se budou vracet po nejrůznějších bouřích čínské lodi, aby tam nalezly přátelské přijetí,“ dodal Zeman na závěr svého proslovu.

Jeho protějšek Si Ťin-pching reagoval slovy, že by obě země měly prohlubovat pragmatickou spolupráci a posílit vzájemné propojení. Posílit by podle něj měla všestranná výměna mezi vládními orgány, politickými stranami, jmenoval i hospodářskou spolupráci, kulturní výměnu a kooperaci mezi regiony.

Na programu setkání se státníky

Odpoledne čekají prezidenta Si Ťin-pchinga v Lichtenštejnském paláci setkání s předsedy obou parlamentních komor Milanem Štěchech a Janem Hamáčkem (ČSSD), poté se sejde i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) nebo pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).

Kvůli návštěvě čínského prezidenta se Pražský hrad uzavřel. Policie kolem něj vytvořila bezpečnostní zónu. V blízkosti Hradu například nejezdí tramvaje. Ve městě jsou pak zavedena omezení pro auta a v ulicích se pohybují stovky policistů a vojáků.

Co se podepsalo na Hradě

  • smlouva o strategické spolupráci mezi Českem a Čínou
  • memoranda o porozumění v oblasti průmyslu, dopravy, zdravotnictví nebo školství
  • partnerská dohoda mezi Prahou a Pekingem
  • partnerská dohoda mezi Českou národní bankou a Čínskou komisí pro regulaci bankovního sektoru
  • memoranda a dohody o průmyslových zónách, vědeckotechnické spolupráci, spolupráci v oblasti zdravotnictví a investic do infrastruktury cestovního ruchu nebo civilního letectví

Na Pražský hrad byla uzavřena cesta z Malé Strany i z Chotkových sadů. Tam přišlo zhruba 15 lidí s transparenty na podporu v Číně pronásledovaného hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong). Jejich transparenty se velkou čínskou vlajkou snažilo zakrýt několik desítek lidí, které přivezl autobus.

Protesty v ulicích

Krátce po průjezdu prezidentské kolony se pár protestujících s vlajkami hnutí Fa-lun-kung dostal na silnici. Tam muže příznivci čínské politiky tyčemi svých praporů srazili na zem. Policie zatím o incidentu nemá zprávy. Podle zpravodajů ČTK policisté na místě po incidentu znesvářené strany oddělili od sebe.

Na dohled od paláce, u Sovových mlýnů, se mají odpoledne sejít lidé, kteří upozorňují na porušování lidských práv v Číně. V podvečer se uskuteční shromáždění na podporu demokracie v Číně na Hradčanském náměstí. Už v pondělí se někteří aktivisté dostali až do potyček s lidmi, kteří čínského prezidenta v ulicích metropole vítali.

V hlavním městě budou nadále platit mimořádná bezpečnostní opatření, v ulicích budou stovky policistů a vojáků. Dají se očekávat i dopravní uzavírky. Čínský prezident odletí z Prahy ve středu odpoledne.

Si Ťin-pching dorazil do Česka v pondělí odpoledne. Jeho cestu Prahou lemovali nejen lidé s čínskými vlajkami ale také aktivisté s vlajkami Tibetu, kterými upozorňovali na porušování lidských práv v Číně (více čtěte zde).

Podél cesty, kterou jela čínská delegace Prahou, byly vyvěšeny čínské vlajky objednané Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce. Během Velikonoc několik z nich lidé odřízli nebo potřísnili barvou. Do pondělí byly vlajky opraveny a znovu vyvěšeny na místo (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video