metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 16 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Ve smaltovně vidí „ulici“ jako první. Vyrábějí orientační cedule

  11:47
Smaltované cedule s názvem náměstí či ulice jsou téměř všude. Podívejte se, jak se plechové cedule s názvy a čísly vyrábějí.

„Základem je pec rozpálená na téměř osm až devět set stupňů,“ říká Milan Zátko, vedoucí hlubočepské provozovny společnosti Gaen, která jako jediná v hlavním městě uliční cedule, čísla popisná i orientační vyrábí. Zátko tu pracuje již více než patnáct let, takže o výrobě ví už všechno.

„Plechy, které jsou v surovém stavu, se ošetří po obou stranách základním tmavým smaltem. Vždy se musí vypálit při teplotách 800 až 900 °C. Podle počtu barev se pak nanáší další vrstvy, ve stejném počtu se pak také vypalují. U uličních cedulí je vlastně poslední barvou, která se nanáší a vypaluje, bílá,“ popisuje nejzákladnější způsob výroby Zátko.

Smalt je prášek, jehož zrnitost je podobná přibližně polohrubé mouce. Ze 70 až 80 procent ho tvoří křemičitý písek, jíly a barviva. Pro práci v detailech se mísí s vodou.

Jednou se stálých zaměstnankyň hlubočepské provozovny je Zdena Jačková, která zrovna dokončuje orientační ceduli pro mimopražský penzion.

„Tehdy jsem nastoupila do provozovny na Letnou z nouze, protože dcera šla do první třídy a ve smaltovně byla dobrá pracovní doba,“ vzpomíná na dobu zhruba před čtyřiatřiceti lety. U práce, která vyžaduje cit pro detail a pečlivost, vydržela ale dosud.

O cedule mají zájem i cizinci

U vedlejšího stolu její nejmladší kolegyně začišťuje bílé písmo orientační tabulky s označením 7a tak, aby destička mohla jít zanedlouho na poslední vypálení do pece. Čistí buď jemným kartáčkem, nebo tenkou dřevěnou špachtličkou, aby se linie a vrstva smaltu nepoškodila.

„Poměrně hodně zakázek děláme cizincům, kteří v Praze pracovali a mají k ní citový vztah. Když třeba po třech nebo pěti letech končí, tak to, co jim přijde nejcharakterističtější, jsou uliční cedule,“ doplňuje Zátko.

Ve smaltovně vyrábějí i různé výzdoby pro interiéry domů, desky pro chráněné krajinné oblasti, státní hranici. Vytvořili ale i velký ciferník pro limnigraf, který stojí na pražské Výtoni u železničního mostu, nebo nápis pro žižkovský Palác Akropolis.

Do zahraniční vyvážejí třeba domovní čísla pro budovy v Hamburku, smaltovaná stínidla na pouliční lampy do Skandinávie, nebo označení domů v ruských lázeňských střediscích. Nedávno vytvářeli ceduli i pro švýcarskou skupinu motorkářů, kteří chtěli mít ve znaku helvétský kříž i postavu Viléna Tella s kuší.

O stůl v hlavní výrobní místnosti stojí opřená i nová nárožní deska s komplikovaným názvem: PARK MAXE VAN DER STOELA. Ten vznikl při výstavbě tunelu Blanka u potoka Brusnice. Je pojmenován po nizozemském ministru zahraničních věcí Maxi van der Stoelovi, který byl prvním západoevropským politikem, který se v Praze setkal se zástupci Charty 77, konkrétně jejím mluvčím profesorem Janem Patočkou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Komerční sdělení

Město Split – 6 míst, které si užít v okouzlující Dalmácii

vydáno 26. dubna 2024

Chorvatsko je oblíbenou destinací a ročně láká spousty turistů. Čeká na vás spousta krásných míst, mezi jedno z těch nejoblíbenějších patří Split. Jde o...  celý článek

Komerční sdělení

Jak vybrat koberec do kuchyně, který doladí prostor

vydáno 26. dubna 2024

Kuchyně je pro mnoho z nás srdcem domova. Je to místnost, kde se setkáváme, vaříme a celkově trávíme spoustu času. Dlouho ovšem byla považována za...  celý článek