Čínského vůdce „vítá“ i plakát s Havlem a dalajlámou. Vlajky jsou zpět

  • 673
Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který do Česka přiletí v pondělí po poledni, přivítají po cestě z letiště nejen české a čínské vlajky, ale i billboard s dalajlámou a Václavem Havlem. Očištěné čínské vlajky se na trasu mezi letištěm a Hradem vrátily poté, co je v sobotu někdo poškodil barvou.

Vlajky jsou opět na veřejném osvětlení v Chotkově ulici, v ulici Mariánské hradby, Jelení a v Evropské. Zadavatelem vyvěšení vlajek je Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, kterou vede exministr obrany a bývalý šéf ČSA Jaroslav Tvrdík.

V noci na sobotu vlajky zatím neznámí pachatelé poškodili kraslicemi naplněnými šedou a modrou barvou (více čtěte zde). Pražská policie podle pondělního vyjádření svého mluvčího Jana Daňka po pachatelích nadále pátrá. Známá dosud není ani výše vzniklé škody. „Poškozený nám ji má vyčíslit až v pracovní dny,“ doplnil Daněk.

Již v noci na pátek zadrželi policisté třiatřicetiletého muže, který ze sloupu na Evropské třídě odřízl dvě vlajky. V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta se chystají i některé protestní akce.

Tady je doma dalajláma a Havel, říká billboard

Na cestě z letiště k Pražskému hradu - konkrétně v parku Velvarská u Evropské ulice - se v pondělí objevil také billboard s tibetským dalajlamou a bývalým prezidentem Václavem Havlem. Nese v češtině a angličtině nápis: „Tady jsou doma tito pánové“. Billboard v parku umístil Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla jako reakci na návštěvu čínského prezidenta a vlajkovou a plakátovou výzdobu na pražských ulicích.

Dalajláma

Tibetský duchovní vůdce dalajláma uprchl v roce 1959 do Indie, když čínští vojáci rozdrtili pokus o povstání v Tibetu. Peking na dalajlámu pohlíží jako na separatistu, byť on sám nyní propaguje ve vztazích s Čínou autonomii, nikoli nezávislost pro Tibet. S Havlem dalajlámu pojilo osobní přátelství, na jeho pozvání několikrát navštívil Prahu.

Spolku pro výstavbu sochy Havla se nelíbí, že na dobu návštěvy čínského prezidenta jsou blokovány větší pražské ulice a náměstí nahlášenými shromážděními podporovatelů Číny. Podle předsedy spolku Petra Dauše jsou zabrány nejen veřejná prostranství ale i veškeré plakátovací plochy, proto se rozhodl pro formu mobilního billboardu. Jeho vytvoření a umístění vyšlo asi na 15 tisíc korun.

Zábor pozemku pro umístění mobilního billboardu poskytla organizátorům Praha 6. Ta vyvěsila na své radnici tibetskou vlajku. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v minulosti kritizoval umístění čínských vlajek a vítacích billboardů. Před čínskou ambasádou od pondělního rána také stojí v tichém protestu zhruba 15 aktivistů z Čínou zakázaného hnutí Falun Gong.

Nejdůležitějším výstupem třídenní návštěvy čínského prezidenta v České republice má být ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo do budoucna znamenat příliv čínských investic.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue