Tomáš Fleischmann z Chicaga přinutil obranu Vancouveru k horečné aktivitě.

Tomáš Fleischmann z Chicaga přinutil obranu Vancouveru k horečné aktivitě. | foto: AP

Fleischmann gólem přispěl k výhře Chicaga zajišťující účast v play-off

• 21
Ve třech nedělních zápasech hokejové NHL se prosadil jediný Čech. Útočník Tomáš Fleischmann svou 14. trefou sezony otevřel brankový výčet duelu mezi Vancouverem a Chicagem, ze kterého vyšli vítězně hosté po těsném skóre 3:2. Jako pátý celek Západní konference si tak Blackhawks pojistili účast v play-off.

Posila Chicaga z kanadského Montrealu se prosadila po třech startech bez bodu. Běžela 18. minuta duelu mezi sezonu pouze dohrávajícím Vancouverem a silnými obhájci Stanley Cupu, když hosty poslal do vedení povedou ranou švihem z vrcholu pravého kruhu.

1. Jaromír Jágr (FLA), 72z.- 58b.(25+33)
2. David Krejčí (BOS), 66z.- 56b.(15+41)
3. Jakub Voráček (PHI), 65z. - 50b.(10+40)
4. T. Plekanec (MTL), 76z.- 49b.(13+36)
5. Tomáš Hertl (SJS), 74z. - 43b.(19+24)
6. Jiří Hudler (FLA), 65z.- 42b.(15+27)
7. Martin Hanzal (ARI), 62z.- 38b.(13+25)
8. Aleš Hemský (DAL), 69z.- 34b.(13+21)
9. Ondřej Palát (TBL), 55z. - 34b.(14+20)
10. M. Frolík (CGY), 63z. - 32b.(15+17)

Tomáš Fleischmann (11:44, +2, 4 střely, 1+0), jenž v květnu oslaví své 32. narozeniny, se radoval ze 14. branky sezony, v pořadí čtvrté v dresu Blackhawks.

V prostřední hrací části domácí Canucks vrátil do hry vyrovnáním Alex Burrows a celá situace se opakovala i ve třetí třetině, když favority nejprve poslal do dalšího trháku Teuvo Teräväinen a na 2:2 srovnával Sven Baertschi. Na následnou trefu z 58. minuty od další posily Blackhawks před blížícím se play-off, bývalého kapitána Winnipegu Andrew Ladda, už ale Vancouver nestihl odpovědět.

Obránce vítězů Michal Rozsíval tentokrát zůstal jen mezi nehrajícími náhradníky, domácí Radim Vrbata je pro změnu se zraněním vyřazen už do konce sezony. Chicagu výhra vylepšila zisk na 95 bodů a ze třetí pozice v silné Centrální divizi si definitivně zajistili účast ve vyřazovacích bojích, v Západní konferenci jako pátí v pořadí po Dallasu, St. Louis, Los Angeles a Anaheimu.

V souboji Caroliny s New Jersey se střetly celky z příček těsně za postupovou čarou do play-off Východní konference. Výhra 3:2 posunula blíže k alespoň teoretické šanci na vysněné příčky domácí Hurricanes, kteří se postupně ujali tříbrankového vedení.

V otevírací třetině se prosadili Ron Hainsey s Victorem Raskem, jenž si gólovou radost zopakoval i na startu druhé dvacetiminutovky. Devils v dalším průběhu jen dotahovali skóre a nezmohli se na více, než snížení na nejtěsnější rozdíl díky zásahům Bobby Farnhama a Travise Zajace.

Dva čeští obránci v zápase, domácí Michal Jordán (15:54, +/-: 0) i hostující Vojtěch Mozík (14:02, +/-: 0, 1 střela), se bodově neprosadili. Carolina se zlepšila na 81 bodů, před ní však je s 85 body mimo postupové pozice ještě 85bodový Detroit, jenž atakuje posledního držitele divoké karty Philadelphii s rovněž 85 body.

Konfrontaci druhého s třetím týmem Metropolitní divize mezi Rangers a Pittsburghem dotáhli do vítězného konce po výsledku 3:2 z prodloužení hostující Penguins. Vítězný gól zařídil kapitán Sidney Crosby.

V řádné hrací době to ale byli domácí Blueshirts, kdo dvakrát odskočil do vedení. První trefu Erica Staala však vymazal Matt Cullen a i na druhý zásah posily New Yorku z Caroliny našli hosté odpověď, prosadil se Phil Kessel.

Carolina - New Jersey 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
10. a 23. Rask, 10. Hainsey - 27. Farnham, 28. Zajac. Střely na branku: 23:25. Diváci: 12 792. Hvězdy zápasu: 1. Rask, 2. Slavin, 3. Skinner (všichni Carolina).

Vancouver - Chicago 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
32. Burrows, 55. Bärtschi - 18. Fleischmann, 46. Teräväinen, 58. Ladd. Střely na branku: 28:32. Diváci: 18 570. Hvězdy zápasu: 1. Darling (Chicago), 2. Bärtschi (Vancouver), 3. Ladd (Chicago).

NY Rangers - Pittsburgh 2:3 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
5. a 23. E. Staal - 16. Cullen, 29. Kessel, 65. Crosby. Střely na branku: 27:32. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Kessel (Pittsburgh), 2. E. Staal (Rangers), 3. Crosby (Pittsburgh).