Belgická policie našla v říjnu tisíce fotografií do falešných pasů. Mezi nimi i...

Belgická policie našla v říjnu tisíce fotografií do falešných pasů. Mezi nimi i snímky teroristů Mohameda Belkaida a Najima Laachraouiho. | foto: koláž iDNES.czProfimedia.cz

Dílna na falešné pasy skrývala fotky teroristů. Policie je měla už v říjnu

  • 234
Belgická policie už v říjnu 2015 získala fotografie a falešná jména tisíců lidí, kterým islamisté v Bruselu vyráběli cestovní doklady. Byli mezi nimi i teroristé, kteří se účastnili útoků v Paříži a Bruselu. Vyplývá to ze zprávy italské policie, která v provincii Salerno zadržela člena zločinecké sítě obstarávající falešné pasy.

Protiteroristická jednotka podle italského listu La Repubblica o víkendu zadržela Alžířana jménem Djamal Eddine Ouali, na kterého vydala belgická policie mezinárodní zatykač. Muž dopadený v jihoitalském městečku Bellizzi nedaleko přístavu Salerno podle italské policie patřil mezi zločince, kteří vyráběli a distribuovali falešné cestovní pasy.

Policie obvinila muže, kterého střelila na zastávce

Bruselská prokuratura obvinila z členství v teroristické organizaci A. Abderrahmana, kterého v pátek postřelila a následně zatkla na tramvajové zastávce (psali jsme zde).

Obvinění souvisejí s razií proti radikálům ve Francii, kde místní úřady oznámily, že zmařily plány na teroristický útok.

Páteční zásah se odehrál v okolí bruselského náměstí Place Meiser ve čtvrti Schaerbeek. Na místě byli těžce ozbrojení a maskovaní příslušníci bezpečnostních složek i vojenská vozidla s robotem na vyhledávání výbušnin. V bytě zadrženého se skutečně našly bomby.

Zpráva italské policie uvádí, že zatčení Oualiho souvisí s loňskou razií proti radikálním džihádistům na bruselském předměstí Saint-Gilles. Speciální jednotka tam údajně přepadla dílnu na výrobu falešných cestovních pasů.

Kriminalisté v ní našli tisíce digitálních fotografií a falešných jmen lidí, kteří nové doklady už získali nebo je bylo v plánu vyrobit. Nechyběli ani někteří z teroristů, kteří o měsíc později zabili 130 lidí v Paříží a tento týden dalších 31 v belgické metropoli.

Jedním z mužů, jehož tvář policie našla v databázi pasových fotografií, byl například pozdější atentátník z bruselského letiště Najim Laachraoui. V záznamech dílny bylo i jeho falešné jméno Soufiane Kayal, pod kterým džihádista připlul do Evropy mezi uprchlíky.

Měsíc před razií v dílně pod tímto jménem bez povšimnutí prošel policejní kontrolou, když ho nedávno zatčený terorista Salah Abdeslam vezl z Balkánu do západní Evropy. V autě s nimi podle AFP jel i Mohamed Belkaid, kterého policie minulý týden zastřelila. I jeho fotografie se mimochodem našla v dílně na falešné pasy, a to pod jménem Samir Bouzid. Samotný Abdeslam v databázi figuroval jako Yassine Baghli.

Policie věděla o jeho cestě do Evropy, znala jméno i fotku. Terorista se za půl roku odpálil na letišti

Právě Laachraouiho případ ukazuje, že ani spousta vodítek nemusí vést ke včasnému dopadení teroristů. Mladý absolvent katolické školy a bratr úspěšného belgického reprezentanta v taekwondu odjel v únoru 2013 do Sýrie, kde se připojil k hnutí Islámský stát.

Teror v Bruselu

Jeho rodina to podle svých slov okamžitě nahlásila policii, která však nepřišla ani prohledat byt. V říjnu 2015 policie získala jeho fotografii i pseudonym a zpětně se přišlo na to, že islamista o měsíc dříve přejel maďarsko-rakouské hranice s tím, že jede s kamarády na výlet do Vídně. Domovní prohlídku vyšetřovatelé podnikli až po listopadovém teroru v Paříži.

Není jasné, zda se policisté do té doby například pokusili porovnat fotografie z databáze pasů se snímky belgických džihádistů, o nichž věděli, že nedávno odjeli bojovat na Blízký východ.

Laachraoui nicméně i tři měsíce po pařížských atentátech dál žil v Belgii, kde si na policii známé jméno Soufiane Kayal například pronajal byt v městečku Auvelais.

Teprve v pondělí 21. března vydala policie prohlášení, v němž žádá veřejnost o jakékoli informace týkající se Kayala či Laachraouiho, neboť se jí díky vzorkům DNA podařilo odhalit jeho pravou identitu. Následující ráno zavraždil Laachraoui a bratři Bakraouiové na letišti a v bruselském metru 31 lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue