Situaci v uprchlickém táboře Idomeni na řecko-makedonské hranici výrazně...

Situaci v uprchlickém táboře Idomeni na řecko-makedonské hranici výrazně zhoršily vytrvalé deště (13. března 2016) | foto: Reuters

Řekové poslali do Idomeni autobusy, uprchlíkům nabízejí lepší podmínky

  • 166
Řecké úřady začaly v pátek rozvážet migranty z přeplněného Idomeni do tří uprchlických táborů. Mají v nich být lepší podmínky, než jaké panují v bahnitém stanovém táboře u makedonských hranic. Autobusy mají v první vlně odvézt asi tisíc lidí, uvedl Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Řecké úřady podle AP vyslaly dvacet autobusů, které by měly odvézt asi tisíc lidí do některého z blízkých uprchlických táborů. Na Twitteru to potvrdil i zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Babar Baloch.

Uprchlíci se podle informací AP zdráhají do autobusů nastoupit, protože nevědí, kam je chtějí odvézt. Úřady zdůraznily, že nikoho k přesunu nenutí a lidé se mohou svobodně rozhodnout. V provizorních podmínkách tábora Idomeni na severu Řecka stále zůstává zhruba dvanáct tisíc lidí.

Přítomnost autobusů v Idomeni serveru iDNES.cz potvrdila studentka a dobrovolnice Czeach Teamu Lucie Franková.

„Tábor je hrozně veliký, teď vidím čtyři autobusy. Ale nemůžu potvrdit, že je jich tu takové množství, které by mohlo odvézt tisíc lidí,“ říká Franková s tím, že atmosféra se na místě dost odvíjí od počasí.

„Dnes je to mnohem lepší než v předchozích dnech, protože přestalo pršet. Svítí sluníčko a je tady obecně lepší nálada. Děti můžou běhat a hrát si venku, takže nejsou takové schlíplé. Ale jsou tady všude ohromné fronty na jídlo, je tu celkem málo kuchyní. Jídlo nevyhovuje a nestačí. Objevují se tu překupníci, kteří nakoupí jídlo někde ve vesnici a pak ho prodávají za vyšší ceny,“ popisuje dobrovolnice.

Bahno podle ní postupně vysychá, ale některá místa jsou stále úplně pod vodou. „Včera jsme přehazovali stany takovými plasty, protože už protékaly. Snažili jsme se je nějak zpevnit a vylepšit, protože většina lidí s celou rodinou, což může být šest až osm lidí, bydlí v těch malých stanech. Podmínky jsou opravdu hrozné,“ uvedla.

„Selhalo tu rozdávání oblečení, protože je těžké tisícům lidí doručit to, co každý z nich individuálně potřebuje. Spousta lidí nemá pořádné bundy, přitom sklady oblečení jsou plné. My to třídíme a vidíme to,“ upozornila Franková.

Mají pocit, že jedině Německu je vítají, popisuje dobrovolnice

Řecko začalo intenzivněji přesouvat migranty ze zabláceného stanového tábora do zastřešených přístřešků poté, co se tam v polovině března objevila žloutenka typu A. Diagnostikovali ji u devítileté syrské dívky a později i u blíže neupřesněného dospělého (více zde).

Uprchlická krize

Běženci v táboře u makedonských hranic zůstávají i přesto, že byla takzvaná balkánská cesta uzavřena. Řecké úřady jim začaly rozdávat informační letáky, v nichž migranty vyzývají, aby se přestěhovali do budov a přijímacích center, které se k tomu po celé zemi vybudovaly.

Lidé v Idomeni podle Frankové stále doufají, že se balkánská trasa otevře. „Je tady cítit určitá beznaděj. Všichni se nás neustále ptají, jestli a kdy se otevře hranice, a nechtějí nám věřit, že nic nevíme. Doufají, že se budou moci dostat do Německa, protože už tam z velké většiny mají nějaké příbuzné a taky protože mají pocit, že jedině tam je vítají. Myslí si, že jinde o ně nestojí.“

Tábor Idomeni nedávno řecký ministr vnitra Panajotis Kurumblis přirovnal k nacistickému koncentračnímu táboru Dachau. „Neváhám říci, že jde o moderní Dachau, výsledek logiky uzavřených hranic. My jsme věřili Evropě otevřených hranic,“ řekl Kurumblis řecké televizi (psali jsme zde).

Takhle to v táboře vypadalo v polovině března:

13. března 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue