Česko - Skotsko 0:1, fotbalistům se příprava vůbec nepovedla

• 507
Poslední domácí zápas českých fotbalistů před červnovým mistrovstvím Evropy se nepovedl. Národní mužstvo v přípravném utkání v Praze na Letné prohrálo se Skotskem 0:1. Zklamalo nejen výsledkem, nepřesvědčilo ani herně. Jediný gól padl už po devíti minutách.

Češi do Eura sehrají ještě další tři utkání, to nejbližší už v úterý ve Švédsku. Ale duel se Skotskem byl předposlední před domácími fanoušky. A ti potleskem šetřili. Při odchodu na poločasovou přestávku se dokonce ozval nesmělý pískot.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Diváci, z nichž mnozí odešli už před závěrečným hvizdem, fotbalistům nepomohli. Nebýt početného táboru Skotů, bylo by na stadionu ticho.

Ani v osmnáctém duelu pod trenérem Pavlem Vrbou tým neudržel čisté konto. Byla to osmá příprava a čtvrtá prohra, zatímco výhrou skončilo jen listopadové utkání v Ostravě proti Srbsku. Naopak v kvalifikaci Češi vyhráli sedm z deseti utkání a na Euro postoupili jako jedni z prvních.

Známkování

Porážka se Skotskem se zrodila v dramatickém úvodu. Prohraný souboj ve středu pole, brejk do rozhozené obrany, která nestíhala. A přesné zakončení, o které se postaral Anya.

Debutující brankář Koubek do té doby nečelil žádné střele a v 10. minutě inkasoval. Smůla pro něj i pro domácí, kteří chvíli předtím měli velkou možnost ke skórování.

Po faulu na Daridu střílel Dočkal z přímého kopu technicky přes zeď. Gólman McGregor plachtil vzduchem, ale na míč nedosáhl. Pomohlo mu břevno. A následnou dorážku Necida vyrazil.

Po obdržené brance se Češi hrnuli dopředu, jak je pod Vrbou zvykem. Přibývaly nadějné příležitosti i střely. Hlediště, které nebylo zdaleka zaplněné, ocenilo především dělovku druhého nováčka v sestavě Frýdka. Hlavičku Daridy vytáhl skotský brankář, vyrazil i střelu Šurala z úhlu.

Skotové se dopředu dostávali méně, ale při rozpačité hře české obrany jejich kontry vyhlížely nebezpečně. Ale Koubka už v první půli přímou střelou neohrozili.

I po přestávce hosté zlobili, v pokutovém území soupeře byli častěji než domácí. Měli mnohem víc příležitostí ke skórování.

Češi se do zápasu nedostali, nebyli kompaktní, hra byla nesourodá. Jako kdyby oni tvořili nové mužstvo a ne Skotové.

Jedinou možnost ke skórování ve druhé půli měl střídající Pudil, ke kterému nečekaně propadl centr. I proto, že byl překvapený, nezakončil dostatečně důrazně.