Policisté a vojáci detailně kontrolují každého příchozího na letiště.

Policisté a vojáci detailně kontrolují každého příchozího na letiště. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kontroly jaké Belgie ještě nezažila. Vojáci prohledávají každou tašku

  • 441
Charleroi (od reportérů iDNES.cz) - Má pouze jeden terminál a navíc je od Bruselu vzdálené 60 kilometrů. Letiště Charleroi bylo vždy až tou druhou, méně pohodlnou variantou pro lety z nebo do Bruselu. Po úterním útoku teroristů na hlavním letišti Zaventem však převzalo roli hlavní letecké tepny Belgie. A proměnilo se v jedno z nejvíce střežených míst v zemi. Na místo se vydali reportéři iDNES.cz.

Letištní hala připomíná muzeum, lidé se s úderem půl třetí odpoledne mění v sochy. V celé Belgii začala minuta ticha za oběti teroristických útoků. „Vzdáváme úctu obětem a vyjadřujeme soustrast jejich rodinám. Nikdy se nevzdáme při útoku na naše hodnoty svobody a demokracie,“ zní halou z reproduktorů.

Pracovat na chvíli přestanou i pracovníci u bezpečnostních rámů a vojáci ztuhnou v pozoru. Mezi nimi probíhá malý chlapeček a směje se pro něj nepochopitelnému okamžiku. „Pšt,“ tiší ho ostatní. Podobná situace se tu bude opakovat i zítra. Každý den třídenního smutku si Belgičané dovolí chvíli zastavení. Jinak ale po teroristických útocích neprojevují žádnou slabost.

Přes letiště bez kontroly

„Jděte ke vchodu dva,“ přikazuje při vstupu do odletové haly letiště Charleroi jeden z vojáků. Poslušně k němu míříme a vyčkáme další z mnoha front, které nás ten den čekají. Brzy se ukazuje, že dostat se dál do haly, nebude snadné. „Jděte ke vchodu tři a tam počkejte na šéfa policie,“ vyslechneme další pokyn. „Jestli nemáte letenku, tak vás dovnitř nepustíme,“ dozvíme v další frontě.

Znovu a znovu vysvětlujeme, že jenom chceme zjistit, jaká je situace na letišti, ale vypadá to, že s tímhle teď v Belgii jen tak nepochodíme.

Nakonec se nás ale přeci jenom ujímá pracovnice letiště a provádí nás rovnou za odletovou bránu, kde už lidé čekají na letadlo. Při všech těch bezpečnostních opatřeních si nikdo ani nevšimne, že nám zapomněli prohlédnout tašky a neprošli jsme ani bezpečnostním rámem.

Letiště je plné čekajících lidí; cestující dostali výstrahu, aby se dostavili aspoň čtyři hodiny před odletem, na lavičky už se nevejdou, tak posedávají, kde to jen jde. „Tohle není nic, včera to bylo mnohem horší,“ mávne nad tím rukou mluvčí letiště, který nás dostal na starosti.

Když bylo po úterním teroristickém útoku uzavřeno letiště Zaventem, přesunula se velká část letů právě na Charleroi. V jeden den tak malé letiště muselo odbavit o osm tisíc cestujících víc. V Belgii ve čtvrtek začaly velikonoční prázdniny a kdo mohl, snažil se z Bruselu dostat co nejdál.

Teror v Bruselu

Lidé tak stáli několikahodinové fronty venku v zimě, každé zavazadlo kontrolovali psovodi s belgickými ovčáky, než se cestující dostali do haly, zkontrolovali je ještě vojáci, policisté, ochranka...

Hlavně žádné tváře

A podobně přísná opatření panují nadále i v bruselském metru. Přesvědčíme se o tom záhy. Voják s maskou přes obličej a samopalem v ruce na nás prstem ukazuje, ať přijdeme blíž. „Vymažte všechny snímky, na kterých jsme vidět,“ spustí na fotografa na stanici metra Roodebeek.

Nakonec si opíše naše údaje a pohlídá si jen smazání snímků, na kterých jsou rozpoznatelné tváře jeho jednotky. Na dohadování nemá čas, spolu s dalšími kontroluje každého z procházejících: tašku, kabelku, občas se jim nezdá ani zapnutý kabát.

Loučí se s námi ale docela srdečně. „Omlouvám se, ale musíte nás pochopit. Nechceme, abychom byli na fotkách vidět, chráníme tak i naše rodiny,“ vysvětluje.

Chovají se tak všichni vojáci a policisté, na které narazíme: na první pohled z nich jde trochu strach. Mají neprůstřelné vesty, jsou ověšení zbraněmi, ale na každého jsou přitom vlídní. „Bonjour monsieur, mohl byste mi prosím ukázat vaši tašku?“ a Belgičané jim to oplácejí. Vždyť tyhle nepříjemnosti jsou v posledních dnech to nejmenší.

Pasažérům metra vojáci šacují tašky

Mimořádná bezpečnostní opatření panují nadále i v centru belgické metropole. Stanice metra, které jsou již v provozu, mají otevřen vždy jen jeden vchod, který střeží vojáci a policisté. „Nefotit,“ napomínají mě při pohledu na namířený mobil. Všem pasažérům kontrolují zavazadla, takže se občas tvoří fronty.

Fotogalerie

Evakuace bruselského letiště po teroristickém útoku. (22. 3. 2016)
Evakuace bruselského letiště po teroristickém útoku. (22. 3. 2016)
Zraněným mužem na bruselském letišti je belgický basketbalista Sebastien Bellin.
Zranění po výbuchu na bruselském letišti. (22. března 2016)

Řada stanic, včetně Maelbeeku, kde v úterý zabíjeli teroristé, je však zcela uzavřena. Dole zřejmě stále operuje policie a odstranit následky explozí také není možné ze dne na den. Ke vchodům do stanic lidé přináší květiny a svíčky. Chodník je pomalovaný křídou, zdobí jej nápisy typu: „Láska je silnější. Strach nic nevyléčí,“ nebo „Nikdy více“. Pietní ostrůvky květin a svíček ostatně vznikají na mnoha místech po celém městě.

Většina ulic ve městě už je běžně přístupná. Odpoledne se však dočasně uzavřel blok kolem belgického senátu. Ve dvě hodiny tam totiž dorazil král Filip a královna Mathilde. Smuteční ceremoniál a královské proslovy, které probíhaly před budovou, mohla veřejnost sledovat jen z asi sto metrů vzdáleného parku. Po minutě ticha zahrál orchestr Ódu na radost - evropskou hymnu.

V Bruselu útočili islamisté:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue