Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chtěl lentilky, dostal penicilin. Pacner slaví 80 a Jiří Grygar gratuluje

Sám se v době totality podíval na start mise Apollo a celou řadu z nás vzal ve svých článcích a knihách ještě mnohem dál. Náš dlouholetý přispěvatel, kolega a také vzor Karel Pacner se narodil přesně před 80 lety, 29. března 1936. Blahopřání jsme svěřili tomu nejpovolanějšímu, jeho autorem je astronom Jiří Grygar.

Můj vrstevník a dlouholetý souputník v popularizaci vědy a techniky to neměl v životě snadné. V době, kdy skončila světová válka, mu bylo teprve něco přes devět let a málem umřel, kdyby ho shodou šťastných náhod nezachránil americký penicilin.

Rodina Pacnerových před obchodem v Janovicích nad Úhlavou.

Pak přišel únor 1948 a jako syn obchodníka se smíšeným zbožím se stal třídním nepřítelem, takže spíše zázrakem se dostal do gymnázia a ještě větší přízní osudu na Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde promoval. Už během středoškolských studií koketoval s novinařinou a v Praze hned od začátku studií začal přispívat do Mladého světa, Mladé fronty a Kina, protože ho filmy zajímaly. Hned po promoci nastoupil do redakce Mladé fronty a té zůstal věrný po celý svůj profesní život.

Pokud vím, tak psát o vědě dostal od svého šéfa příkazem, a možná ani netušil, že právě v tomto oboru se stane rekordmanem v počtu článků a později i knih věnovaných zejména tehdy nastupující éře kosmonautiky. Sám jsem se o existenci Ing. Karla Pacnera dozvěděl díky jeho na svou dobu (1971) senzační knize ...a velký skok pro lidstvo, kde popisoval své autentické zážitky z epochálního letu kosmické lodi Apollo 11. V době, kdy dostat výjezdní doložku na dovolenou v Jugoslávii byl obdivovaný výkon, se stal Karel Pacner svědkem startu posádky v čele s kapitánem Neilem Armstrongem přímo na Mysu Canaveral. Místa, které bylo pro většinu z nás tehdy možná ještě o něco dál než Měsíc, kam astronauti mířili.

Nemohu si přesně vybavit, kdy jsme se s Karlem poprvé osobně setkali. Nejspíš to bylo na nějakých seminářích o astronomii a kosmonautice v polovině 70. let. Projevil se jako zvídavý novinář a začal mi klást rozličné odborné otázky. O mých odpovědích pak psával do Mladé fronty i do svých knih. Pak se díky pilotované kosmonautice začala veřejnost zajímat o mimozemské civilizace, a tím se naše cesty popularizace sbližovaly. Karel mi posílal první verze rukopisů svých nových knížek, abych se na ně podíval okem astronoma a fyzika.

Byl neuvěřitelně vynalézavý v hledání způsobů, jak vyždímat z kosmonautů informace, které se oficiálně nikdy neříkaly. Od něj jsem se dozvídal o odvrácené straně pilotovaných letů a nebezpečích, která na statečné astronauty číhala téměř za každým kosmickým patníkem.

Rozhovor Jurije Gagarina a Karla Pacnera. "Jurije Gagarina jsem litoval. Když jsem s ním v létě 1966 dělal v Karlových Varech rozhovor, seděl přede mnou uštvaný člověk, který mechanicky – jakoby naučeně – odpovídal na mé otázky. Bez úsměvu a bez zájmu, jenom tím plnil svou povinnost, kterou mu někdo z nadřízených zařadil do programu. Byl v Československu na dovolené, ale místo odpočinku ho nejrůznější funkcionáři honili po besedách v továrnách a úřadech, na obědy a večeře."

K mému úžasu se po převratu pustil s úspěchem na velmi háklivé pole špionážních operací a pak napsal řadu knih, kterých si velmi považuji, o osudových okamžicích Československa v letech 1918-1992 a světa v celém XX. století. To by měla být povinná četba nejenom středoškoláků, ale i dospělých, protože se obávám, že už několika generacím chybí povědomí o souvislostech dnešních problémů s touto historií.

V posledních letech dokázal opět změnit těžiště svého záběru v popularizaci vědy a techniky, když napsal originální portréty českých lékařů a přírodovědců a zahájil sérii knih o geniálních vědcích a vynálezcích, které většina veřejnosti vůbec nezná. Nejspíš ani netuší, že právě tyto osobnosti mění život lidské společnosti více než všichni vojáci, politici, manažeři a sportovní hvězdy dohromady.

Karel mne opravdu udivuje svým výkonem na poli literatury faktu. Jednou jsem napsal do své knížky, kterou jsem mu věnoval, že se stal Aloisem Jiráskem tohoto literárního odvětví. Je naprosto zřejmé, že žádný z těch přibližně 25 tisíc dnů, kdy se psaní aktivně věnuje, nezahálel. Nepochybuji o tom, že klávesnice jeho počítače bude i v příštích letech stále více otlučená.

Karel Pacner vypráví

Poslechněte si vyprávění Karla Pacnera o tom, jak začínal s novinařinou i o tom, jak se dostal nikoliv vlastním zaviněním do křížku s KGB. Ve videu nebo právě v této zvukové stopě se dozvíte, jak to bylo s těma lentilkama z titulku.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...