Nečesaný se mi v cele přiznal, řekl spoluvězeň v kauze napadení kadeřnice

  • 612
Obnovený proces s Lukášem Nečesaným, který je obžalovaný z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, spěje do finále. Před krajský soud předstoupil Nečesaného spoluvězeň, kterému se měl obžalovaný v cele přiznat, že ženu napadl. Nečesaný jeho slova odmítl.

Tři po zuby ozbrojení muži z vězeňské služby přivedli do jednací síně krajského soudu Jiřího Fundu odsouzeného za vraždu. V nejpřísnějším vězení si odpykává dlouholetý trest.

Předseda senátu Jiří Vacek ho nechal předvést z jednoho prostého důvodu: Funda tvrdí, že se mu Nečesaný ve vězení přiznal, že to byl on, kdo kadeřnici napadl. Soudce chtěl Fundovu výpověď slyšet osobně. Svědek byl s Nečesaným na jedné cele ve vazební věznici.

„Je pravda, co jsem napsal do dopisu,“ řekl Funda soudu. Loni v červnu poslal z vězení kriminalistovi, který případ vyšetřoval, dopis, ve kterém uvedl, že se mu Nečesaný přiznal.

„Policisté mi za to nic neslíbili. Připadalo mi nespravedlivé, aby byl na svobodě, když se mi přiznal a já byl ve vězení. Řekl, že neví z jakého důvodu to spáchal. Poslal jsem to panu vyšetřovateli, protože Nečesaný mi řekl, že to vyšetřuje,“ vypověděl u soudu Funda.

„Co pan Funda uvedl, že jsem se mu přiznal, je nesmysl. Nikdy se nepřiznám k něčemu, co jsem neudělal,“ reagoval na to v jednací síni Lukáš Nečesaný.

Předseda senátu Jiří Vacek si však předvolal také dalšího vězně, kterému prý Funda o přiznání obžalovaného řekl.

„Znám ho (Nečesaného) z televize. Funda se mi svěřil, že byl s Nečesaným na cimře ve věznici na Pankráci a řekl mu, že to spáchal. Údajně mu řekl, že nějakou kadeřnici praštil polenem nebo nějakým prknem. Funda z toho měl vztek, protože sedí za vraždu a někdo, kdo to spáchal je na svobodě,“ řekl soudu muž s kuklou na hlavě. Také tohoto vězně hlídala v jednací síni eskorta vězeňské služby se samopaly.

Krajský soud v Hradci Králové za provedení těchto dvou důkazů sklidil ostrou kritiku obhajoby.

„Je to neuvěřitelný postup. Státní zastupitelství předkládalo před několika měsíci protokoly s vězni, kteří byli ve výkonu trestu s mým klientem a všichni tvrdili, že jim naopak řekl, že je nevinný. A najednou předloží tři čtvrtě roku staré prohlášení nějakého naštvaného vězně. Budu připravovat stížnost na postup policie a státního zastupitelství, že nám zatajily důkazy, které evidentně měly v době, kdy předkládaly jiné zprávy od vězňů. Jsem přesvědčen o tom, že jsou dotvořené,“ uvedl obhájce Nečesaného Petr Dítě.

Lukáš Nečesaný (vpravo) se otcem a obhájcem u hradeckého krajského soudu (2.9.2015).

S tím však nesouhlasí státní zástupkyně Lenka Faltusová.

„Tak jako obhajoba, i obžaloba může předložit důkazy v kterékoli fázi trestního řízení. Úřední záznamy o podání vysvětlení jsem předložila 16. března a soud svědky předvolal. Dál se k tomu vyjadřovat nebudu,“ uvedla Faltusová.

Otec obžalovaného Luděk Nečesaný, který je ředitelem liberecké nemocnice, v souvislosti s tím uvedl, že zvažuje námitku na podjatost krajského soudu a podání trestního oznámení na státní zástupkyni, že úřední záznamy předložila soudu až teď.

„Státní zástupkyně přinesla k soudu úřední záznamy až po tři čtvrtě roce. Ve spise, ani minulý týden, tyto záznamy nebyly,“ řekl. Jde právě o záznamy výpovědí vězňů, které soud operativně předvolal.

Soudní znalec: Není důvod poškozené kadeřnici nevěřit

Čtvrteční stání začalo výslechem svědka. Soudní znalec se vyjádřil k expertize, kterou si již dříve nechal vypracovat předseda senátu. Ta měla objasnit především to, zda je možné, že se zraněné kadeřnici vrátila paměť, když v minulém líčení jednoznačně označila za pachatele právě Lukáše Nečesaného (o klíčovém jednání čtěte zde).

„Je minimálně velmi časté, že lidé s takovým druhem poranění amnézií trpí,“ uvedl mimo jiné znalec Radek Ptáček.

Nevyloučil však možnost, že poškozená Nečesaného mohla poznat. Potvrdil také závěry znalců, že není důvod poškozené nevěřit.

Pokud soud důkazy vyhodnotí tak, že kadeřnice o paměť úplně nepřišla a byla schopna útočníka poznat, může se Nečesaný opět vrátit do vězení. Vyhodnotí-li je opačně, tedy, že kadeřnice kvůli silným úderům do hlavy zapomněla, co jejímu napadení předcházelo, a proto je její výpověď nevěrohodná, padne nejsilnější bod obžaloby.

Kadeřnici v Hořicích na Jičínsku někdo napadl 21. února 2013. Žena utrpěla vážné poranění hlavy, včetně krvácení do mozku a otoku mozku, s čímž souvisela ztráta paměti.

Hradecký soud se kauzou s obžalovaným Lukášem Nečesaným zabývá už podruhé. Spis vrátil zpět do Hradce Nejvyšší soud, aby znovu vyslechl svědky, nové i původní znalce a doplnil důkazy (o zrušení rozsudku jsme psali zde).

Zatímco původně hradecký soud Nečesaného poslal do vězení na 16 let, vrchní odvolací soud verdikt potvrdil a jen trest o tři roky snížil, Nejvyšší soud oba odsuzující rozsudky z důvodu nedostatku důkazů zrušil. Přispěla k tomu i stížnost pro porušení zákona, kterou podala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (více zde).

Předpokládalo se, že by mohl ve čtvrtek padnout i nový rozsudek, předseda senátu Jiří Vacek však hlavní líčení odročil. Závěrečné řeči a vynesení rozsudku stanovil na 1. dubna.

2. září 2015