Odvolaný ředitel Střední průmyslové školy Na Třebešíně | foto: Petr Topič, MAFRA

Inspekce: Ředitel průmyslovky, kde se šikanovalo, o tom věděl od října

  • 66
Ředitel Střední průmyslové školy Na Třebešíně, kde žáci šikanovali učitelku, prokazatelně věděl o problému ve třídě už od října. Uvedla to na tiskové konferenci Česká školní inspekce. Podle ní si žáci stěžovali nejen řediteli, ale i dalším členům pedagogického sboru. Pedagožka později zemřela.

Že hodiny angličtiny ve třídě 2.E mají daleko k normálnímu stavu, věděl ředitel Střední průmyslové školy Na Třebešíně prokazatelně už od října. Vyplývá to z vyšetřování České školní inspekce (ČŠI), jehož výsledky představil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Inspektoři rekonstruovali případ šikany několik týdnů. Výsledky potvrdily výpovědi studentů, kteří si už od září stěžovali nejen přímo řediteli, ale i dalším členům pedagogického sboru.

Vadilo jim, že se v hodinách angličtiny prakticky neučí a upozorňovali, že si paní učitelka neumí udržet kázeň. Vzhledem k tomu, že angličtina patří k jejich maturitním předmětům, je znepokojovalo, když například ještě na konci října neměli učebnice.

Nestěžovali si přitom jen studenti ze 2.E. Oproti minulému roku to z pohledu dětí byla výrazná změna. Učitelka působila na škole od února, ještě před prázdninami ale její hodiny měly standardní úroveň. Na tom se shodují učitelé i žáci.

„Rozdíl v kvalitě výuky i v práci paní učitelky ve třídě v jednotlivých pololetích byl velmi pravděpodobně ovlivněn jejím zhoršujícím se zdravotním stavem,“ je přesvědčen Zatloukal. Že tomu vedení školy nevěnovalo pozornost, považuje za první velké selhání.

Studenti by šikanující spolužáky vyhodili:

23. února 2016

Byl to přitom jen první z dlouhé řady stále závažnějších signálů, že nemocná učitelka třídu nezvládá. Ředitel školy František Bártl každý z nich sice vzal na vědomí, ale nic nepodnikl.

„Ředitel školy měl opakovaně podněty od žáků, dokonce i studentského parlamentu, třídního učitele, předsedkyně předmětové komise a nepřijal žádná opatření k ochraně učitelky ani poté, co byly záznamy zveřejněny a učitelka je dál tyto studenty vyučovala, je to podle ČŠI zásadní porušení školského zákona, kde je primární rolí ředitele vytvořit ve škole bezpečné prostředí,“ uvedl Zatloukal.

Během podzimu se to podle zjištění školních inspektorů stalo opakovaně. O tom, co se děje v hodinách angličtiny, s ředitelem mluvili studenti, jejich třídní učitel a další členové učitelského sboru. Během té doby šikana nabírala na obrátkách.

Dokumentoval to i záznam z listopadové hospitace v hodině šikanované učitelky. Všechny tyto informace se opět dostaly do rukou ředitele, a tam také skončily. Nestalo se nic. A šikana postupně narůstala do podoby, která o pár týdnů později šokovala veřejnost.

„Pokud by pan ředitel již nebyl odvolán zřizovatelem, Česká školní inspekce by na základě výsledku tohoto šetření předložila okamžitě návrh na jeho odvolání,“ říká Tomáš Zatloukal.

Škola se snažila problém udržet uvnitř, tvrdí politik

Patrik Nacher (ANO), předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání pražského magistrátu, má zprávu školní inspekce k dispozici od středečního večera. Podrobněji komentovat ji bude teprve poté, až ji důkladněji prostuduje.

„Už teď ale mohu říci, že potvrzuje nedobré pocity, které jsem z celého případu od prvního momentu měl,“ řekl pražský zastupitel.

O šikaně v Malešicích se totiž dozvěděl od novináře, který se případem začal zabývat několik týdnů poté, co učitelka zkolabovala ve škole a později zemřela. Do scénáře, podle kterého se vedení školy snažilo informace udržet uvnitř, podle něj zapadá i trest pro šikanující žáky.

„Škola místo vyloučení zvolila podmínečné vyloučení, u kterého se dalo předpokládat, že se rodiče neodvolají,“ míní Patrik Nacher. Kdyby se rodiče odvolali, zřizovatel by se o tom dozvědět musel.

Typické je podle Nachera i to, že se ředitel školy osobně nezúčastnil jednání s rodiči šikanujících studentů. To se uskutečnilo 14. ledna, dva dny poté, co jejich spolužáci přehráli učiteli šokující video.

Tři podmínečně vyloučení žáci do školy stále chodí. „Domnívám se, že nejvíc to zasáhlo rodiče těch studentů,“ dodal Zatloukal.

Pražský magistrát už před několika dny podal v souvislosti s tímto případem trestní oznámení na neznámého pachatele (více jsme o tom psali zde).

„Trestní oznámení podal úřad z toho důvodu, že šikanu nikdo nenahlásil nejen nám jako zřizovateli, ale ani policii,“ uvedl pro iDNES.cz Patrik Nacher (ANO). Trestní oznámení podal magistrát ještě předtím, než dostal zprávu školní inspekce.

Případ totiž podle něj splňoval všechny parametry, které metodické příručky ministerstva školství, podle kterých se vedení školy mělo řídit, uvádějí jako důvod pro informování policie.