Iráčané zahájili útok na Mosul, Asadova vojska vstoupila do Palmýry

  • 328
Irácká armáda zahájila operaci proti teroristům z hnutí Islámský stát, které chce vytlačit z dvoumilionového Mosulu. Vojáci s podporou Kurdů i amerického letectva vyrazili bojovat o vesnice v okolí severoirácké metropole. Syrská televize zároveň oznámila, že se vládní vojska probojovala do centra Palmýry.

„Byla zahájena první fáze operace Fatah s cílem osvobodit guvernorát Ninive, nad několika vesnicemi zavlála irácká vlajka,“ prohlásil ve státní televizi irácký brigádní generál Jahja Rasúl. Důležitou roli podle něj hraje podpora letectva „protiteroristické koalice“ pod vedením USA.

Další posun v boji proti radikálním islamistům ve středu ohlásili také vojáci syrské vlády. Agentura Reuters s odvoláním na tamní státní televizi informovala, že armáda prezidenta Bašára Asada vstoupila do centra džihádisty ovládané Palmýry.

Město proslulé cennými památkami z období antického Říma teroristé ovládli loni v květnu, mnoho starověkých budov vyhodili do povětří a zavraždili archeologa, který o ně pečoval 50 let.

Podle guvernéra homské provincie Talála Barazího se armáda rozhodla na město zaútočit ze tří směrů a nyní odstraňuje ze všech příjezdových silnic do Palmýry miny a výbušniny. Barazí předpovídá, že k „drtivému vítězství v Palmýře“ dojde již v příštích 48 hodinách. Islamisté se však tvrdě brání.

Iráckou armádu podporuje USA i Kurdové

Islámský stát

Mosul je největším městem, které si napříč Irákem a Sýrií podmanilo teroristické hnutí Islámský stát. V rukou džihádistů je už od června 2014 a stalo se jejich hlavní baštou v Iráku, má tedy podobné postavení jako syrské město Rakká.

Frontová linie se táhne až několik desítek kilometrů od Mosulu, obklopují ho území pod kontrolou irácké armády i Kurdů.

Nedaleko Mosulu od minulého týdne pracuje mimo jiné i expediční jednotka americké námořní pěchoty. Elitní mariňáci přeměnili malý výcvikový tábor v Machmúru, který leží zhruba 70 kilometrů od města, na dělostřeleckou základnu, odkud mohou postupující vojska krýt.

Washington tam vojáky poslal potají, o víkendu však akci odhalila smrt mladého seržanta při raketovém útoku Islámského státu (více se dočtete zde).

Do Mosulu se stáhli i velitelé z Rakká

Iráčané už na sklonku loňského roku dobyli strategicky důležité město Ramádí. Velení jejich armády tehdy uvedlo, že dalším cílem je právě Mosul.

Mezinárodní pozorovatelé už v listopadu informovali, že se do města ve velkém stahují velitelé Islámského státu, kteří museli kvůli ničivým leteckým úderům opustit Rakká.

Přestože je Islámský stát prakticky ochromený a Irák společně s koaličními jednotkami jeho rozmach zarazil, experti očekávají, že Mosul budou džihádisté dlouho a tvrdě bránit (více čtěte zde).

Mosul je důležitý kvůli rozlehlým ropným polím. Bagdádská vláda a autonomní irácký Kurdistán se často přou o dělbu výnosů z těžby ropy, v boji s radikálními islamisty však obě strany spolupracují a podporují se.

Společně dobyli například největší přehradní nádrž v Iráku, která je klíčová pro vodní hospodářství země. Nádrž severně od Mosulu však džihádisté před útěkem stihli zaminovat a úřady na konci února varovaly, že hrozí protržení.

Aktuální situace v Iráku. Černě a hnědě vyznačená území jsou pod kontrolou hnutí Islámský stát, zeleně vyznačené území ovládají Kurdové:

18.března 2016 v 00:35, příspěvek archivován: 24.března 2016 v 09:59

New opening at ISW! Do you know #ISIS & counterterrorism? Join the ISW team today. https://t.co/76YimNusvO pic.twitter.com/IcMYxKQuDm


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video