Donald Trump na mítinku v Kansas City

Donald Trump na mítinku v Kansas City | foto: Reuters

Trump nemá vítězství jisté. Jak číst zprávy, že zase někde vyhrál

  • 540
Bude se to teď z titulků valit čím dál častěji: Donald Trump vyhrál tam či onde. A mnozí budou říkat, že primárky jsou rozhodnuté. Jenže to není pravda - pro favorita republikánského klání je životně nutné zlomit odpor ještě před konventem. Prognóza odborníků říká, že to Trump nemá zdaleka jisté. Ale je blízko.

Zpravodajství o amerických prezidentských primárkách se po dvou velkých bitvách 1. a 15. března dostalo na okraj pozornosti.

Na první pohled se zdá být jasné, proč: u demokratů vede Hillary Clintonová o sedm set delegátů, u republikánů Donald Trump o 300. A na tom, že tihle dva budou mít i na konci primárek nejvíce delegátských hlasů se už nic nezmění.

Jenže u republikánů zbývá ještě jeden val, který musí Donald Trump překonat, aby se na něj 8. listopadu, až se bude rozhodovat, kdo se na další čtyři roky stane nejmocnějším mužem či ženou světa, upřela pozornost.

Co když Trump do konventu nezíská dost delegátů?

Pokud ani s pomocí delegátů, kteří nejsou vázáni hlasovat dle výsledků primárek (republikáni jich mají 106) nebude Donald Trump mít nadpoloviční většinu z celkem 2 472 delegátů, nebude zvolen stranickým kandidátem na prezidenta USA.

Na konventu nastane druhé kolo volby. V tom se uvolní (budou moci hlasovat, pro koho chtějí) delegáti z více než 30 států, celkem 57 % delegátů bude „volných“. To otvírá prostor pro vyjednávání.

V případném třetím kole volby už bude volných 81 % delegátů, včetně těch z velkých států (např. 172 z Kalifornie). Kol může být i více, ale pokládá se to za nepravděpodobné.

Uchazeč musí získat nadpoloviční počet delegátů nejméně v osmi státech, aby mohl získat nominaci. Trump dosud takto ovládl 10 států, Cruz 5 a Kasich jeden. Toto pravidlo ale na konventu může být změněno.

Pravidla jsou takto nastavena od začátku a všichni uchazeči s touto vědomostí do nominačního klání šli.

Ten val se jmenuje nadpoloviční většina delegátů - tedy 1 237 - a tento počet musí Trump získat do republikánského konventu, aby měl nominaci jistou. Teď jich má 755. Republikánské primárky jsou nyní ve dvou třetinách, co do počtu rozdělených delegátů.

Trumpovi nahrává to, že republikáni teď většinu delegátů rozdělí většinovým způsobem (ať už na bázi celých států, či na bázi jednotlivých kongresových obvodů v těchto státech). Čeká se, že to tempo jeho přírůstku delegátů urychlí.

I proto vedení republikánů chystá velkou protitrumpovskou kampaň, která má naplno vypuknout o primárkách ve Wisconsinu 5. dubna, napsaly liberální The New York Times. Vedení strany se totiž obává, že pokud Trump stranickou nominaci získá, nebude mít proti Clintonové šanci - a co hůře, že to republikány vnitřně rozštěpí a ochromí.

Trump v kampani nejde pro ostré výroky daleko:

Trump většinu do konventu těsně nezíská, soudí prognóza

Analytický server FiveThirtyEight.com oslovil několik expertů, aby zpracovali prognózy, jak dobře si Trump povede ve státech, které nyní přijdou na řadu.

„Odhady ukázaly, že Trump k datu 7. června (konec primárek, pozn. red.) těsně nezíská 1 237 delegátů. Může ale být dost blízko, takže by si v šesti týdnech mezi posledními primárkami a konventem nominaci mohl zajistit,“ uvedli autoři Nate Silver a Harry Enten.

Odkazovali tak na skutečnost, že Trump může získat na svou stranu některé ze 106 „superdelegátů“, kteří nejsou vázáni výsledky primárek. Například přislíbením budoucího místa ve své administrativě.

Prognózy, jak si Trump povede v nastávajících primárkách, nabídlo šest expertů. Pro Trumpa nejpříznivější a nejméně příznivý odhad zisku v každém státě Silver a Enten škrtli, zbylé zprůměrovali. V součtu teoretických zisků z jednotlivých států se Trump dostal k 1 208 delegátům.

Kdyby takový byl i skutečný vývoj, potřeboval by k jisté nominaci získat 29 hlasů superdelegátů. Republikánských superdelegátů (tedy činovníků strany, kteří nejsou vázáni výsledkem primárek v jednotlivých státech) je celkem 106, Trumpovi zatím podporu žádný neslíbil.

První z prognóz už se naplnily: Trump získal všech 58 hlasů z Arizony a prohrál v Utahu. Jak si ovšem favorit republikánského klání povede doopravdy, ukáže čas. Každý výkyv v některém ze států, které přijdou na řadu, totiž v těsném finiši republikánských primárek bude hrát roli.

Prognóza: kolik delegátů kde získá Donald Trump
datumcelkový počet prognóza (Trump)
Wisconsin5. dubna4225
Colorado9. dubna347
Wyoming16. dubna141
New York19. dubna9571
Indiana3. května5737
Kalifornie7. června17293
New Jersey7. června5151

Celou tabulku s prognózami pro všechny státy, v nichž se budou primárky konat, najdete na webu FiveThirtyEight.com. Portál iDNES.cz do této tabulky zařadil státy, které budou hlasovat brzy (první čtyři) a trojici států s více než 50 delegáty (Indiana, Kalifornie, New Jersey).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video