Na Lipně nad Vltavou už kácejí stromy kvůli přípravě stavby olympijského parku na nadcházející LOH v Riu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Les v Lipně nad Vltavou padl. Na jeho místě bude olympijský park

  • 70
V Lipně nad Vltavou se připravují na letní sezonu, která letos vyvrcholí olympijským parkem. Na Lipensko zamíří navíc desítky tisíc turistů, obec proto posiluje infrastrukturu. Český olympijský výbor už nabírá na léto dobrovolníky.

Les za akvaparkem v Lipně nad Vltavou zmizel. Desítky vzrostlých jehličnanů musely ustoupit rodícímu se olympijskému parku Rio - Lipno. Podle organizátorů se začne stavět v dubnu.

„Zatím pokračují terénní úpravy. Další práce začnou hned, jak to počasí umožní. Tedy v dubnu a květnu. Naším plánem je vůbec nezasahovat do letní sezony Lipenské přehrady, abychom rekreanty neomezovali,“ uvedla Zuzana Kalátová z Českého olympijského výboru.

Smrky, které v Lipně pokáceli, byly podle starosty Zdeňka Zídka staré a z velké části nezdravé.

„Ten les měl být vykácen už dávno. Pouštět do takového prostoru větší množství lidí by bylo nebezpečné. Devadesát devět procent stromů bylo uvnitř úplně shnilých, nebo dutých,“ poukázal Zídek.

Teď dojde na trhání pařezů, potom na zemní úpravy a následně na povrchy. Na nich budou dočasné stavby pro olympijský park - různé stany a přístřešky. K tomu dojde až těsně před akcí.

Obec plánuje nové centrum

Lipno nad Vltavou prostor po skončení olympiády využije k stavbě zcela nového centra obce.

„Na horní třetině vznikne náměstí a podél silnice vyroste hotel. Směrem k jezeru přibude pěší promenáda, která bude končit molem nad vodou. Ve spodní části prostoru bude park s převahou listnatých stromů,“ upřesnil Zídek.

Obec nyní hlavně pracuje na posílení infrastruktury, která by nápor lidí nemusela zvládnout. V srpnu během necelých tří týdnů má přijet na Lipensko navíc až 200 tisíc turistů.

„Posílili jsme vodní zdroje, všechny čerpací stanice jsme vybavili záložními čerpadly, posílili jsme kalové hospodářství na čistírně,“ vypočítal starosta Zídek.

Upravená bude i silnice na hrázi

V obci navíc vyroste pod hotelem Lipno nový kruhový objezd. Na křižovatce bývají problémy, autobusy tu při odbočování musí i couvat.

„Ta křižovatka je nebezpečná a nepřehledná. Dlouho jsme měli v plánu ji upravit. Teď využijeme situace a investici zafinancujeme napůl s krajem,“ avizoval Zídek.

Výraznou změnou, která pomůže bezpečnosti turistů, bude i úprava silnice na hrázi přehrady.

„Dojde ke zúžení vozovky na pět a půl metru, a tím vznikne cyklostezka široká asi 2,2 metru. Je to jediný úsek, kde se cyklisté a pěší potkávají se silniční dopravou, a je to zrovna v místě, kde se všichni zastaví či zpomalí. Máme dlouhodobě strach, že se tam něco stane. Park Rio - Lipno nás přinutil, že do toho nyní jdeme,“ doplnil lipenský starosta.

Dobrovolníci se už mohou hlásit

Již nyní se mohou hlásit dobrovolníci, kteří chtějí pomáhat při organizaci a chodu olympijského parku Rio - Lipno.

„Podle odhadů jich budeme potřebovat asi 600. Lokalit a sportovišť bude opravdu hodně. S ohledem na bezpečnost návštěvníků se budeme chtít postarat o to, aby je měl na starosti proškolený personál. Potřebujeme velké množství kvalitních instruktorů sportů,“ řekla Zuzana Kalátová z ČOV, který je organizátorem akce.

Dobrovolníci budou mít zajištěné ubytování a stravu, dostanou i oblečení. Zájemci o dobrovolnictví se mohou hlásit přes internetový dotazník. Po jeho vyplnění budou zařazeni do databáze dobrovolníků a přidáni do skupiny na Facebooku. V dotazníku mohou projevit zájem o jednotlivé oblasti - například dohled nad dětmi, pomoc s provozem sportovišť, mimosportovní organizační aktivity a další. Podmínkou je minimální věk 17 let.

Olympijský park měl v Česku premiéru na pražské Letné před dvěma lety během zimních her v Soči. Skončil velkým úspěchem. Lipenská akce bude výrazně větší. Zatímco na Letné bylo devět sportů, okolí Lipna jich nabídne okolo třiceti.

Podle bývalé olympioničky Kateřiny Neumannové, která se na organizaci akce podílí, je to pro jižní Čechy obrovská příležitost.

„Olympijský park na Lipně bude pod mezinárodním drobnohledem, protože to je inspirace pro ostatní. Z českého pohledu je to silná stopa ve světě a z jihočeského je to unikátní příležitost. Je dost dobře možné, že se tento koncept od nás rozšíří do celého světa,“ řekla Neumannová před časem v rozhovoru pro MF DNES.

21. října 2015