Andrej Babiš během projevu před poslanci.

Andrej Babiš během projevu před poslanci. | foto:  Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: „Žvanírna“ politika Babiše

  • 1241
Česko má za sebou další mimořádnou schůzi Sněmovny. Mimořádnou nejen tím, že byla svolána mimo rámec pravidelných jednání, ale i tím, jaký řečnický výkon během ní předvedl ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Připomeňme si, že mimořádná schůze byla svolána ke kauze Čapího hnízda. Farmy, kterou vlastní Andrej Babiš a jež je v posledních týdnech hlavním politickým tématem. Opozice obviňuje předsedu hnutí ANO Andreje Babiše z obcházení pravidel udělování dotací z evropských fondů. Sám ministr financí se dostává pod tlak a situaci ustává jen díky tomu, že Bohuslav Sobotka nemá zájem položit vládu v polovině funkčního období (více zde).

Kamil Švec

Politolog Kamil Švec

Působí na Katedře politologie FSV UK v Praze. Odborně se zaměřuje na formování vlád a koaliční vyjednávání. Zabývá se zejména českou politikou a politikou na úrovni krajů a obcí.

Z úst předsedy politického hnutí ANO Andreje Babiše již více než dva roky slýcháme, že není politikem, ale produktem zkaženosti zavedených politických stran, které rozkrádají stát. Stále se označuje za podnikatele a miliardáře, ale k faktu, že s poslaneckým mandátem a přijetím funkce ve vládě se stal politikem, se nezná.

Zřejmě i nadále proto budeme slýchat, že v ANO nejsou politici, ale obyčejní makající lidé. Začátek středeční mimořádné schůze však ukázal, že politiku se Andrej Babiš a jeho podřízení naučili více než dobře. Ve spojení s místopředsedkyní sněmovny Jermanovou se jim podařilo protlačit řečníka Babiše před svolavatele schůze, jimiž byli představitelé stran ODS, TOP09 a Úsvit. Nic nezmohli Miroslav Kalousek a Zbyněk Stanjura se svými námitkami. Politici z ANO ukázali, že v politice chodit umí, když jim o něco jde.

Nástupce Davida Ratha

Andreji Babišovi se tím otevřel prostor, jak promluvit k národu v přímém televizním přenosu. Navázal tím na Davida Ratha, který jako do té doby poslední využil řečnický pult Sněmovny k vlastní obhajobě.

ANALÝZA: Co je Babišův problém

Současný ministr financí se zřejmě nechal bývalým středočeským hejtmanem inspirovat a mnoho se od něj přiučil. Také Andrej Babiš začal hovořit o tom, že on je nevinný a že všichni ostatní jsou špatní, horší než on. I on mluvil velmi dlouho, ale nic zásadního neřekl.

Těžko říct, zda si projev pro schůzi připravoval sám Babiš, nebo zda četl text připravený jeho poradci a marketéry. Výsledek byl tristní. Na schůzi, jejíž účelem mělo být rozkrytí majitelů Čapího hnízda v době, kdy farma dostala mnohamilionovou dotaci, mluvil ministr financí o kauzách starých i více než dvacet let a jednu chvíli to vypadalo, jako by sestavoval žebříček politických podvodů a neúspěchů od vzniku samostatné České republiky. Lze to shrnout i slovy, že Andrej Babiš kopal kolem sebe. Kopal do politických konkurentů, do současných koaličních partnerů a nezapomněl se otřít ani o církevní restituce či veřejnoprávní média.

Mluvit k věci

Ne každá strategie je ale správná. Poukazovat na politické nešvary přináší novým politickým stranám a hnutím popularitu. Nikdy by však nemělo sklouznout k exkursím do daleké historie. Politikovi totiž velmi vážně hrozí, že začne diváka nudit. Vytahovat příliš staré kauzy nemá smysl ani z toho důvodu, že vyjma několika málo nadšenců si je nikdo nepamatuje a taková obhajoba je neúčinná.

Středečním jednáním vyvrcholily chyby, které Andrej Babiš kupil při vrtkavé argumentaci kolem farmy Čapí hnízdo. Mohl na začátku schůze přiznat majitele farmy v době, kdy se na ni vztahovaly podmínky evropských dotací, a trvat na svém, že zákon neporušil. Chtěl se však hájit jinak.

Výsledkem byl dlouhý a nic neříkající projev, který nám ukázal, jak bude ministr argumentovat a vystupovat, až jeho hvězda začne zhasínat a jeho sláva bude upadat. Snad si Andrej Babiš zase vzpomene, že Sněmovna není „žvanírna“ a že když už v ní člověk vystupuje, měl by mluvit k věci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video