Fotografie pořízená z videa Islámského státu ukazuje islamisty u ropného pole...

Fotografie pořízená z videa Islámského státu ukazuje islamisty u ropného pole poblíž syrské Palmýry (26. května 2015). | foto: AP

Asad stojí na předměstí Palmýry, ofenzivu podporují ruská letadla

  • 133
Syrské jednotky stojí u bran historické Palmýry, kterou drží od loňského května radikálové z Islámského státu (IS). Informovala o tom organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Syrské vojáky prý podporuje ruské letectvo.

„Jednotky jsou dva kilometry jižně a pět kilometrů západně od města,“ řekl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. Jeho organizace sídlí v Británii a informace ze Sýrie získává díky rozsáhlé síti informátorů.

Válka v Sýrii

Syrská armáda zahájila boj o Palmýru, zahrnutou do seznamu světového dědictví UNESCO, 7. března. Palmýra byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v poušti a je v ní rozsáhlé a cenné archeologické naleziště. IS archeologickou lokalitu zaminoval a zničil dva chrámy Belův a Baal-Šaminův.

Pokud IS přijde o oblasti, které ovládl v poušti mezi Palmýrou a iráckou hranicí, zůstane pod jeho kontrolou 30 procent syrského území. Nyní ovládá asi 40 procent, avšak povětšinou řidčeji obydlených míst. V zemi platí od konce února příměří, které se ale nevztahuje na islámské radikály a boje proti nim pokračují.

Ruský zpravodajský server RBK ve středu uvedl, že v Sýrii přišel o život ruský důstojník Sergej Čupov. Jednapadesátiletý voják se tak stal šestou obětí ruského tažení, podle svědectví svých spolubojovníků zemřel při minometném ostřelování. Čupov byl pochován již v únoru v okolí Moskvy. Na náhrobku je zachycen jako major vojsk ministerstva vnitra, jako datum úmrtí je uveden 8. únor 2016.

Čupovova vdova informace severu RBK popírá, ale k okolnostem smrti svého muže se odmítla vyjádřit. Úřady, včetně ministerstva obrany a vojenské prokuratury, na dotazy neodpověděly. „O ničem takovém jsem neslyšel,“ uvedl mluvčí Kremlu.

Chytili jsme teroristy, tvrdí Turci

Turecké bezpečnostní síly ve čtvrtek zadržely na hranici se Sýrií deset lidí, kteří zřejmě patřili k IS. S odvoláním na armádní zdroj o tom informovala agentura Dogan.

Desetičlennou skupinu příslušníci bezpečnostní jednotky zadrželi v jihoturecké provincii Gaziantep, když se pokoušeli ilegálně proniknout na turecké území. Jeden muž prý měl na sobě výbušniny připravené k použití. Agentura také zveřejnila fotografie zadržených, jak sedí před zátarasem s rukama za hlavou, a také zajištěné výbušné zařízení.

Bezpečnostní jednotka vetřelce zadržela v době, kdy policie intenzivně pátrá po třech Turcích, kteří podle médií dostali rozkaz od bojovníků IS, aby spáchali atentáty na rušných veřejných místech, zejména v Istanbulu. Před třemi dny zabil v tomto největším tureckém městě sebevražedný atentátník čtyři cizince. Podle úřadů jím byl Turek Mehmet Öztürk, údajně napojený na IS.

Ve Švýcarsku se od minulého týdne koná druhé kolo mírových rozhovorů o Sýrii. Syrská opozice však v úterý dala najevo, že stále nevidí žádný společný základ s Asadovou vládou.

„V dokumentu, který vláda předala zvláštnímu zmocněnci OSN (pro Sýrii Staffanu de Misturovi) nenacházíme žádný společný základ,“ sdělil vedoucí delegace hlavní opoziční skupiny Asad Zubí. Vládu naopak obvinil, že v posledních dnech zvýšila počet obléhaných míst z 12 na 25 a opět stupňuje shazování barelových bomb na civilisty.

Druhé kolo jednání nabídlo mnohem více příslibů do budoucna než předchozí pokusy o jednání, uvedla agentura AP. Jednání budou podle všeho ve čtvrtek ukončena a pokračovat budou až v dubnu.

Chronologie syrského konfliktu:

6. listopadu 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video