VIDEO: Vysavač a leštidla v královské hrobce na Hradě. Chystá se na oslavy

  • 1
V podzemí svatovítské katedrály na Pražském hradě panuje už několik týdnů nevídaný ruch. Restaurátoři tu opravují a čistí královskou hrobku a její okolí. Připravují ji mimo jiné na oslavy 700. výročí narození Karla IV. Poslední větší stavební úpravy se v hrobce dělaly v 80. letech minulého století.

Nynější práce skončí zhruba za měsíc a vyjdou na pět milionů korun.

Jeden z restaurátorů vymetá parním čističem spáry mezi starými kamennými bloky, jiný opatrně vysává prach na sarkofágu Karla IV., další upozorňuje:

„Pozor na oblečení, vše, co je oranžové, je čerstvě natřeno.“ Všude jsou kbelíky, pytle se stavebním materiálem, plechovky s barvami, štafle a také vtíravý prach a zápach po natěračských pracích. I hrobka králů se musí udržovat a letos je to mimo jiné i v souvislosti s oslavami 700. výročí narození Karla IV.

Komplexně budou očištěny všechny kamenné a betonové prvky, opraveno zábradlí, vzduchotechnika, elektroinstalace, podlahy, chodníčky a především samotné sarkofágy. V kryptě jich je celkem deset, v některých tumbách jsou pozůstatky více panovníků nebo manželek pohromadě.

Krypta pochází z doby Rudolfa II. a její současná podoba je z roku 1935. „Po dokončení chrámu byla ve špatném stavu a musela projít rekonstrukcí. Také dřevěné rakve byly polorozpadlé a Jednota pro dostavbu chrámu pořídila nové, žulové a bronzové sarkofágy,“ říká historik František Kadlec.

Nové však v době dokončení díla Karla IV. byly nejen tumby, ale také jejich rozmístění v hrobce. „Centrální místo patří sarkofágu Karla IV. jako zakladateli katedrály. Za ním je původní cínová rakev Rudolfa II.,“ vysvětluje historik.

Oslavy narození Karla IV.

Oslavy 700. výročí narození Karla IV. na Pražském hradě začnou již v neděli 3. dubna, kdy se Karel IV. na koni i s manželkami na Pražský hrad na jeden den vrátí.

Pak budou pokračovat od 15. do 28. září, na kdy Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu chystají šest výpravných výstavních projektů.

Součástí oslav bude také mimořádné vystavení českých korunovačních klenotů, které proběhne ve Vladislavském sále Pražského hradu od 15. do 29. května 2016.

Vedle sarkofágu Karla IV. ve středové linii hrobky je žulová tumba společná pro všechny královy manželky. Kosti každé z nich jsou zabaleny v látce se symbolem české státnosti, tedy lipové ratolesti, a uloženy v měděných schránkách.

„Když byly před časem jejich schránky otevřeny, překvapilo mě, jak robustní kosti měla Eliška Pomořanská. Odpovídá to záznamu kronikáře, který popisoval, že lámala meče a podkovy,“ poznamenal František Kadlec.

„Naopak křehké kosti Anny Falcké naznačují, že měla subtilní postavu. Byla pohřbena v zeleném brokátovém oděvu a barva pustila do lebeční kosti, takže lebka působí tajemně,“ dodává historik.

Česko má unikátní soubor pohřebních oděvů králů

Podotýká, že Česká republika má světově unikátní soubor pohřebních oděvů českých králů. Ze starých rakví byly vyjmuty a zrestaurovány a nyní je lze vidět na výstavě Příběh Pražského hradu.

Kompletně zachovány jsou například pletené punčochy Rudolfa II. a jeho klobouk či Eleonořiny bílé šaty se zbytky věnečků z pomerančových kvítků.

V kryptě jsou v sarkofázích uloženy pozůstatky také například Jiřího z Poděbrad a Ladislava Pohrobka v první řadě, vedle Karla IV. ve středové linii je také sarkofág Václava IV. a v poslední řadě u zdi vedle Rudolfa II. tumba Marie Amálie, dcery Marie Terezie, nebo čtyř potomků Karla IV., kteří zemřeli jako děti.

V královské hrobce jsou dva původní cínové sarkofágy, Rudolfa II. a Marie Amálie. Právě její sarkofág nyní restaurátoři jako jediný otevřeli, protože po poslední velké opravě v roce 1935 byl vyztužen a potřebovali prověřit, zda uvnitř nekoroduje.