Vyšší bezpečnost po útocích v Bruselu se snaží zajistit i na letišti v Barceloně (22. 3. 2016) | foto: AP

Teror v Bruselu srazil akcie hotelů a aerolinek. Kvůli obavám z restrikcí

  • 22
Zlato a vládní dluhopisy posilují, zatímco akcie padají. Tak bezprostředně reagují finanční trhy na teroristické útoky v Bruselu. Nejvíce padají akcie těch, kteří těží z turismu: hotelů, cestovních kanceláří i aerolinek. Trhy se zakrátko zotaví, každý útok ale zvyšuje riziko zavedení drahých bezpečnostních opatření a regulací.

Série úterních teroristických útoků v bruselském metru a na místním letišti za sebou zanechala desítky mrtvých (články k tématu najdete zde). Tragédie na lidských životech je neměřitelná. Oproti tomu finanční trhy sčítají škody jen dočasné, odborníci předpokládají, že se akciové křivky vychýlené směrem dolů opět rychle vrátí k růstu. Citelnější mohou být dopady na ekonomiku, které se neprojeví hned.

Nervozita firem a investorů je znát i v bleskovém pohybu na burzách. Na evropských trzích padají akcie aerolinek, cestovních kanceláří i hotelů. Druhý největší poskytovatel dovolených v Evropě Thomas Cook ztrácel sedm procent, hotelová síť Accor čtyři procenta, nízkonákladový Ryanair 2,8 procenta. Dalo by se pokračovat. Propadají se akcie leteckých společností Air France-KLM, British Airways a dalších.

Letečtí dopravci a experti mají obavy, že teroristické útoky poškodí jejich byznys před blížící se letní sezonou. „Bude to mít dominový efekt,“ uvedl pro Bloomberg Mark Martin, expert na letectví z Dubaje. „Je to to poslední, co teď potřebujeme,“ posteskl si.

V Bruselu útočil Islámský stát:

Otřesy na finančních trzích jsou globální, promítají se i v USA, kde o zisky přicházejí termínované kontrakty. Nicméně podle ekonoma Rabobank Emile Cardona, citovaného agenturou Reuters, se už trhy naučily s podobnými jevy žít.

Hlavní burzovní index FTSEuroFirst 300 ztrácel jedno procento, hůře na tom byly akcie firem z cestovního ruchu, sdružené v indexu Europe 600 Travel & Leisure, kde byly ztráty dvojnásobné. Na své hodnotě však vlivem událostí získalo zlato.

Posílení bezpečnosti může vyjít draho

Podle analytiků oslovených iDNES.cz jsou v podobných případech negativní dopady na finanční trhy jen krátkodobé, což se ukázalo i dnes. Dopoledne přišla velmi negativní reakce u akcií firem v cestovním ruchu, ale už po poledni byla situace mnohem klidnější.

„Dlouhodobější efekt na finanční trhy neočekávám, to by se mohlo stát jedině v případě, že by se četnost útoků výrazně zvýšila a investoři by začali pochybovat o tom, zda je situace v Evropě stále ještě pod kontrolou,“ uvedl Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Reakce trhů je mírná i ve srovnání s teroristickými útoky v USA 11. září 2001. Tehdy lokální akciový index ztrácel 5 procent, připomíná hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Teroristické útoky v Londýně v roce 2005 srazily hodnotu cenných papírů o 4 procenta.

Závažnější jsou však ekonomické dopady, které se mohou projevit v delším časovém horizontu. „Strach a nejistota jsou hlavními ekonomickými zbraněmi terorismu. Dlouhodobě ekonomiku ovlivní nová bezpečností opatření, která mohou negativně ovlivnit produktivitu, vyšší rizikové přirážky v pojistkách a cenách finančních produktů,“ předpokládá David Marek.