Dohodu EU s Tureckem o tom, že by měla být zrušena vízová povinnost pro Turky výměnou za to, že zastaví migranty, odmítli čeští poslanci. Na snímku turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: Reuters

Poslanci odmítli dohodu EU s Turky o zrušení víz i přerozdělování běženců

  • 1060
Čeští poslanci odmítli významnou část dohody Evropské unie s Tureckem, která má přispět k tomu, aby se migranti dostávali do Evropy z Turecka. Sněmovna na návrh Miroslavy Němcové z ODS odmítla zrušení vízové povinnosti pro Turky při cestách do Evropy. „Je to v rozporu s postojem vlády,“ komentoval výsledek zaskočený premiér Bohuslav Sobotka.

Přitom pro tuto část usnesení Sněmovny hlasovali kromě opozice i poslanci vládní KDU-ČSL a také někteří poslanci ČSSD a hnutí ANO. 86 ze 153 přítomných. (jak kdo z poslanců hlasoval, najdete zde)

Na čem se usnesli poslanci k migraci

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

- nadále důrazně odmítá zavedení povinného přerozdělovacího mechanismu běženců.

- odmítá dohodu předsedů vlád členských zemí Evropské unie, která se týká zrušení vízového režimu pro turecké občany nejpozději do konce června 2016.

- považuje ochranu vnějších hranic schengenského prostoru za prvořadý úkol vlád jednotlivých členských zemí Evropské unie.

- konstatuje, že státy, které nejsou schopny plnit své závazky a chránit vnější hranici schengenského prostoru, mají tento prostor opustit, neboť ohrožují bezpečnost občanů všech zemí Evropské unie.

Němcová získala podporu i pro návrh, že státy, které nejsou schopny chránit vnější schengenskou hranici, ohrožují bezpečnost všech občanů EU a mají opustit Schengen. To je fakticky téměř přímá výzva Řecku, přes nějž v minulých měsících do Evropy proudily davy migrantů, aniž je Řecko dokázalo zastavit.

Neuspěl Úsvit, který odmítal dohodu Evropské unie s Tureckem jako celek, označoval ji za „smlouvu s ďáblem“, která nás vede do pekla, a místo toho vyzýval vládu, aby připravila návrh na zákaz politického islámu. (více čtěte zde).

Před hlasováním o usneseních k migraci politici celý den emotivně hodnotili teroristické útoky takzvaného Islámského státu v Bruselu. „Jsme ve válce s teroristy,“ tuto větu v různých obměnách v průběhu celého dne používali politici vlády i opozice. Poslanci uctili minutou ticha oběti útoků a pak většina Sněmovny odmítla nejen přerozdělování uprchlíků mezi zeměmi EU, ale nečekaně i část dohody Evropské unie s Tureckem.

Větu o tom, že jsme ve válce s teroristy, použil jak šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák, tak lídr opoziční ODS Petr Fiala. A obdobně hovořil i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Nehrozí nám aktuální nebezpečí, řekl ministr vnitra

„Nemáme žádné informace o tom, že by České republice hrozilo aktuální nebezpečí,“ informoval poslance ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že byla zavedena bezpečnostní opatření, která odpovídají stupni číslo jedna. Armáda v počtu několika set mužů podle Chovance posílí policejní hlídky, což ještě v úterý večer potvrdila vláda.

„Nemohu potvrdit, jestli se mezi mrtvými nebo zraněnými nachází český občan,“ řekl před poslanci ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Vyzval české občany, ať odloží cesty do Bruselu, pokud je plánovali. Ti, kdo v Belgii jsou, by se měli vyhýbat veřejným prostranstvím.

„Atentáty jsou dalšími z řady útoků na naši civilizaci, na euroatlantické hodnoty, tedy i na nás. V odporu proti terorismu proto nesmíme polevit, a tento odporný čin musí být potrestán. Strach je přirozená lidská emoce. Je tedy logické mít z dalších útoků obavy. Strachem se ale nesmíme nechat ovlivnit, protože v tom okamžiku teroristé vyhráli,“ uvedla v prohlášení TOP 09.

„Evropa je ve válce s radikálním islámem. To, co se děje v Bruselu, nám to znovu připomíná,“ řekl předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Jsem v šoku, je to tragédie. Teroristi útočí v srdci Evropské unie, které se k přistěhovalcům chová nejpřátelštěji. Pozůstalým upřímnou soustrast,“ uvedl na Twitteru předseda hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš.

Minuta ticha za oběti, poslanci odmítli přerozdělování migrantů

V úvodu úterního jednání Sněmovny poslanci uctili minutou ticha oběti teroristického útoku v Bruselu. „Evropa čelí pokusu o okupaci ze strany radikálního islámu,“ řekl pak při diskusi o schvalování programu poslanec Jaroslav Holík z hnutí Svoboda a přímá demokracie, zvolený za Úsvit.

Na návrh ČSSD, ANO a KDU-ČSL a TOP 09 Sněmovna „důrazně odmítá zavedení povinného přerozdělovacího mechanismu běženců“, považuje za zásadní, aby byla zajištěna především kontrola vnější hranice schengenského prostoru a aby společná pohraniční a pobřežní stráž byla zřízena v takové kapacitě, která tento cíl bude schopna zajišťovat.

Kvůli teroru v Bruselu svolal premiér Bohuslav Sobotka na úterý večer mimořádné jednání vlády. „Požádám ji, aby potvrdila 1. stupeň ohrožení a posílila policejní hlídky o vojáky,“ napsal premiér na Twitteru (o zvýšení stupně ohrožení čtěte zde). A vláda to pak také skutečně učinila.

22.března 2016 v 13:32, příspěvek archivován: 22.března 2016 v 13:34

Dnes v 8 večer se mimořádně sejde vláda. Požádám ji, aby potvrdila 1. stupeň ohrožení a posílila policejní hlídky o vojáky.

„Jsem přesvědčen, že po těchto útocích už pochopí odpovědné orgány Evropské unie i jednotlivých členských států, že nejde o nic jiného než další vyvolání chaosu a atmosféry strachu na našem kontinentu a že je nutné razantní opatření jak v místech válečných konfliktů, zejména na Středním východě a severní Africe, tak stabilizace tamní situace za pomoci Rady bezpečnosti OSN a změna azylové politiky, nikoli kapitulační jednání Evropské unie vůči Turecku,“ uvedl ve svém prohlášení lídr komunistů Vojtěch Filip.

A pak už následovala několikahodinová debata poslanců o migrační krizi, jejímž částečně překvapivým výsledkem bylo, že čeští poslanci odmítli zásadní část dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o tom, že má být zrušena vízová povinnost pro Turky při cestách do Evropské unie.

Turci se s EU dohodli, že budou přebírat všechny nelegální migranty, kteří se z jeho území pokusí dostat do Evropy, ale Evropa za každého navráceného nelegálního migranta přijme jednoho Syřana prchajícího před válkou z území Turecka. To má podle lídrů zemí EU pomoci k tomu, že pro uprchlíky ztratí význam snažit se dostat do Evropy za pomoci pašeráků v člunech z Turecka přes řecké ostrovy a dále na evropskou pevninu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video