Velká razie kvůli zakázkám: policie zasahovala na ministerstvu i v SŽDC

  • 58
Protikorupční policie od rána zasahovala v sídlech Správy železniční dopravní cesty, tří soukromých firem i na ministerstvu dopravy, kde zabavila počítač. Kvůli podvodům v soutěžích, v nichž se loni točily rekordní peníze, obvinila šest lidí a tři firmy.

Razii na SŽDC potvrdili mluvčí správy železnic Jakub Ptačinský i mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Policie ráno dorazila do dvou sídel SŽDC - v pražské Dlážděné ulici i v pobočce Stavební správa západ v Sokolovské ulici.

Podle informací iDNES.cz nebyl do budovy v Dlážděné ulici nikdo z několika set zaměstnanců vpuštěný. Před budovou byl v 9:30 podle redakčního fotografa policejní anton a ve vrátnici tři policisté. „Policie tu stále je, nikoho od nás ale neobvinila. Plně spolupracujeme a dodáváme veškerá data,“ řekl v úterý odpoledne iDNES.cz Ptačinský.

Protikorupční policie informace podávat nechtěla, její mluvčí Ibehej odkázal na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Podle státního zástupce Ondřej Trčky protikorupční policie zahájila trestní stíhání šesti lidí a tří firem kvůli podvodům v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek. Stíhání se týká několika trestných činů: pletichy při zadávání veřejných zakázek, zločinu zjednání výhody v soutěži a poškození finančních zájmů Evropské unie.

„Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v průběhu roku 2015 spácháním celkem dvou skutků, které souvisí se zadávacím řízení ohledně veřejných zakázek zadavatele Správa železniční dopravní cesty, státní organizace,“ uvedl v tiskové zprávě Trčka.

Podle serveru Aktuálně.cz police zadržela exnáměstka Českých drah a současného šéfa Výzkumného ústavu železničního Antonína Blažka. Ten od dopoledne nezvedá telefon, na dotazy nereaguje.

Policie zabavila na ministerstvu počítač řediteli odboru strategie

Podle informací iDNES.cz policisté zasahovali i v soukromých firmách, které staví železnici. Podle jednoho ze zdrojů, který si nepřál zveřejnit své jméno, se zásah mimo jiné týkal zakázky na projekt modernizace trati z Trutnova do Chlumce nad Cidlinou. Tu vyhrálo loni na podzim sdružení Sudop a Metroprojekt za necelých 35 milionů korun. Levnější bylo sdružení firem Valbek a Prodex, které bylo ale vyloučeno.

Jeden ze zdrojů redakci prozradil, že policie zasahovala i na ministerstvu dopravy, kde zabavila počítač řediteli odboru strategie Luďku Sosnovi. Ministerstvo dopravy se k zásahu vyjadřovat nechce, odkazuje na policejní vyšetřování.

Jednou z firem, kde policie v Praze zasahovala, byla projektantská společnost Sudop. Ta je bezkonkurenčně největším dodavatelem projektů pro českou železnici, který ročně získává od SŽDC zakázky za stovky milionů korun. Společnost se také angažovala v projektu modernizace Masarykova nádraží, svůj podíl nakonec prodala skupině Penta. Sosna přestoupil do státních služeb právě ze společnosti Sudop.

Sudop policejní razii zpětně potvrdila. „V jejím sídle proběhly úkony trestního řízení, při nichž poskytla policii veškerou požadovanou součinnost. S ohledem na probíhající fázi trestního řízení nebudou poskytovány žádné bližší informace. Společnost si není vědoma toho, že by se dopustila jakéhokoliv protiprávního jednání,“ uvedl Tomáš Slavíček. Policie zasahovala i v Metroprojektu, který patří rovněž Sudopu.

Server Neovlivni.cz uvedl, že policie se objevila i u jedné z největších stavebních firem na železnici, společnosti Strabag Rail, kterou jako Viamont DSP zakládal exministr dopravy Aleš Řebíček. Policisté materiály zajišťovali i v liberecké projektantské firmě Valbek či v sídle Asociace českého železničního průmyslu ACRI.

Na železniční stavby byly loni rekordní peníze

V kontextu minulých let byl rok 2015 na železnici netypický. Zakázek bylo tolik, že stavaři se do některých soutěží ani nehlásili a SŽDC musela dokonce několik tendrů zrušit kvůli nedostatku zájemců.

Důvodem bylo dočerpávání evropských dotací, díky kterému se na železniční stavby uvolnilo rekordní množství peněz. Situace vedla k tomu, že se zakázky soutěžily za vyšší ceny, respektive prakticky stejné, jako odhadovala SŽDC.

SŽDC je státní organizace, která se stará mimo jiné o koleje, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železnici. Působí také jako investor do výstavby tratí.

,