Sebevražedný útok na letišti v Bruselu má 10 obětí, dalších 20 zemřelo v metru

  • 4139
Brusel ochromila série teroristických útoků. Nejprve otřásly dvě exploze odletovou halou letiště Zaventem. Další výbuch nastal ve stanici metra Maelbeek nedaleko sídel evropských institucí. Podle posledních informací zemřelo nejméně 10 lidí na letišti a 20 dalších v metru. V Belgii platí nejvyšší stupeň teroristické hrozby.

Podle svědků explodovaly okolo osmé hodiny ranní dvě nálože u přepážek leteckých společností American Airlines a Brussels Airlines. Svědci tvrdí, že se před výbuchem ozvaly arabské výkřiky a střelba. Vyšetřovatelé potvrdili, že na letišti se odpálil nejméně jeden sebevražedný atentátník.

Fotogalerie

Evakuace bruselského letiště po teroristickém útoku. (22. 3. 2016)
Evakuace bruselského letiště po teroristickém útoku. (22. 3. 2016)
Zraněným mužem na bruselském letišti je belgický basketbalista Sebastien Bellin.
Zranění po výbuchu na bruselském letišti. (22. března 2016)

„Měl jsem zrovna přestávku, když jsem zaslechl a ucítil velký výbuch. Máme odtud výhled na odletovou halu viděli jsme, jak se valí oblak dýmu. Okna jsou úplně roztříštěná, lidé v šoku utíkali,“ líčil britské BBC zaměstnanec letištní služby Niels Caignau.

Krátce před půl desátou dopoledne další výbuch otřásl stanicí metra Maelbeek nedaleko sídla Evropské komise a budovy, ve které během summitů jednají premiéři a hlavy členských států Evropské unie. V okamžiku výbuchu do stanice právě přijížděl vlak.

Okolo počtu obětí v metru nejprve panovaly zmatky. Veřejnoprávní televize VRT před půl druhou uvedla, že 14 lidí zemřelo na letišti a 20 v metru. Podle belgické ministryně zdravotnictví bylo na letišti zraněno 81 lidí. V metru bylo zraněných 106, některé vezli záchranáři do nemocnice v kritickém stavu.

Policie podle belgických médií na letišti našla tři nevybuchlé sebevražedné pásy a útočnou pušku. Neodpálené nálože se našly i v metru, policejní pyrotechnici je kontrolovaně odpálili.

Útoky přišly čtyři dny poté, co policie v Bruselu zadržela Salaha Abdeslama podezřelého z účasti na listopadovém teroru v Paříži. Belgický ministr vnitra Jan Jambon v pondělí varoval, že zatčení Abdeslama může vyvolat odvetný útok jiné teroristické buňky, a proto jsou belgické bezpečnostní složky v pohotovosti (více se dočtete zde).

Recepce hotelu Thon naproti stanici metra, kde v době útoku snídali i čeští studenti žurnalistiky, posloužila záchranářům jako provizorní nemocnice. „Okolí hotelu je uzavřené, stojí tu opancéřované policejní auto a všude jsou těžkooděnci se samopaly,“ vylíčil z místa spolupracovník MF DNES (jak útoky prožívali Češi v Bruselu čtete zde).

Úřady okamžitě uzavřely celou síť podzemní dráhy. Cestující z některých souprav museli vystoupit přímo v tunelu a do nejbližší stanice dojít po kolejích pěšky. Kolem desáté hodiny dopoledne se zastavila veškerá hromadná doprava v Bruselu, uzavřena byla i železniční nádraží.

Lidé museli pěšky i z letiště. Někteří cestující situaci zpočátku považovali za pouhé cvičení bezpečnostních složek. Část pasažérů z terminálů po explozích utekla přímo na letištní plochu. Bruselské letiště zůstane uzavřené nejméně do středečního rána, první cestující by mělo podle plánů začít odbavovat v 6:00.

České letadlo muselo po přistání čekat, cestující jsou v pořádku

Na letišti Zaventem krátce před útokem přistálo letadlo Českých aerolinií, které přivezlo cestující z Prahy. Nikomu z jeho pasažérů se nic nestalo, stroj byl stále na letištní ploše a nikdo z něj nevystoupil.

Cestující zhruba do 10:45 seděli na svých místech. Bezpečnostní složky jim poté povolily projít letištním terminálem, po důkladné kontrole pasažéři mohli zamířit do města. Všechny další úterní lety mezi Prahou a Bruselem České aerolinie zrušily.

„O cestujících z Bruselu do Prahy nemáme přehled, protože nejdříve probíhala evakuace letiště. Do poslední chvíle jsme čekali na další vývoj a na další události. Ale před chvílí jsme zrušili ranní zpáteční let z Bruselu do Prahy, nyní jsou cestující obvoláváni,“ sdělil iDNES.cz mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Nechoďte do práce, vyzvala EU úředníky. Školy jsou zavřené

Evropská komise vyzvala všechny své zaměstnance, aby nechodili do práce. Pokud už byli v kancelářích, měli tam do odvolání zůstat. Podobně apelovalo na všechny obyvatele Bruselu i belgické krizové centrum.

Školy, kulturní zařízení i mnohé obchody v Bruselu byly uzavřeny. Policie evakuovala sídla klíčových státních institucí, například justiční i královský palác. Žáci, kteří byli v době výbuchů ve třídách, museli do odvolání zůstat uvnitř pod dozorem učitelů.

Letiště v dalších belgických městech Antverpy, Oostende-Brugge a Kortrijk-Wevelgem vyhlásila po explozích čtvrtý pohotovostní stupeň.

Bruselské mezinárodní letiště leží zhruba 11 kilometrů severovýchodně od belgické metropole v obci Zaventem. V roce 2015 obsloužilo 23 milionů pasažérů, do Bruselu přes něj míří z celé Evropy míří také úředníci Evropské unie a politické špičky členských států.

Mezinárodní letiště (červená značka) leží zhruba 11 kilometrů od centra Bruselu. Další výbuch nastal ve stanici metra Maelbeek (modrá značka).

Mezinárodní letiště (červená značka) leží zhruba 11 kilometrů od centra Bruselu. Další výbuch nastal ve stanici metra Maelbeek (modrá značka).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video