Test systémů bezkíčkového odemykání aut | foto: ADAC

Bezklíčkové odemykání aut nahrává zlodějům. Potíže budou s pojišťovnou

  • 56
Systémy bezklíčkového odemykání „keyless“ se šíří nabídkami automobilek. Podle švýcarského autoklubu TCS jsou ale nebezpečné z hlediska ochrany vozu.

Vozy vybavené touto komfortní funkcí jsou mnohem jednodušší na vykradení než ty s klasickým provedením ovládaným klíčem, na kterém musí řidič mačkat příslušné tlačítko. Švýcarský autoklub TCS otestoval „keyless“ odemykání u 24 nových aut.

Bezklíčkové odemykání je stále rozšířenější, výrobci ho nabízejí za několikatisícový příplatek často i pro malá auta.

Systém obvykle funguje tak, že auto samo najde klíč, který má řidič v kapse, a při uchopení kliky automaticky odjistí zámky. Auto je možné otevřít bez toho, aby bylo třeba mačkat ovladač na klíči. Tento systém je často spojený s další funkcí, která umožňuje bezklíčkové startování. Šoférovi stále stačí mít klíč v kapse a auto oživí stiskem tlačítka na přístrojové desce.

Klíčky do lednice

Nový způsob, jak zabránit krádeži auta. Strčte klíčky do lednice

Šperháky a další nádobíčko ničící auto je minulostí. Zloději dnes používají elektronická „udělátka“. Čtěte zde

Test, na kterém se s TCS podílel také německý autoklub ADAC, odhalil, že překonání bezklíčkového zamykání je pro zloděje hračka. S pomocí speciálního podomácku vyrobeného přístroje otevřou auto bez poškození za pár sekund. Autokluby použily pro test zařízení, k jehož obsluze jsou potřeba dva chmatáci. První se musí se speciálním zesilovačem přiblížit na dosah klíče od vozu. Stačí, aby ho měl třeba v kapse kabátu přehozeném přes židli v restauraci. Nebo v kabelce pověšené na nákupním vozíku. Druhý se s přijímačem pak přiblížil k autu a jednoduše ho otevřel. „Tímto způsobem se prodlouží o víc sto metrů dosah signálu pro otevření a nastartování vozu,“ uvádí TCS.

Otevřít a nastartovat jdou všechny

Autokluby otestovaly bezklíčkové systémy 24 vozidel uvedených do provozu od března 2012 do prosince 2015. U všech se podařilo s pomocí speciálního přístroje auto otevřít a nastartovat.

Byly to: Audi A3, A4, A6, BMW řady 7, Citroën DS4, Ford Galaxy a Ecosport, Honda HR-V, Hyundai Santa-Fe, Kia Optima, Lexus RX450h, Range ROver Evoque, Renault Traffic, Mazda MX-5, Mini Clubman, Mitsubishi Outlander, Nissan Qashqai a Leaf, Opel Ampera, Ssangyong Tivoli, Subaru Levorg, Toyota RAV4, Volkswagen Golf a Touran.

Systémy bezklíčkového startování fungují tak, že nechají motor nastartovaný, i když klíček opustí vůz. S vozidlem je pak možno jezdit, dokud mu nedojde palivo nebo dokud řidič motor sám nevypne.

TCS zmiňuje také následné komplikace při jednání s pojišťovnou. Pokud se totiž policii podaří ukradený vůz dohledat, pravděpodobně neodhalí poškození vozu. Stejné to bude i při vykradení. Je pravděpodobné, že pojišťovna bude dělat problémy s náhradou škody. „Chybí takzvané ́překonání překážky ́, takže pojišťovny takovou věc odmítnou řešit,“ uvádí pro iDNES.cz odborník na pojištění, který nechce být jmenován. Pomoci může v takovém případě třeba záznam z kamerového systému nebo svědecká výpověď.

Švýcarský autoklub vyzývá výrobce aut k posílení bezpečnosti bezklíčkových systémů odemykání. Připomíná také, že tato funkce se dá u většiny modelů aut vypnout.

28. března 2013