Kop do rozkroku útočník nejspíš čeká a snadno mu unikne tak, že uhne svými boky do strany. | foto: Playtvák

Kop do rozkroku ženu v nouzi nezachrání. Agresor ho čeká

  • 25
Spousta žen věří, že agresora stačí nakopat do rozkroku. „Jenomže útočník viděl ty samé filmy a tuhle reakci očekává,“ seznamuje ženy s nejrozšířenějším mýtem v ženské sebeobraně Petr Moučka, šéfinstruktor Sorudo systému.

Další problém je podle odborníků stabilita. „Když útočník ženu drží za krk a ona zvedne nohu, ztrácí tím pádem stabilitu a agresor jí snáze smýkne k zemi,“ tvrdí Moučka.

Kop do rozkroku může znemožnit i vzdálenost. Pokud muž svou oběť svírá v těsném sevření, je vůbec problém koleno skrčit, natož se mu strefit mezi nohy.

Kdy a jak kopnout do rozkroku

Pokud chcete při sebeobraně opravdu použít koleno, pak je to o správném načasování a taktice, radí Moučka. Když oběť útočníkovi chytí ruce, převezme kontrolu, agresora v ten moment může nakopnout a pravděpodobně se strefí. Následně jej odstrčí, může ho poškrábat v obličeji a zmizet.

Jak napadení předejít?

"Ten zelený dům, nebo ten žlutý?" Když máte pocit, že vás někdo sleduje, můžete si to ověřit během falešného telefonátu.

Když ženu násilník škrtí, měla by opět převzít kontrolu tím, že ho chytne za ruce. Pak udělá rychlý pohyb vzad, odstrčí mu ruce a opět mizí za něj.

Chce-li se žena pomocí kopu dostat z pevného těsného držení, musí dostat svou ruku na útočníkův rozkrok a zmáčknout mu genitálie. Jakmile uvolní sevření, zvedne loket, dostane se za násilníka a mizí pryč.

Za nepříliš účinnou sebeobranu považuje kopání do rozkroku i Pavel Houdek, lektor moderní sebeobrany. „Moc to nefunguje. Útočník má v tu chvíli zvýšenou hladinu adrenalinu, navíc může být pod vlivem alkoholu či drog. V tu chvíli vůbec nemusí cítit bolet,“ vysvětluje Houdek. Podle něj navíc nevzniká funkční poškození, mnohem lepší je podle něj zaútočit třeba na oči, protože jde o citlivé místo a útočníkovi žena aspoň ztíží vidění.

21. března 2016