Na bohoslužbě dali lidé ze Smilovic uprchlíkům najevo, že jsou vítáni. (únor 2016) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dalších jednadvacet křesťanských uprchlíků dorazilo do Česka

  • 241
Čtvrtá skupina křesťanských uprchlíků, kteří utíkají z Iráku před teroristickou organizací Islámský stát, dorazila do České republiky. Letadlo s 21 lidmi přistálo na pražském ruzyňském letišti v neděli krátce před půl třetí odpoledne. Původně mělo přiletět 23 lidí, dva se na poslední chvíli rozhodli zůstat v Iráku.

„Ta skupina má poměrně pestré složení, jsou v ní vysokoškoláci, dva muži, kteří mají vystudované stavební vysoké školy, je tam lékař, žena která má vysokou technickou školu,“ sdělil na letišti Martin Frýdl z Nadačního fondu Generace 21, který projekt organizuje. „Je tam také muž, který se živil jako dělník na stavbě a jako závozník,“ dodal.

Kolik jich bude?

Do Česka má přesídlit celkem 37 křesťanských rodin, tedy 153 lidí. S příletem této skupiny bude v republice 89 z nich.

Podle původního plánu mělo z iráckého Irbílu přiletět 23 lidí. Frýdl vysvětlil, že dva se krátce před odletem rozhodli zůstat v Iráku. „Jde o otce - vdovce a jeho dceru,“ řekl. „Celkem přiletí devět dětí, šest mužů a šest žen,“ řekl Frýdl. Celkem dorazilo devět dětí, šest žen a šest mužů. Nemladšímu chlapci je šest let, nejstarší ženě 64.

V letištní hale uvítali uprchlíky zástupci nadačního fondu a předali jim drobné dárky. Chlapci dostali fotbalové míče, se kterými si hned začali hrát. Pro ženy a dívky byly připravené květiny. Všichni dostali také balíčky s čokoládou nebo čokoládové figurky velikonočních beránků.

Skupina se po příletu rozdělila. Šest lidí odjede do Smilovic u Třince, kde už nyní bydlí předchozí skupina 14 iráckých uprchlíků (více čtěte zde). Dalších 15 lidí najde dočasný domov v hotelu v pražském Braníku.

Irák už není místo k životu, probíhá tam něco jako genocida

V Praze zůstane například IT technik, který přiletěl se svou ženou a dvěma dcerami. O České republice ví třeba to, že dřív byla součástí Československa. Nového prostředí se prý nebojí, Česko teď vnímá jako domov a chce tu zůstat. Život v Iráku je podle něj pro křesťany neúnosný. „V Iráku není nic kromě války a únosů. Pro křesťany už to není místo k životu, probíhá tam něco jako genocida,“ řekl novinářům.

Nově příchozí uprchlíky čeká podle Frýdla totéž co jejich předchůdce, kteří přiletěli do Česka v lednu a únoru. V rámci integračního procesu se budou seznamovat s českou kulturou, společností a jazykem. Zhruba po dvou měsících se rodiny přestěhují do klasických bytů. Uprchlíci by měli v Česku získat azyl a s pomocí nadace hledat práci.

V Praze bude se začleněním uprchlíků pomáhat spořilovská farnost sv. Anežky. Přímo na letiště dorazil uprchlíky přivítat její představitel Jiří Matej. „Naše farnost se již od září minulého roku aktivizovala a našlo se mnoho dobrovolníků, kteří se chtějí zapojit v pomoci křesťanským uprchlíkům,“ řekl novinářům.

Dobrovolníci podle něj budou docházet přímo za rodinami jak do hotelu, tak do bytů, které už má farnost vytipované. „Po příchodu do bytů, které už máme vyhlédnuté za nimi budou docházet, budou se s nimi bavit, pokud možno už v češtině, budou je brát na nákupy, seznamovat je s životem u nás na pražském sídlišti,“ uvedl. Pro některé z Iráčanů už se podařilo zajistit první nabídky práce.

Už absolvovali bezpečnostní prověrky i zdravotní prohlídky

Kromě Smilovic a Prahy zůstávají uprchlíci také v Brně a v Okrouhlíku u Jihlavy. Většinou mají přiznaný mezinárodní status uprchlíka. Projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje nadační fond s pomocí svých partnerů a podporovatelů.

Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, už před odletem do ČR prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. Absolvovali i zdravotní prohlídky.

My tady migranty nechceme, skandovali lidé z pobeskydské vesnice:

15. února 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue