V této zemi mě nezaskočí už nic, uvedla šéfka ERÚ v on-line rozhovoru

  • 58
Za rozsudkem v kauze solárních elektráren je politické zadání, míní šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Soud jí - zatím nepravomocně - poslal do vězení na 8,5 roku. „Nejen dle mého názoru, ale i názoru médií a mých právníků se jedná o politicko-lobbistický tlak,“ odpověděla Vitásková na dotaz čtenáře iDNES.cz.

„Moji advokáti mě ujišťovali, že již v prvoinstančním rozhodnutí musím být zproštěna. Byla jsem potěšena, když takové stanovisko sdělila i odbornice a senátorka, bývalá ústavní soudkyně Eliška Wágnerová v pořadu Reportéři. Mě už v této zemi nezaskočí nic,“ uvedla Vitásková.

Odpovědi Aleny Vitáskové čtěte zde

Vitásková, která do čela úřadu nastoupila v srpnu 2011, stanula před soudem kvůli kauze licencí pro dvě solární elektrárny v Chomutově, které patří synům průmyslového magnáta Zdeňka Zemka. Brněnský soud ji na konci února poslal na osm a půl roku do vězení. Proti verdiktu se odvolala.

Že by měla kvůli tlakům, které na ní směřují z různých stran, v čele úřadu skončit, však neplánuje. „Tak tu radost jim neudělám,“ odpověděla na jeden z dotazů v on-line rozhovoru.

Reakce šéfa ÚOHS Rafaje

Předseda ÚOHS Petr Rafaj se ohradil proti jedné z odpovědí Aleny Vitáskové. Zveřejňujeme jeho reakci:

Předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovou jsem byl nařčen, že jsem, cituji „odsouhlasil údajně v rozporu s privatizační smlouvou prodej bytů OKD finančním fondům“. Paní předsedkyně se dále podivuje, že za tento krok nejsem stíhán za zneužití pravomoci úřední osoby. Je zcela nepochopitelné, že paní Vitásková sáhla k danému příměru, když byla dotazována na vysvětlení jmenování Renáty Vesecké na pozici v ERÚ. Oba případy totiž nevykazují žádnou podobnost.

Zaprvé, o povolení spojení soutěžitelů Fondy Bydleni 2 S.a r.l. se společnostmi RPG Byty, s.r.o. a RPG Služby, s.r.o., jsem nerozhodoval já, jak se mylně domnívá paní Vitásková, ale Úřad v prvním stupni reprezentovaný místopředsedou pro hospodářskou soutěže.

Zadruhé, rozhodnutí Úřadu se nijak netýkalo privatizační smlouvy. Úřad podle zákona o ochraně hospodářské soutěže posuzoval výhradně transakci mezi dvěma soukromými subjekty, tedy mezi skupinou RPG a společností Fondy Bydleni 2 S.a r.l., a to z pohledu potenciálních dopadů na hospodářskou soutěž. Nadto námitky, které se týkaly údajného rozporu transakce se záměrem ČR při privatizaci majetkové účasti státu v OKD, Úřad v rozhodnutí podrobně vypořádal.

Jakékoliv styčné body či podobnost mezi případy Vesecká a RPG Byty scházejí a je nelogické stavět je vedle sebe. Je nezpochybnitelné, že ÚOHS rozhodl zcela v souladu se zákonem o ochraně hospodářské soutěže.

Vitásková je nicméně aktérkou ještě další trestní kauzy, a to kvůli problematickému jmenování Renáty Vesecké místopředsedkyní ERÚ. Loni v létě policie Vitáskovou kvůli angažmá někdejší nejvyšší státní zástupkyně obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Vitásková pochybení odmítá.

Nešťastné tarify

Velkou část veřejnosti si ale Vitásková proti sobě poštvala zveřejněným nové tarifní struktury, která by zdražila distribuci elektřiny pro chalupáře a domácnosti s malou spotřebou.

„Tarify byly zpracovány v souladu s dokumenty, které schválila vláda. ERÚ je povinen tyto dokumenty respektovat. Odmítla jsem v listopadu 2015 tyto tarify podepsat, aniž by prošly veřejným konzultačním procesem, tj. diskuzí se spotřebiteli na nízkém napětí. Po dvouměsíční diskuzi jsem rozhodla, že tento matematický model nebude na nízkém napětí implementován a bude přepracován,“ vysvětlila Vitásková.

Jak bude vypadat nová verze tarifů se teprve uvidí. Podle Vitáskové bude záležet na výsledcích konzultačního procesu. „Nová tarifní struktura nebyla schválená a již nyní jsem zadala zpracovat jiné kritérium než platbu na jistič. V žádném případě ERÚ neohrozí zranitelné zákazníky, mezi které patří i senioři a lidé žijící sami,“ říká Vitásková.

Vitásková také zopakovala, že jejím cílem je důsledněji kontrolovat náklady distribučních společností. Už nyní se díky kontrolám podařilo jejich náklady snížit zhruba o 800 milionů korun.

„Konečný záměr našeho úřadu je auditovat náklady regulovaných subjektů v souladu s transparentností uvádět každoročně na webu tak, aby si každý spotřebitel mohl zkontrolovat, které náklady regulátor uznal do ceny pro konečného spotřebitele. K tomu bude potřeba i změna legislativy, ERÚ to plánuje od páté regulační periody, tj. od roku 2019,“ říká Vitásková.

Navíc lidem slíbila přehlednější fakturu za elektřinu. „V těchto dnech byla schválená vyhláška o vyúčtování energií, o kterou se úřad zasadil. Ve vyúčtování bude část, kde bude ve zjednodušené podobě uvedeno vyúčtování srozumitelné pro každého spotřebitele. Ostatní parametry, které jsou ve fakturách uvedeny, jsou vyžadovány různými zákony a předpisy, na které regulátor nemá vliv,“ odpověděla Vitásková.

Obnovitelné zdroje byly zneužity k tunelování státního rozpočtu, míní Vitásková:

3. dubna 2013