Let z Dubaje čelil silnému větru. Proč nezavřeli letiště? diví se svědek

  • 349
Boeing společnosti FlyDubai, který se v sobotu časně ráno zřítil v Rostově na Donu na jihu Ruska, čelil při přistání silným poryvům větru. Vyplývá to z informací svědků, vyšetřovatelů i guvernéra oblasti. Druhý pokus o přistání se stal letu s 62 lidmi na palubě osudným. „Říkala jsem si, proč při takovém počasí není letiště zavřené?“ popsala špatné podmínky jedna ze svědkyň události. Vítr prý cloumal i s osobními auty.

Podle webu The Aviation Herald dosahoval vítr při přistání rychlosti 50 kilometrů za hodinu a v nárazech ještě o dvacet víc. „Seděli jsme s partnerem v autě, viděla jsem, jak letadlo přistává. V takovém větru to házelo i s autem ze strany na stranu. Říkala jsem si, proč při takovém počasí není letiště zavřené?“ cituje jednu ze svědkyní tragédie agentura Ria Novosti.

Podle guvernéra rostovské oblasti Vasilije Golubeva může za havárii právě silný vítr. „Vypadá to, že důvodem byly silné nárazy větru, které dosahovaly síly hurikánu,“ cituje Golubeva web The Guardian. Z videozáznamu je patrné, že stroj do země narazí ve vysoké rychlosti. Podle Golubeva se zřítil asi 50 až 100 metrů nalevo od přistávací dráhy (více o samotné nehodě čtěte zde).

Podle vyšetřovatelů je počasí jedním z možných důvodů katastrofy, druhým je chyba pilota. Stroj přitom pilotoval 37letý Aristos Socratous z Kypru, který už měl za sebou více než 5 700 letových hodin. Špatné povětrnostní podmínky s kontrolní věží podle záznamu řešil. Před druhým pokusem letoun dlouho nad letištěm kroužil, aby spotřeboval palivo. Až poté piloti přistoupili k druhému přiblížení.

Podle zprávy stanice Rossija24 chtěl pilot přerušit i osudný druhý přistávací manévr. „V okamžiku, kdy chtěl zahájit další oblet, se něco stalo a stroj se zřítil,“ řekl zpravodaj s odvoláním na vyšetřovatele. Ke stejnému závěru dospěli i experti na webu flightradar24, který pracuje se satelitními daty. Boeing už prý znovu začal stoupat, když najednou spadl z oblohy jako kámen. Letoun po dopadu okamžitě vzplál a trosky byly rozmetány na ploše o velikosti několika kilometrů.

Na vině může být fenomén zvaný střih větru, při kterém se rychle změní síla i směr vzdušných vírů (celá definice fenoménu od správy letectví zde). „V případě, že křídlo narazí do země, znamená to přinejmenším ztrátu stability, která může být výsledkem střihu větru,“ popsal webu The New York Times možné důvody pádu letounu expert na leteckou bezpečnost John J. Goglia. „Střih větru může přijít v kterékoliv fázi letu, ale je nejnebezpečnější během vzlétání a přistávání, kdy letí letadlo nízko a pomalu,“ dodal.

Nebe se zbarvilo do ruda, popsali místní

Boeing 737-800 dubajských nízkonákladových aerolinií FlyDubai se zřítil ve 3:43 místního času (asi 1:43 SEČ) na letišti ležícím ve východní části města. Požár, který po dopadu propukl, byl vidět i v obytných čtvrtích milionového města. „Celý můj dům se třásl. Podívala jsem se do dvora a obloha byla rudá - byl to odstín rudé, jakou jsem nikdy předtím neviděla,“ popsala další svědkyně jménem Jana agentuře AFP.

Feolivis Sajád, který žije nedaleko letiště v Rostově, zpravodajskému webu RT řekl, že ho nejprve vzbudila hlasitá rána. „Slyšel jsem v noci hlasité zvuky. Probudil jsem se a viděl silný rudooranžový záblesk,“ popsal havárii Sajád.

Na místo poté dorazily desítky hasičů a policistů. „Asi 10 až 15 vozů přispěchalo na místo a operativně začali pracovat,“ dodal. Už od počátku však úřady tvrdily, že pád stroje zřejmě nikdo nepřežil. Na palubě bylo 55 lidí a sedm členů posádky, zvětšiny ruské či ukrajinské národnosti.

Expertům se nicméně krátce po tragédii podařilo během pátrání v troskách najít obě černé skřínky, které jsou údajně v dobrém stavu. Informace z nich by měly být známé v nejbližší době a pomohou objasnit skutečné příčiny nehody.

Podívejte se, jak nehodu zachytily průmyslové kamery u letiště:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue