V Lounech chtějí zachránit tři řopíky. V jednom by mohlo být muzeum

  • 0
Měly zadržet jednotky německé armády, nikdy se ale v boji v důsledku Mnichovské dohody podepsané v roce 1938 neosvědčily. Kdysi rozsáhlé opevnění na Lounsku dnes připomínají polorozbořené či zdevastované objekty. Lounská radnice to chce změnit a chystá se tři řopíky opravit.

„Chceme požádat ministerstvo obrany o převod tří bunkrů, které jsou na výstavišti, v areálu koupaliště a pod městskými hradbami nedaleko loutkového divadla. Bunkr na výstavišti by se mohl stát malým muzeum,“ plánuje starosta Radovan Šabata.

V době okupace Němci bunkry ničili odstřelením. Ty, které se nacházely v blízkosti zástavby či komunikací, byly zality cementovou směsí. To je případ i těchto tří objektů.

Jiří Piramovský ukazuje v jednom z lounských řopíků na unikátní původní nátěr.

Radnice oslovila nadšence z chomutovského muzea čs. opevnění z let 1936 až 1938 na Kočičáku, kteří by se měli rekonstrukce ujmout (o jejich činnosti jsme psali zde). Jeden z lounských řopíků je unikátní.

„Objekt má atypickou oboustranně přístupovou vstupní chodbičku, která měla chránit vstup před zasypáním v případě ostřelování svahu nad objektem. Částečně se tam dochovalo původní maskování bunkru,“ vyzdvihl zajímavost předseda muzea Jiří Piramovský.

V centru pozornosti řopík na výstavišti

Muzeum na Kočičáku

  • muzeum čs. opevnění z let 1936-1938 na vrchu Kočičák nad Chomutovem spravuje stejnojmenné občanské sdružení
  • svou činnost směřuje ke vzdělávání veřejnosti v oblasti národních dějin, zabývá se obdobím první republiky
  • pilířem muzea jsou objekty lehkého opevnění na Kočičáku a v okolí Chomutova
  • naučná stezka a odborný výklad průvodců muzea zahrnuje i téma zrodu Československé republiky

V první fázi je chtějí nadšenci opravit zvenčí, to znamená zrekonstruovat venkovní střílny, umístit háky na maskovací sítě, opravit omítku a natřít maskovací barvou.

Největší pozornost radnice i odborníci z muzea věnují řopíku, který se nachází v areálu výstaviště a je tak nejvíce „na očích“.

Zajímavě je řešený vstup do objektu. Protože se nachází na břehu řeky, museli stavitelé vyřešit ochranu proti povodni. „V týlové části u vstupu je zabetonovaná malá inundační neboli protizáplavová šachta, sahající zhruba do jedné třetiny vstupu,“ popisuje Piramovský.

Bunkry byly součástí druhé obranné linie

Po venkovní opravě chtějí nadšenci právě tento řopík vybourat a zpřístupnit veřejnosti. „Domníváme se, že je zabetonovaný do poloviny výšky objektu. I tak to budou tři týdny těžkých bouracích prací. Následovat bude vnitřní bednění stěn a vybavení originální výstrojí a výzbrojí,“ pokračuje Piramovský.

Tyto bunkry byly součástí druhé obranné linie. První objekt lounského úseku, který zahrnuje opevnění od obce Pátek k západnímu okraji Loun, a jenž čítal 74 objektů, byl vybetonovaný 29. června 1937. Poslední o pět měsíců později.

Opravy možná ještě letos

Převod řopíků do vlastnictví města musejí ještě schválit zastupitelé. Pokud záměr projde, lounská radnice se chce do jejich záchrany pustit ještě letos.

S opravou řopíku mají nadšenci z muzea v Chomutově více než dvacetiletou zkušenost. Spravují areál nad městem a ten je oblíbeným výletním cílem nejenom fanoušků historie.