Tomáš Satoranský (vpravo) z FC Barcelona nahání Sergia Rodrigueze, tahouna Realu Madrid. | foto: Profimedia.cz

Satoranský táhl Barcelonu za výhrou nad Realem, nasázel mu 17 bodů

• 3
Oba čeští reprezentanti působící v basketbalové Eurolize slaví vítězství. Tomáš Satoranský byl jedním z tahounů FC Barcelona v prestižním duelu s Realem Madrid. Za důležitou výhrou 72:65 v osmifinálové skupině F svůj tým vedl 17 body, třemi asistencemi a třemi doskoky. Fenerbahce Istanbul ve skupině E přehrálo městského rivala Darüssafaka Dogus 77:69 a Jan Veselý k tomu pomohl osmi body a šesti doskoky.

Barcelona se vítězstvím na svého věčného rivala z Madridu dotáhla v tabulce, navíc má po dvou výhrách ze vzájemných zápasů lepší bilanci.

Satoranský zářil na začátku utkání, když za osm minut zaznamenal 10 bodů a byl strůjcem vedení 25:4 po první čtvrtině. Náskok katalánského velkoklubu záhy vyšplhal až na 25 bodů, druhá a třetí čtvrtina však patřily hostům a zkraje té čtvrté se Real dostal dokonce do náskoku 58:52.

Sestřih ze zápasu FC Barcelona - Real Madrid

Český rozehrávač byl však připraven znovu svůj tým nastartovat, trojkou a následnou smečí stáhl na jednobodový rozdíl, aby v koncovce předal žezlo Stratosi Perperogluovi. Ten se nakonec stal s 20 body nejlepším střelcem utkání.

Na Satoranského tak zbyla „jen“ úloha nejužitečnějšího hráče s 20 body v kolonce validity.

Kataláncům zatím v postupové matematice vyhovuje také obrat Bambergu s Chimki Moskevská oblast na 84:79. Závěr zápasu řídil americký rozehrávač Brad Wannamaker, který se blýskl 25 body, sedmi doskoky a pěti asistencemi a vrátil německému celku naději na postup. Bamberg a Chimki nyní na Real s Barcelonou ztrácejí jeden bod.

Ve skupině E vládne Fenerbahce, platí to i po jeho domácím duelu s Darüssafakou Dogus Istanbul. Výhra 77:69 byla už desátou v jedenáctém utkání této fáze. Vedení v derby se dlouho přelévalo ze strany na stranu, Veselý byl vidět především ve druhé čtvrtině. V poslední části si Feherbahce úspěšně hlídalo náskok, finální nápor hostů pak odmítl Gigi Datome svými trefami.

Sestřih ze zápasu Fenerbahce - Darüssafaka Dogus

Nejbližší pronásledovatelé Fenerbahce z ruského Krasnodaru naopak zaváhali na palubovce Panathinaikosu Atény 79:84. Istanbulskému klubu tak stačí jedna další výhra, aby si zajistil první místo ve své osmifinálové skupině.

Euroliga basketbalistů

osmifinálová fáze - 11. kolo

Skupina E:
Fenerbahce Istanbul - Darüssafaka Istanbul 77:69 (za domácí Veselý 8 bodů, 6 doskoků)

Skupina F:
FC Barcelona - Real Madrid 72:65 (za domácí Satoranský 17 bodů, 3 doskoky a 3 asistence)
Bamberg - Chimki Moskva 84:79
CSKA Moskva - Laboral Vitória 90:78
Olympiakos Pireus - Žalgiris Kaunas 74:59

1. CSKA Moskva 11 8 3 1017:912 19
2. Laboral Vitória 11 7 4 877:827 18
3. Real Madrid 11 6 5 918:907 17
4. FC Barcelona 11 6 5 873:868 17
5. Chimki Moskva 11 5 6 920:918 16