VIDEO: Dvě stovky jírovců jdou k zemi, slavná olomoucká alej dočasně mizí

  • 3
Ve slavné olomoucké Rudolfově aleji už začalo velké kácení mladých jírovců. Pryč musí kvůli nákaze smrtelnou chorobou slizotokovou nekrózou, která decimuje tento druh stromů po celé Evropě a není proti ní lék, celkem 241 kaštanů.

Kácení začalo ve středu, včetně štěpkování a odvozu dřevní hmoty, frézování pařezů a nezbytného úklidu potrvá přibližně týden. Příznaky zákeřné nemoci totiž vykazuje už více než třetina aleje.

„Napadené stromy nelze vyléčit a představují trvalý zdroj infekce pro ostatní jírovce všech věkových kategorií,“ popsala ve znaleckém posudku olomoucký magistrát Ivana Šafránková z Mendelovy univerzity v Brně.

V budoucnu by navíc nemoci pravděpodobně podlehla i většina zbylých stromů. Slizotoková nekróza totiž v Evropě decimovat kaštany relativně nedávno a odborníci o ní proto teprve získávají klíčové informace.

V aleji začalo velké kácení

Způsob přenosu infekce, mechanismus šíření a schopnost přežívání bakterie v půdě a vodě tak zatím není dosud zcela objasněn, bakterie, která nemoc způsobuje, je ale podle expertů vysoce agresivní a do zdravých stromů proniká několika způsoby. Lze kromě jiného nalézt například i v dešťové vodě poblíž nemocných stromů.

V listopadu budou v aleji místo kaštanů vysázeny odolnější lípy, bude jich však jen zhruba polovina kvůli nutnosti větších mezer.

„Chceme desetimetrové odstupy, kdy by třicet let od výsadby měl proběhnout první řez. Necháme na našich potomcích, jak budou vzhled aleje řešit,“ řekl náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec.

Ze zákona o ochraně přírody má ovšem město povinnost za vykácené stromy do parku doplnit takzvanou náhradní výsadbu ve stejném množství, bude tak místo pro další stovku stromů najít jinde.

Rudolfova alej vznikla z popudu arcibiskupa Rudolfa Jana Habsburského v první polovině 19. století. V roce 1866 byla zničena při pruskorakouské válce. Olomouc ji vzápětí obnovila, vysadila tu kaštany a lípy. V roce 1919 byly seříznuty do podoby vysokých zelených stěn.

V novodobé historii radnice alej obnovila v letech 2009 až 2012. K zemi tehdy padlo ve dvou etapách 234 přestárlých a nemocných stromů, které nahradilo 225 mladých jírovců maďalů. S výsadbou zahradníkům pomohli i Olomoučané. Celkové náklady se i díky opravám chodníků a výměně mobiliáře vyšplhaly na 9,6 milionu korun.

,