Zaklíněná loď Albis, která patří české společnosti Evropská vodní doprava. | foto: iDNES.cz

Nehoda v Drážďanech vyjde na miliony, tuší majitel lodi. Věří pojistce

  • 9
Nehoda české lodi Albis, která se v pondělí večer zaklínila u Albertova mostu v Drážďanech a stále blokuje říční dopravu, přijde jejího majitele hodně draho. Společnost Evropská vodní doprava ale věří, že většinu nákladů pokryje pojistka.

Snahy o vyproštění naložené lodi pomocí remorkérů byly neúspěšné, a tak bylo nutné plavidlo odlehčit. První vysavač na vyčerpání nákladu se však ucpal. Od čtvrtečního rána je na místě silnější vysavač a na cestě plovoucí bagr.

„Vykládání je poměrně úspěšné, ale doufal jsem v trošku větší výkon. Alespoň něco se daří z lodi vykládat,“ prohlásil odpoledne Lukáš Hradský, spolumajitel společnosti Evropská vodní doprava, jíž loď patří.

Albis vezl 800 tun soli. Kolik jí chcete vyložit, aby se loď odlehčila a podařilo se ji od mostu vyprostit? A tušíte, kdy by vykládání soli mohlo být hotové?
Nejradši bychom vyložili všechno, nebo co nejvíc půjde. Na místo jsem poslal z Mělníka i plovoucí bagr se speciální technikou, který by měl do Drážďan dorazit zítra večer. Pak se proces vykládání významně zrychlí. Naším cílem je, abychom v sobotu nebo v neděli byli schopni loď od mostu vyprostit.

To je dvoudenní termín, přesněji to odhadnout nelze?
V tuto chvíli ne.

Dostal jste nabídku, že pro náklad soli můžete využít drážďanský Albertův přístav. Využijete ji, nebo budete náklad rovnou odvážet do Čech?
Hned, jak bude vyložené nějaké větší množství, začnou pro ni jezdit auta a budou sůl odvážet příjemci do Ústí nad Labem.

Co je to vlastně za sůl?
Z 99 procent je to jedlá sůl, mohla by se použít do slánky. Tam ale neskončí, je na elektrolýzu, zřejmě na chemickou výrobu PVC.

Loni v prosinci u nedalekého Mariánského mostu havarovala jiná loď z Čech. Jsou mosty v Drážďanech problematickým úsekem Labe, který zvládnou jen mistři?
Plavba v Drážďanech je v obou směrech jedním z nejobtížnějších úseků na Labi.

To široké Labe v Drážďanech? A co hodně skalnatý úsek v kaňonu v okolí Děčína?
To se těžko porovnává. Obecně je Labská vodní cesta v horních pasážích ve velmi špatném stavu. Přitom je to vodní trasa evropského významu, má evropské číslo... Beru to tak, že podle čísla by to měla být dopravní dálnice, ale je to jak neudržovaná polní cesta, na které musíte sledovat kdejaký výmol. V Drážďanech jsou mnohem lepší plavební podmínky, lepší hloubky. Kromě těch výmolů musíte navíc sledovat popadané klády, větve, mosty. A také, v obloucích u břehů stojí řada výletních lodí. Je to velmi problematický úsek.

Zmínil jste klády a větve ve vodě. Při nehodě zřejmě kapitánovi vysadily motory, takže s lodí nešlo manévrovat. Už víte, co se stalo?
Zatím není příčina došetřená, čekám na zprávu německé vodní policie.

Řekl jste, ze Drážďany jsou složitým úsekem. Je posádka Albisu zkušená?
Má všechna oprávnění, bez nich by patent k plavbě nezískala. Na lodi je velmi zkušený kapitán.

Je to první havárie lodi vaší společnosti v Drážďanech?
Ano, první. Ale jsme dopravní firma, máme lodě a ani nám se bohužel nehody nevyhýbají...

V prosinci pomohla k vyproštění české lodi umělá vlna ze Střekovských zdymadel, to ale bylo málo vody. Tentokrát by byla zbytečná?
Nabídli nám snížení hladiny a menší odtok vody z Vltavské kaskády i možnost zlepšení výšky vody. My teď ale potřebujeme stabilitu, aby loď přitisknutá na most, neměla žádné velké výkyvy. Jediná cesta je plavidlo vyložit, tím odlehčit, a pak ho vyprostit. O pár desítek kubíků menší průtok by sice mírně snížil síly, jež nyní na loď působí, ale nevýznamně.

Každé plavidlo v lodním registru musí mít pojištění pro případ škod. Myslíte, že vaše pojistka pokryje všechny náklady s vyproštěním i případné pokuty?
Věřím, že ano. Ale jaká škála různých plnění z toho nakonec vyplyne, to ještě netuším. Věřím, že drtivou většinu nákladů pojistka pokryje.

Můžete alespoň odhadnout, jaké náklady vám vzniknou? Pro představu: v desítkách tisíc či stovkách tisíc korun?
Myslím, že budou spíše v řádech milionů korun. Rád bych se spletl, ale vnitřně počítám s řečenou částkou. Před řadou let jsme měli nehodu u Hamburku a jen asistence hasičů, která je v Česku zdarma, se v Německu platí a byla strašně drahá. V tomhle případě už jen náklady na vyprošťování a manipulace se solí budou vysoké. Ale obávám se, že ty vedlejší náklady, jako je asistence všech složek okolo události, budou ještě mnohem dražší.