Michael Frolík (vpravo) a Jakub Nakládal se radují z gólu Calgary.

Michael Frolík (vpravo) a Jakub Nakládal se radují z gólu Calgary. | foto: AP

Gudas s Neuvirthem táhli Flyers, Frolík byl u tří gólů v síti Pavelce

• 55
Hokejisté Philadelphie se i bez zraněného Jakuba Voráčka sérií dobrých výsledků dostali na úkor Detroitu na poslední postupovou pozici Východu. Naposledy Flyers dobyli led Chicaga 3:2 díky vítězné brance Radko Gudase a výkonu brankáře Michala Neuvirtha. Velkou formu potvrdil i Michael Frolík, jenž na hattrick navázal pro změnu třemi body (1+2) a jeho Calgary zvítězilo 4:1 nad Winnipegem s Ondřejem Pavelcem v bráně.

I když nastoupili už podeváté v řadě bez velké ofenzivní opory Jakuba Voráčka, dokázali ve středu hokejisté Philadelphie z dané série vytěžit již sedmé vítězství. Cennější o to, že se zrodilo na ledě jednoho z lídrů Západní konference - obhájců Stanley Cupu z Chicaga - a hlavně tým posunulo na úkor Detroitu na poslední postupovou pozici tabulky Východní konference.

1. Jaromír Jágr (FLA), 67z.- 54b.(23+31)
2. David Krejčí (BOS), 61z.- 54b.(15+39)
3. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
4. T. Plekanec (MTL), 71z.- 47b.(12+35)
5. Jiří Hudler (FLA), 60z.- 38b.(13+25)
6. Tomáš Hertl (SJS), 68z. - 37b.(16+21)
7. Martin Hanzal (ARI), 56z.- 34b.(10+24)
8. Michael Frolík (CGY), 58z. - 32b.(15+17)
9. Aleš Hemský (DAL), 64z.- 30b.(11+19)
10. Radim Vrbata (VAN), 62z. - 27b.(13+14)

Flyers mají aktuálně 80 bodů a společně s 82bodovými hokejisty Pittsburghu disponují divokou kartou. Neoblíbenou první pozici pod čarou postupu naopak převzal se 79 body Detroit, na který mají Philadelphia i Pittsburgh navíc ještě zápas k dobru.

Poslední úspěch Letců, kteří po úterním triumfu 4:3 právě z ledu Red Wings nastoupili podruhé ve dvou dnech, zařídil rozdílovou trefou z 50. minuty český obránce Radko Gudas (20:08, +1, 1 střela, 1+0). 25letý rodák z Prahy na svůj první střelecký zápis sezony čekal až do 57. startu. Na začátku března se blýskl hned čtyřmi body (2+2) u kanonády 6:0 proti Columbusu. Další trefu přidal nedlouho na to, když se jeho střela od modré čáry ztratila z výhledu chicágského brankáře Scotta Darlinga.

V úvodních dvou třetinách se do vedení dvakrát dostali domácí Blackhawks. Trefu Mariána Hossy však vymazal Ryan White a na gól kapitána Jonathana Toewse kontroval Brayden Schenn. Třetí hvězdou utkání byl vyhlášen gólman vítězů Michal Neuvirth, jenž nastoupil po pěti navazujících startech Steva Masona a předvedl 24 zákroků proti 26 střelám Chicaga. Nepřišli si na něj jak Tomáš Fleischmann (16:57, -1), tak Michal Rozsíval (22:09, +/-: 0).

Chicago prochází menší výsledkovou krizí. Padlo počtvrté v řadě a popáté z posledních šesti startů, což vedlo kouče Joela Quennevillea ke změnám v sestavě. Vydělat by na tom mohl zmiňovaný Fleischmann, jenž nově nastoupil v elitní formaci s hvězdami Patrickem Kanem a Toewsem.

Kromě vstřeleného gólu se Gudas v zápase ukázal i svými tradičními přednostmi, tvrdou hrou do těla:

Na pondělní hattrick u výhry 7:4 nad St. Louis ve velké formě hrající útočník Michael Frolík navázal i ve středu, když pro změnu třemi body (1+2) řídil další triumf Calgary tentokrát po výsledku 4:1 nad Winnipegem.

28letý pravý křídelní forvard byl po právu zvolen první hvězdou duelu, ve kterém řádil proti velkému kladenskému kamarádovi Ondřeji Pavelcovi. Tomu naopak utkání nevyšlo, když z 21 střel čtyřikrát inkasoval.

Flames o svém úspěchu rozhodli už v zahajovací třetině, kterou vyhráli jasně 3:0. Frolík nejprve v 6. minutě asistoval u otevírací branky Joea Colbornea a ve 13. minutě si oba borci role prohodili. Byl z toho 15. zásah sezony českého reprezentanta a domácí vedli 2:0, což ještě před prvním odchodem do kabin pojistil Sean Monahan.

V prostředním dějství vymazal nulu na kontě Winnipegu Drew Stafford, v samotném závěru ale za asistence Frolíka upravil skóre na finálních 4:1 kapitán Flames Mark Giordano. Frolík (17:59, +2, 1 střela, 1+2) se zapsal do statistik už ve třetím startu za sebou. V sestavě vítězů nechyběl ani obránce Jakub Nakládal (15:16, +2, 1 střela). Naopak na marodku zamířil bek Dennis Wideman, jenž se smolně zranil ve svém třetím startu po návratu ze suspendace za napadnutí sudího:

Po sedmi zápasech bez bodu se poprvé v březnu zapsal do bodových statistik centr Tomáš Plekanec. V souboji týmů ze spodních pater tabulky Východní konference jednou asistencí pomohl Montrealu k výhře 3:2 po prodloužení na ledě Buffala. Prosadil se v přesilovce z 40. minuty, kdy asistoval u trefy ruského obránce Andreje Markova. Vítěznou akci zápasu zařídil v 64. minutě Plekancův (20:06, +/-: 0, 3 střely, 0+1) parťák z útoku Paul Byron.

Celkově deset branek padlo v přestřelce mezi Edmontonem a St. Louis. Z výhry se překvapivě radoval domácí kanadský tým, jenž jednoho z elitních celků Západní konference předčil po skóre 6:4. Dvěma góly se blýskli domácí hvězdička Ryan Nugent-Hopkins a hostující kapitán David Backes. Jednu asistenci si připsal na konto i český útočník Blues Dmitrij Jaškin (9:12, +2, 1 střela, 0+1), jenž se vrátil do akce po pondělním zápase s Calgary prosezeném mezi nehrajícími náhradníky.

Buffalo - Montreal 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)
16. Bogosian, 52. Foligno - 21. Pateryn, 40. Markov (Plekanec), 64. Byron. Střely na branku: 43:22. Diváci: 18 815. Hvězdy zápasu: 1. Scrivens, 2. Pateryn (oba Montreal), 3. Foligno (Buffalo).

Chicago - Philadelphia 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
9. Hossa, 25. Toews - 19. White, 34. Schenn, 50. Gudas. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 26 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Střely na branku: 26:29. Diváci: 22 113. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Schenn, 3. Neuvirth (všichni Philadelphia).

Anaheim - NY Rangers 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
15. McGinn - 24. a 54. Klein. Střely na branku: 23:23. Diváci: 15 400. Hvězdy zápasu: 1. Klein (Rangers), 2. Manson, 3. McGinn (oba Anaheim).

Calgary - Winnipeg 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)
6. Colborne (Frolík), 13. Frolík, 19. Monahan, 60. Giordano (Frolík) - 31. Stafford. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 21 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 81 procent. Střely na branku: 21:29. Diváci: 18 929. Hvězdy zápasu: 1. Frolík, 2. Backlund, 3. Ortio (všichni Calgary).

Vancouver - Colorado 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
13. H. Sedin - 14. a 41. Boedker, 46. Martinsen. Střely na branku: 29:34. Diváci: 18 426. Hvězdy zápasu: 1. Boedker, 2. MacKinnon (oba Colorado), 3. Horvat (Vancouver).

Edmonton - St. Louis 6:4 (2:1, 3:1, 1:2)
9. a 39. Nugent-Hopkins, 28. a 60. Letestu, 14. Hall, 36. Draisaitl - 15. a 46. Backes (na druhou Jaškin), 27. Schwartz, 41. Berglund. Střely na branku: 27:28. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Nugent-Hopkins (Edmonton), 2. Backes (St. Louis), 3. McDavid (Edmonton).