Pobyt iráckých uprchlíků ve Smilovicích je u konce.

Pobyt iráckých uprchlíků ve Smilovicích je u konce. | foto: ČTK

Nevíme o nich, říká starosta Smilovic na adresu uprchlíků. Přijedou další

  • 35
Po necelém měsíci, kdy do Smilovic dorazila první skupina křesťanských uprchlíků z Iráku, se situace v obci uklidnila. Problémy mezi nimi a místními nejsou. V neděli tam dorazí dalších osm lidí vyhnaných z vlasti.

Je to měsíc, kdy někteří obyvatelé Smilovic na mimořádném zastupitelstva města na adresu křesťanských uprchlíků z Iráku skandovali „My je tu nechceme, my je tu nechceme“. Po několika týdnech, kdy je čtrnáctka uprchlíků ubytovaná v tamním středisku Karmel, je situace v obci klidná.

Tvrdí to jak zástupci Slezské diakonie, kteří mají pobyt uprchlíků ve Smilovicích na starost, tak i starosta obce, či někteří tamní obyvatelé.

Uprchlíci ve Smilovicích

„Ani nevíme, že tam jsou. A ani místní si ke mně nechodí stěžovat na nějaké problémy s uprchlíky,“ uvedl starosta města Miroslav Nogol.

Obyvatel obce Petr Tomeczek, který žije v bezprostřední blízkosti duchovního a vzdělávacího střediska Karmel, byl zastáncem přijetí uprchlíků už před jejich příletem. Teď se ve svých názorech utvrdil. „Nic zvláštního se neděje. S těmi lidmi se potkáváme jen minimálně a nejsou s nimi žádné problémy,“ uvedl Tomeczek.

Neúspěšná petice a potom klid

Podle něj poslední protestní snahy místních obyvatel skončily neúspěšnou petiční iniciativou. „Někteří místní se snažili sehnat dostatečné množství podpisů na petici proti uprchlíkům, ale nepovedlo se jim to. Od té doby je klid. Ale nevím, jestli změnili názor. Lidé, kteří se pletou, tak to málokdy uznají,“ dodal Tomeczek.

Jako klidnou popisuje situaci ve Smilovicích i referent pro uprchlíky ze Slezské diakonie Zdeněk Kašpárek. „Vše běží bez problému. Skupina se pravidelně vzdělává v českém jazyce, finanční gramotnosti, učí se nakupovat, jezdí na bohoslužby a podobně,“ uvedl.

Čtrnáctka azylantů již získala azyl. Začátkem dubna ji pak čeká stěhování. „Přestěhují se do bytů v Třinci, případně v Ostravě, které jsou jim za tímto účelem připraveny,“ podotkl Kašpárek.

Osm uprchlíků dorazí v neděli

Mezitím skupinu doplní dalších osm křesťanských uprchlíků z Iráku. Tři dospělí a pět dětí dorazí v neděli 20. března. Stejně jako jejich předchůdci, se i oni budou seznamovat s českou kulturou, společností a jazykem a přesouvat se do klasických bytů.

„Po zhruba půl roce jim začneme hledat práci, za kterou se mohou přestěhovat kamkoliv v České republice. Práci budeme vybírat z nabídek, které shromažďujeme od soukromých podnikatelů a firem. Zároveň budeme vybírat místa, kde mezi sebe uprchlíky přijmou místní věřící,“ řekl Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21, která se o přesun křesťanských uprchlíků z Iráku stará.

Lidé, které Nadační fond Generace 21 pro přesídlení do Česka vybral, již před odletem do České republiky prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány.

„Tito lidé přicházejí z prostředí, které jim jasně dává najevo, že v něm nejsou vítáni. Přišli o své domovy, byli pronásledováni a stejně jako většině křesťanů v této oblasti jim hrozilo nebezpečí smrti. V České republice chtějí najít bezpečí a šanci na nový život,“ přiblížil motivaci uprchlíků Talafant, podle nějž uprchlíci absolvovali také předodjezdové lékařské prohlídky a dalšími projdou po příletu na naše území.