Předseda ODS Petr Fiala | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Fiala: Babiš mluví pokrytecky. Podezřelý z podvodu chce chránit poctivé

  • 489
Senátoři začali ve středu jednat o elektronické evidenci tržeb, pomocí níž chce ministr financí Andrej Babiš omezit daňové úniky a narovnat podnikatelské prostředí. Podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy je to směšné vzhledem k tomu, že Babiš čelí podezření z dotačního podvodu v kauze Farmy Čapí hnízdo.

„V posledních dnech začíná být opravdu absurdní a směšné, když ten, kdo zákon předložil, tedy ministr financí Andrej Babiš, argumentuje narovnáním podnikatelského prostředí a snahou chránit poctivé podnikatele,“ uvedl Fiala. Všichni podle něj nyní mohou vidět, že ministrova slova jsou pokrytecká.

ANALÝZA: Co je Babišův problém a co jen balast kolem Čapího hnízda

„Podívejme se na kauzu Čapí hnízdo, kde existuje podezření z toho, že byl to právě Andrej Babiš, kdo trošku obešel pravidla hry, dopustil se možná i dotačního podvodu, rozhodně jednal velmi podivným způsobem, aby získal dotace, na které vůbec neměl právo jako velkopodnikatel,“ řekl také šéf opoziční strany.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky tomu společnost dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišovy společnosti.

Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod, a svolali proto mimořádnou schůzi, která se uskuteční 23. března (více čtěte zde). Kvůli kauze se ve středu večer sejdou i lídři koalice. Babiš jakékoliv pochybení odmítá a tvrdí, že čelí politické kampani (více čtěte zde).

Senátní výbor schválení EET doporučil

Schválení zákona o elektronické evidenci tržeb doporučil senátorům ve středu ústavně-právní výbor. Předseda výboru pro hospodářství Jan Hajda (ČSSD) v obecné rozpravě prohlásil, že pro EET jsou všichni podnikatelé z jeho okresu - Břeclavska. Mluvil především o podnikání v oboru vinařství, ve kterém se angažuje.

Senát projednává návrh zákona o elektronické evidenci tržeb (16. března 2016).

„Jsou tu dvě skupiny podnikatelů. Jedna vykazuje tržby a odvádí daně, druhá to nedělá. Je nesmysl, že by EET někoho zlikvidovala. Způsobí akorát to, že se podnikatelům začnou evidovat tržby a začnou odvádět daně,“ míní Hajda. Pravicová opozice nepodala jediný návrh na férové podnikatelské prostředí.

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (nezávislý s podporou KDU-ČSL a Strany zelených) řekl, že vládou navržený způsob vybírání daní od podnikatelů není správný. Zdůraznil, že nechce hájit neplnění daňových povinností. Poukázal ale na daňové úniky velkých korporací, se kterými stát podle něj nic nedělá. Místo toho se podle Hampla zaměřuje na drobné podnikatele.

Hamplovi vadí také náklady na provoz elektronických pokladen. „Zákonem bychom přenesli náklady ze státu na subjekt. Z mého pohledu by bylo logické, aby zařízení nakoupil a provozoval stát. Lidé by je pak museli využívat,“ navrhl a dodal další výtku: „Další výhrada směřuje na ochranu dat a soukromí. Pokušení ke komerčnímu využití dat bude veliké.“

„Jsme poslední země v Evropě, která nemá evidenci tržeb. Slováci to zavedli 1996. Není to projekt proti živnostníkům,“ prohlásil Babiš před senátory kolem půl jedné odpoledne. Ujistil, že jediná informace, kterou dostane finanční správa, je tržba podnikatele v korunách a DPH. EET nebude evidovat detaily o tom, co kdo nakupuje.

Obchodníci budou muset být podle zákona propojeni se servery daňové správy, kde bude každá účtenka ihned registrována. Zákazníci nebudou mít povinnost si ji vzít, jak se původně předpokládalo. Elektronická evidence tržeb se bude týkat nejprve restaurací a hotelů a to sedm měsíců poté, co zákon vyjde ve Sbírce zákonů. Týkat se to bude od začátku asi 60 tisíc podnikatelů. O tři měsíce později i firem z velkoobchodu a maloobchodu, asi čtvrt milionu podnikatelů.

Jak přesně má EET fungovat, bude možné říct až po schválení zákona a zveřejnění specifikace. Z velké části bude proces stejný jako jakákoli transakce s využitím elektronické pokladny připojené na internet. Rozdíl mezi pokladnou připojenou a nepřipojenou k EET je pouze v tom, že zatímco dnes zákazník dostane klasickou účtenku, po zavedení evidence tržeb na ní pravděpodobně přibude identifikační kód (více čtěte zde).

9. února 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue