Rubio po ztrátě Floridy odstoupil. Trump a Clintonová září dál

  • 392
Republikán Marco Rubio odstoupil z amerických prezidentských primárek poté, co doma na Floridě podlehl Donaldu Trumpovi. Toho mírně zbrzdila ztráta Ohia, dál ale míří k zisku nominace. Naopak úsilí Bernieho Sanderse vypadá po další jasné porážce od Hillary Clintonové čím dál marněji.

Jak jsme psali v úterním přehledu (najdete ji zde), u republikánů byla skončivší volební noc záležitostí jediné otázky: kolik delegátských hlasů získá v primárkách největší favorit Donald Trump. Dosud jich měl 464, přičemž k zisku stranické nominace je zapotřebí 1 237.

Souboje na Floridě, v Ohiu, Missouri, Illinois a v Severní Karolíně nesly punc nejdůležitějšího klání celých republikánských primárek. Ve hře v jediný den bylo 367 delegátů (včetně devíti hlasů za Severní Mariany), z toho čtyři státy rozdělovaly delegáty většinovým či prakticky většinovým systémem.

A Donald Trump obstál. Zvítězil na Floridě, v Severní Karolíně a Illinois, těsně i v Missouri a byť se získaní delegáti teď nějakou dobu budou dopočítávat, je pravděpodobné, že z oněch pěti států vytěží celkem kolem 220 delegátů a celkově bude blízko počtu sedmi set.

Odpověď na klíčovou otázku tedy zní: ano, Donald Trump má reálnou šanci získat ještě před konventem potřebnou většinu 1 237 delegátů.

„Pravda je, že musíme naši stranu sjednotit,“ řekl k výsledkům Trump, který potřebuje nyní získat zhruba 54 % všech dalších delegátů, o nichž ještě s Cruzem a Kasichem svede boj.

Florida, dosud největší Trumpova kořist

Vítězství na Floridě Trumpovi zajistilo díky většinovému systému 99 delegátů, domácího Rubia zde zdolal o zhruba 20 procentních bodů.

Komentátoři už delší dobu poukazovali na to, že Rubio si nedokázal naklonit klíčové spojence. Například rovněž floridského neúspěšného uchazeče o nominaci Jeba Bushe, jehož lidé na Rubia ostře útočili. A čtyřiačtyřicetiletému senátorovi nevyšla ani sázka na ostré slovní výpady proti Trumpovi.

Rubia tak čekalo to mezi uchazeči o nominaci nejméně populární vystoupení. „Přestože jsme na té správné straně, nebude to letos strana vítězná,“ řekl Rubio svým stoupencům v Miami, když jim s díkem oznámil, že z kampaně odstupuje.

Hrát se nyní bude o to, na čí stranu se přikloní potenciální Rubiovi voliči v dalších státech. Modely ukazují, že většinu z nich získá Ted Cruz a John Kasich. Rubio zatím nikoho nepodpořil.

Kasich a Cruz dál vedou zdržovací boj

Kasichovi se podařilo ustát Trumpovu kampaň ve svém domovském Ohiu, kde je guvernérem. Získal tamějších 66 delegátů, určených jen vítězi. V kampani nadále zůstává, byť má na své straně dosud nejméně delegátů. A dal jasně najevo, že po Rubiově konci je připraven být alternativou k Trumpovi.

„Nebudu se k nejvyššímu úřadu v této zemi ubírat těmi nejnižšími cestami,“ řekl umírněně konzervativní guvernér právě na adresu Trumpa, který pro ostré slovo nejde daleko.

Ted Cruz do poslední chvíle bojoval s Trumpem o vítězství v Missouri, kde o pořadí rozhodovaly jen stovky hlasů, přičemž rozdíl získaných hlasů menší než jedno procento dává kandidátům právo žádat o přepočítání volebních lístků. Rozdělení delegátů tak nemusí být dlouho jasné. Vyrovnaný, i když nikoliv vítězný boj svedl také v Severní Karolíně, kde díky poměrnému volebnímu systému získal kolem 25 mandátů.

Kasich ani Cruz nemají naději na zisk stranické nominace ještě před konventem. Snaží se nyní Trumpa brzdit, aby se to nepodařilo ani jemu - a doufat, že zároveň sami uspějí co nejlépe. Pokud totiž nominaci (tedy nadpoloviční většinu všech delegátů konventu) nikdo nezíská před konventem, přijdou na konventu na řadu další kola volby, v nichž postupně bude méně a méně delegátů vázaných výsledky primárek.

„Vydržíme až do Clevelandu, kde získáme nominaci,“ řekl Kasich stoupencům v Ohiu. Šéf Kasichovy strategie John Weaver podle Reuters doufá, že na konventu v Clevelandu delegáti vyhodnotí Kasicha jako nejlepšího možného soupeře proti Clintonové.

Clintonová navýší náskok o víc než sto delegátů

U demokratů je výsledek volební noci také jasný, Hillary Clintonová mohla jen těžko doufat ve větší úspěch. Zcela jasně ovládla Floridu, bezpečně zvítězila v Severní Karolíně a Ohiu a těsně v Illinois a Missouri, kde Sanders dlouho vedl ve sčítání. Jenže ani jediný stát mu nebyl souzen.

Clintonová tak svůj už tak velký náskok v počtu delegátů navýšila o dalších zhruba 130. Po rozdělení všech „dnešních“ delegátů by tak mohla mít celkový náskok zhruba 1 650 ku 850 se započtením superdelegátů (a zhruba o čtyři stovky menší bez nich). K nominaci je zapotřebí 2 383, primárky u demokratů jsou co do množství rozdělených delegátů v polovině.

„Nesmíme ztratit to, co učinilo naši zemi velkou - a to není zrovna Donald Trump,“ dala Clintonová najevo, že počítá jak se svým vítězstvím v primárkách, tak s tím, že jejím soupeřem ve volbách 8. listopadu bude právě favorit republikánského klání.

Výrazně levicový vermontský senátor Sanders přitom nezbytně potřeboval náskok své soupeřky začít snižovat, aby mohl doufat, že se od Clintonové odvrátí někteří superdelegáti a otočí tak vývoj primárek v Sandersův prospěch. Jenže se stal přesný opak.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue