Teplická brožura radí lázeňským hostům z arabských zemí, jak se mají chovat. | foto: Město Teplice

Teplice vydaly manuál slušného turisty. Arabům radí, jak se chovat

  • 80
Teplický magistrát nechal vytisknout brožuru, která radí lázeňským hostům z Kuvajtu a jiných arabských zemí, jak se mají chovat, aby předešli odporu místních lidí. Manuál slušného turisty zahrnuje informace o chování třeba v parku nebo plaveckém bazénu.

Na výrobu desetistránkového manuálu psaného v arabštině dostaly Teplice speciální grant. „Máme pět tisíc výtisků,“ uvedla náměstkyně primátora Radka Růžičková.

„Brožury budeme distribuovat do lázeňských budov, cestovním kancelářím, jež sem arabské klienty přivážejí, a těm, kteří je ubytovávají,“ vyjmenovala Růžičková.

Radnice na to investovala část z půlmilionového příspěvku, který dostala loni v létě od ministerstva vnitra.

Není dovoleno řvát po nocích či se holit v bazénu

V manuálu slušného turisty, který má MF DNES k dispozici, stojí třeba to, že na vybraných místech není dovolené pořvávat po nocích, piknikovat v parcích a odhazovat odpadky na zem (ukázka z manuálu zde).

1. srpna 2015

Právě na hluk a hromady odpadků po arabských rodinách v parcích si v minulých letech Tepličané nejvíc stěžovali (o protestech Teplických jsme psali zde).

Další grafické symboly zapovídají sprejovat po zdech a trhat rostliny.

Arabové v Teplicích

Arabští starousedlíci se snaží předejít konfliktům informační kampaní. Po...

Za lázeňskou léčbou přijíždí každoročně do Teplic přes 3 tisíce Arabů.

Kvůli množícím se stížnostem na nepořádek nechalo město před časem rozmístit v centru informační tabule, vytisklo letáky, najalo tlumočníka.

Letos politici sázejí na informační brožuru, která se k hostům dostane hned po příjezdu do města.

Stránka je věnovaná i chování v aquacentru. Na jednom z piktogramů je přeškrtnutá žiletka a holicí štětka. Ne každý lázeňský host totiž chápe, že holit se v umývárně bazénu je z hygienických důvodů nevhodné.

„S jedním mužem byl problém. Opakovaně se chodil do bazénu holit,“ uvedla Růžičková.

Hostům vysvětlují, co jsou plavky

Zaměstnanci plavecké haly ale mívají nejvíc starostí s tím, jak vysvětlit návštěvníkům, co jsou plavky a že v běžném oblečení k bazénu nesmí.

„V běžných kraťasech je pustit nemůžeme,“ řekla žena na recepci.

Červený symbol zakazuje nosit triko a kalhoty. Naopak modré symboly naznačují, co se smí. Jeden ukazuje jednodílné plavky. „Evropský symbol pro plavky,“ říká náměstkyně Růžičková.

Druhý obrázek znázorňuje postavu oděnou od hlavy k patám. Týká se arabských žen.

„To ale není oblečení,“ odmítá Růžičková, že by Arabky na rozdíl od ostatních návštěvníků mohly chodit k bazénu oblečené.

„To jsou speciální muslimské plavky, koupací úbor z plavkového materiálu,“ vysvětluje Růžičková.

Do teplické plavecké haly ale nechodí mnoho žen v těchto „burkinách“ (název je odvozen od slova bikiny).

Brožura má i nedostatky

Další modrý symbol ukazuje, že před vstupem k bazénu se arabští hosté mají omýt, na což řada z nich z domoviny není zvyklá.

Brožura má ale několik nedostatků. Na stránce věnované tísňovým linkám se čtenáři například nedozví, že když vytočí číslo 156, ozve se jim hlasový automat a bude jim nabízet, zda chtějí přepojit na služebnu městské policie v Teplicích, nebo jiném okolním městě.

4. září 2015

„Materiál vznikal loni, kdy hlasový automat ještě nebyl,“ zdůvodnil ředitel strážníků Michal Chrdle.

Ze stejného důvodu je nesprávně uveden rychlostní limit 130 kilometrů v hodině na rychlostní silnici označené symbolem osobního auta. Od 1. ledna se totiž na silnicích označených tímto symbolem může jet maximálně stodesítkou.