V Aténách rostou stanová městečka, běženci obsadili i opuštěné letiště

  • 615
Atény (od zpravodajky iDNES.cz) - Řecké hlavní město se plní uprchlíky. Z jedné strany sem přijíždějí běženci z řeckých ostrovů, z druhé strany se do Atén vrací lidé od hranic s Makedonií. Migranti v hlavním městě zabydleli opuštěné letiště i místní přístav.

V řeckém hlavním městě uvázly po uzavření balkánské trasy tisíce lidí. Po Aténách vyrůstají v metropoli stanová městečka a vláda se snaží organizovat na předměstích provizorní uprchlické tábory. Úřady jich ve městě evidují celkem sedm.

První, na který migranti narazí po vystoupení z trajektu, leží v přístavu Pireus. Během posledních dní tu vyrostlo stanové městečko. Migranti po vystoupení z trajektů sedí na betonu u svých zavazadel, někteří na rampě u opuštěné haly začínají rozbalovat stany. Od moře ostře fouká.

Někteří tu žijí už třetím týdnem. Pětadvacetiletý Mustafa je tady už čtyři dny, což je pětina času, který mu zabrala celá cesta z Afghánistánu. „Půjdu do kterékoliv země, která mě přijme,“ říká rozhodně muž, který doma studoval medicínu a pomáhal ve vakcinačním centru.

V přístavu se o migranty stará několik humanitárních organizací. Rozdává se jídlo a Červený kříž tu má ošetřovnu.

Horší situace panuje na druhé straně města v odlehlé čtvrti u stanice metra Elliniko. Běženci tu žijí v prostorách chátrajícího letiště, které bylo uzavřeno před patnácti lety.

Ve vybydlené budově s rozbitými okny a odpadky všude kolem žije 1400 lidí. Často rodiny s malými dětmi. Na rozdíl od zavedených táborů tu zatím chybí dostatečné zázemí. „Funguje to tu teprve třináct dnů. Jsou tady zaseklí kvůli některým vládám Evropy, jako je například ta vaše,“ rýpne si do České republiky Chara Stagouová, kterou řecká vláda pověřila vedením tábora.

Její práce není jednoduchá. Aby tábor poskytoval únosné podmínky stovkám lidí, je třeba toho hodně vybudovat. Zatím stojí u vchodu jen několik mobilních toalet, žádné stany s humanitární pomocí nebo obytné buňky tu vidět nejsou.

Zima a kašel

V Aténách sice panuje příjemné jarní počasí, pro většinu migrantů je tu však stejně zima. „Léčíme hodně migrantů. Přijíždějí především s chřipkou. Počasí v Sýrii je mnohem teplejší než máme v Řecku,“ vysvětluje George Michalopoulos z nemocnice Evaggelismos nedaleko centrálního náměstí Syntagma. Potřebnou péči dostanou podle něj migranti zdarma.

Uprchlická krize zblízka

Redaktorka iDNES.cz popisuje situaci uprchlíků v Turecku a Řecku.

Do tábora na letišti jezdí přivolané vozy záchranné služby, které běžencům poskytují nejnutnější pomoc. Když jsem tábor na uzavřeném letišti navštívila, tak během dvaceti minut přijely hned dvě sanitky. Lékařské pomoci se u jejich posádky ihned dožadoval celý houf lidí.

Mnozí běženci jsou prochladlí, někteří ošklivě kašlou. Kašel má i malý Afghánec Murtaza, který se o kus dál na lavičce choulí do bundy. K záchrance se nežene a dál sleduje několik místních chlapců, kteří si zpříjemňují večer fotbalem.

Murtaza s nimi nehraje, na bosých nohách má jen pantofle. Neumí dobře anglicky a svou situaci se snaží vysvětlit gestikulací a pomocí obrázku. Na dětské kresbě na několikrát složeném papíře je tank pod nápisem Daesh (arabský výraz pro Islámský stát pozn. red.) jedoucí proti tanku Afghanistánu.

Před tankem stojí malá postavička, na kterou Murtaza ukazuje. Nejspíš je to on sám.

Umístění táborů v Aténách. Tábor v přístavu (červená značka), tábor u letiště (modrá značka)

Umístění táborů v Aténách. Tábor v přístavu (červená značka), tábor u letiště (modrá značka)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video