Průbojný Tomáš Fleischmann z Chicaga (vlevo) se tlačí přes Vernona Fiddlera z...

Průbojný Tomáš Fleischmann z Chicaga (vlevo) se tlačí přes Vernona Fiddlera z Dallasu. | foto: AP

Hemský s Fleischmannem ve vzájemném duelu NHL nasbírali po dvou bodech

• 7
Jak domácí útočník Aleš Hemský, tak hostující Tomáš Fleischmann si ze souboje elitních celků Západní konference hokejové NHL odnesli po dvou zápisech (1+1). Větší radost měl ovšem prvně jmenovaný, jehož Dallas zvítězil nad Chicagem 5:2. Do statistik se díky jedné asistenci zapsali i Michael Frolík a Martin Hanzal, jenž si navíc s Arizonou odvezl z Calgary výhru 4:1.

Hokejisté Dallasu a Chicaga vstupovali do pátečního souboje se shodným ziskem 88 bodů jako vedoucí celky Centrální divize a zároveň celé Západní konference. V souboji o čelo si domácí postupně vypracovali jasný náskok 4:0, přičemž dvakrát udeřili z přesilových her. Bránění oslabení dělá Blackhawks v posledních duelech potíže (z předešlých 13 zápasů při oslabení inkasovali 16 gólů).

1. Jaromír Jágr (FLA), 64z.- 51b.(23+28)
2. David Krejčí (BOS), 59z.- 51b.(14+37)
3. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
4. T. Plekanec (MTL), 68z.- 46b.(12+34)
5. Jiří Hudler (FLA), 57z.- 37b.(12+25)
6. Tomáš Hertl (SJS), 66z. - 35b.(16+19)
7. Martin Hanzal (ARI), 55z.- 33b.(10+23)
8. Aleš Hemský (DAL), 62z.- 29b.(11+18)
9. Michael Frolík (CGY), 56z. - 26b.(11+15)
10. Radim Vrbata (VAN), 59z. - 25b.(13+12)

Brankový výčet otevřel ve 12. minutě už v pátém navazujícím zápase skórující Jason Spezza (dosáhl na svůj 800. bod kariéry v NHL) a ve druhém dějství na něj navázali Antoine Roussel, za asistence Aleše Hemského, Tyler Seguin a Jamie Benn. Posledně jmenovaný kapitán Stars, jenž je se 75 zápisy dlouhodobě druhým mužem ligové produktivity za jasným lídrem Patrickem Kanem s 89 body, se trefil po sedmi startech bez gólu.

Nulu na kontě domácího gólmana Kari Lehtonena umazal až ve 34. minutě Teuvo Teräväinen. Asistenci si připsal Tomáš Fleischmann, jenž navíc v závěrečné třetině přidal i branku. Jako první se v daném dějství střelou do prázdné klece prosadil v 56. minutě Hemský, Fleischmann pak v čase 59:01 po povedené individuální akci ještě kosmeticky upravil skóre.

Fleischmann (13:11, +/-: 0, 1 střela, 1+1) byl jediným Čechem v sestavě Chicaga poté, co obránce Michal Rozsíval zůstal na úkor Christiana Ehrhoffa jen mezi náhradníky. V dresu vítězného Dallasu naopak figurovali oba čeští útočníci Radek Faksa (15:12, +2, 1 střela) i zmiňovaný Hemský, jenž bodoval už potřetí v řadě (12:42, +2, 3 střely, 1+1).

Konfrontace Calgary a Arizony naopak proti sobě postavila celky ze spodních příček tabulky Západní konference. Výhru 4:1 si odvezli hostující Coyotes, čímž tak přiživili skomírající šanci na posun na příčky zajišťující postup do play-off.

Druhým tým pod čarou postupu Arizona má aktuálně 65 bodů, což je o sedm méně než největší vyzyvatel týmů s divokou kartou Minnesota (72 bodů). Poslední postupové pozice Západu brání hlavně 74bodové Colorado a již s větším odstupem i 81bodový Nashville.

Jako první však v zápase skórovali domácí Flames. Stalo se tak v 21. minutě, když za asistence Michaela Frolíka (18:52, +1, 3 střely, 0+1) udeřil při hře v oslabení Mikael Backlund. Coyotes srovnali ještě před druhým odchodem do kabin a shodou okolností rovněž při hře v oslabení, šťastným střelcem byl Boyd Gordon.

O bodech se tedy v zápase rozhodovalo až ve třetí třetině, na jejímž startu hosty poslal do trháku pro změnu využitou přesilovkou Antoine Vermette. Asistence putovala na konto Martina Hanzala (19:40, +/-: 0, 2 střely, 0+1). Výsledek pak dvěma góly ještě pojistil Brad Richardson.

Podruhé za sebou se do sestavy Coyotes nevešel Jiří Sekáč. Kromě Hanzala výhru slavil ještě bek Zbyněk Michálek (16:10, +2, 1 střela). Za domácí Flames v obraně nechyběl Jakub Nakládal (14:00, +/-: 0, 3 střely).

V podobné pozici dotahujícího se celku jako Arizona na Západě je v tabulce Východní konference Philadelphia. V pátek Flyers, opět bez zraněného Jakuba Voráčka, nastoupili na ledě jednoho z předních mužstev Atlantické divize Tampy Bay a odvezli si cenné dva body po výhře 3:1.

Letci se tak zlepšili na 75 bodů a jsou prvním týmem pod čarou postupu s těsným odstupem od celků s divokou kartou: Detroitu (77 bodů) a Pittsburghu (78 bodů).

První hvězdou zápasu byl zvolen autor v pořadí třetí trefy Flyers útočník Brayden Schenn. V hlasování novinářů dostal přednost před spoluhráčem z brány Stevem Masonem (konkurent Michala Neuvirtha pochytal 18 z 19 střel) a z obrany Radko Gudasem (19:32, +1, 5 střel).

Lightning z utkání nedokázali vytěžit více, než jen kosmetickou úpravu skóre z 58. minuty z hole Briana Boyla. Čeští zástupci, bek Andrej Šustr (16:28, +/-: 0, 1 střela) a útočník Ondřej Palát (21:41, +1, 2 střely), tak zůstali bez bodu.

Columbus - Pittsburgh 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
Branky: 6. Campbell, 23. Atkinson - 15. Letang, 21. Kunitz, 25. Hagelin. Střely na branku: 27:31. Diváci: 18.205. Hvězdy zápasu: 1. Hagelin (Pittsburgh), 2. Campbell (Columbus), 3. Letang (Pittsburgh).

Tampa Bay - Philadelphia 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
Branky: 58. Boyle (Palát) - 9. Gagner, 24. Read, 28. Schenn. Střely na branku: 19:22. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Schenn, 2. Mason 3. Gudas (všichni Philadelphia).

Calgary - Arizona 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 21. Backlund (Frolík) - 55. a 59. Richardson, 36. Gordon, 44. Vermette (Hanzal). Střely na branku: 25:26. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Domingue, 2. Doan (oba Arizona), 3. Frolík (Calgary).

Dallas - Chicago 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)
Branky: 12. Spezza, 22. Roussel (Hemský), 26. Seguin, 31. Jamie Benn, 56. Hemský - 34. Teräväinen (Fleischmann), 60. Fleischmann. Střely na branku: 31:23. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Spezza, 2. Roussel, 3. Russell (všichni Dallas).

St. Louis - Anaheim 5:2 (0:0, 1:1, 4:1)
Branky: 58. a 59. Tarasenko, 37. Stastny, 42. Lehterä, 43. Berglund - 26. Getzlaf, 56. Rakell. Střely na branku: 23:28. Diváci: 19.412. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Allen, 3. Gunnarsson (všichni St. Louis).